Lubica H
03.02.16,10:03
Firme A, ktorá podniká v oblasti prenájmu nehnuteľností, poskytuje firma B služby v oblasti servisu výťahu. Od 1.1.2016 má firma B povinnosť vystavovať faktúru bez uvedenia DPH s textom "prenesenie daňovej povinnosti". Firma A časť tohto prijatého plnenia fakturuje firme C, ktorá je spoluvlastníkom nehnuteľnosti, kde sa nachádza predmetný výťah. Akým spôsobom má firma A fakturovať firme C časť tohto plnenia? Tiež bez uvedenia DPH s textom "prenesenie daňovej povinnosti" alebo s uvedením DPH? Ďakujem.
dana11
03.02.16,10:16
čo konkrétne bude uvedené vo faktúre f A pre f C ? aký text ?
valeriam
03.02.16,10:27
určite je servis výťahov v sekcii F?
dana11
03.02.16,14:34
KP 43. - oprava, údržba a servis výťahov, takže patrí
dana11
03.02.16,14:51
náhodu vám nefakturovali za práce zo sekcie F a aj za práce mimo sekcie F, napr. revíziu výťahov, zaujíma ma ako fakturujú, či samostatné dve faktúry, resp. ako fakturujú mesačný paušál.
Budeme za odpoveď vďační viacerí :)
Chelsea34198
03.02.16,16:19
1. Faktura ide sice na prenos ale musi obsahovat sumu dane ( informativnu) i ked zaplatený bude len základ dane ( ani ja netusim este ako to urobit v informacnom systeme.
2. Faktura od A do C tak ako od B - refakturácia

Vysvetlenie od Daň.poradcu: Neboli upravené §72 a § 74. Paragraf §72 hovorí o tom kto je povinný vystaviť faktúru a následne §74 hovorí o tom aké náležitosti faktúra musí obsahovať, ak sa vystavuje podľa §72( tam je aj sadzba dane a výška dane). §74 vyníma z tejto povinnosti len oslobodené plnenia. ( výnimka je samozrejme prenos EU ). Problém , že to nezmenili je potom v tom, že odberateľ by bol povinný odviesť daň v zmysle § 69ods.12 , ale nemal by nárok na odpočet vzmylse § 49 , keďže by nemal správny daňový doklad podľa § 74.

- Ja som to zatiaľ v systéme vyriešila tak, že vystavujem faktúru bez dane, a do poznámky uvádzam ZD + sadza + výška dane. - prenos daňovej povinnosti.
Týka sa to nie len stavebných prác ale celkovo všetkého čo ide na prenos vrámci tuzemka.
Anulka
03.02.16,16:59
Prečo by faktúra mala obsahovať sumu dane, ak dochadza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa?
Chelsea34198
04.02.16,06:25
upravila som o vysvetlenie daňového poradcu
kuravesele
04.02.16,06:55
podľa mňa je to blbosť, však keď prenášam daňovú povinnosť, napíšem na FA "prenesenie daňovej povinnosti" ale nepíšem tam informatívne sumu dane...
Lubica H
04.02.16,08:13
vo faktúre od A pre C je uvedené presne to, čo na pôvodnej faktúre. Firma B nám 4x ročne fakturuje podľa zmluvy - revitalizáciu AB - 2.etapu a na druhej faktúre servis.
Lubica H
04.02.16,08:20
Toto mi prišlo ako odpoveď na moju otázku z finančnej správy:

Dobrý deň,

Každý dodávateľsko- odberateľský vzťah je potrebné posúdiť samostatne. V každom zmluvnom vzťahu je nevyhnutné posúdiť, kto je odberateľ a kto dodávateľ (a ich postavenie), a následne určiť režim zdanenia pri službe/ tovare s inštaláciou resp. montážou, ktorá je predmetom dodania.

Prenesenie daňovej povinnosti pri poskytnutí stavebných prác platiteľom dane inému platiteľovi dane sa podľa § 69 ods. 12 písm. j) zákona o DPH vzťahuje na:
- dodanie stavebných prác, ktoré patria do sekcie F štatistickej klasifikácie produktov podľa osobitného predpisu,
- dodania stavby alebo jej časti podľa § 8 ods.1 písm. b) zákona o DPH, ktoré patria do sekcie F štatistickej klasifikácie produktov podľa osobitného predpisu,
- dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F štatistickej klasifikácie produktov podľa osobitného predpisu.

Podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH základom dane všetko, čo tvorí protihodnotu za dodanie tovaru alebo služby , zníženú o daň.

K uvedenej problematike je vydaný Metodický pokyn k prenosu daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác podľa § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý je dostupný na internetovej stránke Finančnej správy SR nasledovne:

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf

Takže po krátkej úvahe dávam prenesenie daňovej povinnosti.
dana11
04.02.16,10:27
Takže f B je subdodávateľ, fakturuje prenos f A , ktorá je dodávateľ, ta ,,refakturuje" f C, teda odberateľovi,....teda s prenosom, lebo konečný príjemca plnenia je f C
dana11
04.02.16,10:28
súhlasím s tebou, ..... je potrebné vychádzať zo Zmluvy, prípadne ju ošetriť dodatkom
Lubica H
05.02.16,07:53
ja by som skôr povedala, že aj A aj C sú koneční príjemcovia, pretože obaja sú vlastníci tej istej nehnuteľnosti, podľa správnosti by to mohla firma B fakturovať 1/2 služby firme A a 1/2 služby firme C, len sa dohodli, že firma B bude fakturovať celú sumu za službu len jednému z vlastníkov (A) a oni si to medzi sebou vyrovnajú. ale s prenosom súhlasím.
Lubica H
12.02.16,09:15
A takáto faktúra vstupuje do kontrolného výkazu? Lebo čo som našla na finančnej správe, tak do kontrolného výkazu v časti A.2 vstupujú len dodávky tovarov podľa §69 ods. 12 písm. f) až i). Tieto stavebné práce sú podľa písmena j), tak mi logicky vychádza, že keď vystavujem faktúru, tak nevstupuje do kontrolného výkazu.
KloferHladny
12.02.16,09:59
Do KV A.2 nevstupuje ani do DPH
Majka
17.08.16,20:10
Ak to spravne chapem, to znamena, ze ak som vyfakturovala v 7/2016 dve fa na prenos danovej povinnosti, neuvadzam ich do DPH vykazu riadok 9 ? Teda nevykazujem to nikde v ziadnom vykaze, oznamenim proste nic?
dana11
18.08.16,06:49
dodávateľ neuvádza v DP ani KV, vedie v záznamoch a odberateľ DP r.09,10 + r.21, KV B1(samozdanenie)