VieraDS
03.02.16,11:21
Chcem sa spýtať ako to reálne bude vyzerať. Sme firma, čo prenajíma priestory,byty a tak daľej. Od firmy dostanem faktúru za stavebnú prácu na budove,ktorú prenajímame FO, so sumou 10000,- eur bez dane. Ja daň uplatním na výstupe, čiže 2000 eur a zároveň uplatním odpočet týchto 2000,- EUR. Výsledná DPH je vlastne nula.
Lenže pre moju firmu to predstavuje zmenšenie sumy dane na odpočet. Predtým som si z faktúr za stavebné práce odpočítavala daň. Teraz vlastne nemám čo odpočítať kvôli samozdaneniu a tým sa mi o dosť veľa zvýši daň na výstupe. Budovy treba udržiavať,prerábať a tak dalej, vdaka čomu sme mali dostatok dane na odpočet, kedže fakturujeme konečným prenájom s danou. Teraz namiesto 10000 euri, budem musieť platiť aj 15000 euri daň....Je moje uvažovanie správne? Pretože toto veľmi ovplyvní finančnú situáciu firmy. A ďalšia stránka, ten čo poskytuje stavebné práce vlastne nebude mať dan na výstupe ale bude mať veľa dani na odpočet (nákup materiálu a tak dalej), čiže jemu teoreticky bude vychádzať,že mu štáť bude vracať daň.........ako nechápem tomu.....Prosím vie sa k tomu niekto vyjadriť?
nika.sum
03.02.16,10:39
asi tomu nerozumiete spravne alebo ja som nepochopila Vas. V minulosti ste dostali fakturu na stavebne prace napr. 1000+200 (DPH), cize ste zaplatili 1200 EUR, v DP DPH ste si tych 200 EUR odpocitali od danovej povinnosti, sluzba vas stala 1000 EUR. Po novom dostanete fakturu 1000+0(DPH), ci zaplatite 1000 EUR, v DP DPH sice samozdanite 200,- ale zaroven si odpocitate 200 EUR, vysledok voci DU 0. Za sluzbu ste zaplatili opat len 1000 EUR. Takze ak zaplatite za prijate faktury menej dodavatelom, o to viac zaplatite FS na DPH, len sa to presunie, Vas to nebude stat viac...
valeriam
03.02.16,10:45
odpočítavaš daň, ktorú si musela zaplatiť dodávateľovi - teraz dodávateľovi uhradíš o tých 20% menej. Finančnú situáciu firmy to ovplyvní, iba ak ste boli neplatiči (alebo mali dlhú splatnosť- ale to len na čas splatnosti teraz)- a práve o to v tom zákone išlo, aby dodávateľ nebol postihnutý 2x- aj nedostal úhradu a aj musel odviesť 20% DPH.
VieraDS
03.02.16,10:49
Tak na túto stránku veci som pozabudla. Máte pravdu, v konečnom dôsledku by to teda nemalo zmeniť finančnú situáciu firmy. Ďakujem, niekedy sa človek zamyslí len na jednu stranu veci a nevidí druhú.
VieraDS
03.02.16,10:54
Tuto stránku veci som dajako nevidela. Ale troška to ovplyvní finančnú situáciu v krátkodobom časovom pásme. Nakoľko ako aj spomínate, niekedy sú dátumy splatnosti podstatne dlhšie vzhľadom na veľkosť sumy,dohody a tak dalej. Ďakujem za objasnenie.
na-ta
03.02.16,13:16
je to podobné ako prenesenie daň povinnosti §69 od. 12 písm. g pri tovare nad 5000 eur? odberateľ DPH na vstupe a aj na výstupe?