horalka46
07.06.06,08:55
Kto mi vie poradit akou formou dosiahnem byt pripisana na list vlastnictva nehnutelnosti ako manzelka.Postavili sme rodinny dom,kde ako stavebnik bol uvedeny moj vtedy este priatel.Pri kolaudacii domu sme uz boli manzelia,dom bol skolaudovany,mna ako manzelku tam odmietli pripisat ako spolustavebnika a teda na LV je napisany len moj manzel.Teraz to chceme dat do poriadku,aby som tam figurovala aj ja ,no neviem akou formou je to mozne.Nemame zrusene BSM(bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov),teda mam za to,ze rodinny dom je nas oboch splocne,no nemamme to na LV.
Dakujem za radu!!!
Zoltán Kovács
08.06.06,11:04
Kto mi vie poradit akou formou dosiahnem byt pripisana na list vlastnictva nehnutelnosti ako manzelka.Postavili sme rodinny dom,kde ako stavebnik bol uvedeny moj vtedy este priatel.Pri kolaudacii domu sme uz boli manzelia,dom bol skolaudovany,mna ako manzelku tam odmietli pripisat ako spolustavebnika a teda na LV je napisany len moj manzel.Teraz to chceme dat do poriadku,aby som tam figurovala aj ja ,no neviem akou formou je to mozne.Nemame zrusene BSM(bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov),teda mam za to,ze rodinny dom je nas oboch splocne,no nemamme to na LV.
Dakujem za radu!!!

Asi najschodnejšie by bolo, kedy manžel darovaciou zmluvou daroval polovicu nehnuteľnosti manželke. A nasledne na základe darovacej zmluvy Katastralny úrad vykoná zápis do listu vlastníctva.
rems
08.06.06,11:12
Pokud jste dům "nadobudli" - tzn. kolaudovali za společného trvání manželství, nemáte zrušené BSM, pak je zápis na LV myslím jen "formalita", protože máte na 1/2 domu nárok tak jako tak. Ale pokud se rozhodnete pro zápis do katastru, je to jak napsal výše Smith. Počítejte s výdaji za ověřování podpisů u notáře, případně sepsání darovací smlouvy a návrhu na zápis (pokud si je necháte napsat u právníka nebo notáře), následně pak kolek v hodnotě 2.000,-Sk za zápis.
Zoltán Kovács
08.06.06,12:54
Prikladám Darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť, ktorú som našiel tu na porade.
vieroslava
08.06.06,14:05
Napíšte prehlásenie v zmysle § 38, odst. i, vyhlášky č. 79/1996 v znení neskorších predpisov, kde ako manželia prehlásite, že nehnuteľnosť dom súp.č. postavený na pozemku parc.č. , kat.územie, v LV č. bol nadobudnutý počas trvania manželstva a teda patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Priložte overenú fotokópiu sobášneho listu a podpisy overte na matrike alebo u notára.
Podmienkou však je, že kolaudácia bola robená už počas manželstva.
vieroslava
08.06.06,14:06
Toto prehlásenie doručte na príslušnú Správu katastra a neplatíte žiadne poplatky.
vieroslava
08.06.06,14:08
Darovaním by ste dom mali v podielovom spoluvlastníctve, prehlásením ho dostanete do bezpodielového spoluvlastníctva. A pozemok vlastníte ako?
Maya
08.06.06,15:09
Tak ja mam tento ist problem. Za slobodna manzelovi darovali rodicia pozemok a ja som zdedila peniaze. Stavať sme začali po svadbe a moje peniaze stacili na hrubu stavbu. Teraz ideme brat uver spolocne ako manzelia. Staci tie zmeny spravit az ku kolaudacii alebo je dobre to spravit este pred tym? Nejde mi o pozemok ale o nehnutelnost.
Zoltán Kovács
08.06.06,15:46
Tak ja mam tento ist problem. Za slobodna manzelovi darovali rodicia pozemok a ja som zdedila peniaze. Stavať sme začali po svadbe a moje peniaze stacili na hrubu stavbu. Teraz ideme brat uver spolocne ako manzelia. Staci tie zmeny spravit az ku kolaudacii alebo je dobre to spravit este pred tym? Nejde mi o pozemok ale o nehnutelnost.

Stavebné povolenie ste zrejme dostali ako manželia. Takže aj zrejme uver beriete spolu. Takže na dom už ste "dvaja", a na pozemok len manžel. Ja by som to urobil ešte teraz.
vieroslava
08.06.06,19:14
Predsa stavebníkom, keď ste začali stavať po svadbe ste obidvaja s manželom, aj kolaudácia a pridelenie súpisného čísla musí byť na obidvoch manželov. Ak náhodou na stavebnom povolení figuruje len manžel, urobte zmenu stavebníka na obidvoch a kolaudujte už na obidvoch. Choďte sa poradiť na úrad, ktorý vydal stavebné povolenie.
vieroslava
08.06.06,19:16
Pozemok samozrejme aj naďalej ostane len na manžela. Bol to dar jemu, je jeho výlučným vlastníctvom a nemá povinnosť ho prepisovať na manželku, len ak sa tak sám dobrovoľne rozhodne.
horalka46
09.06.06,05:37
OK,tak toto som si myslela i ja,no potom pri navrhu na vklad do katastra som sa zastavila,lebo sa mi zda,ze tymto pocinom si rozdelujeme dom na dve rovnake polovice a my to chceme mat zapisane na LV tak,ze obaja manzel a manzelka vlastnia vsetko spolocne,nie poddielmi 1/2 a 1/2.Myslite,ze takyto navrh,ze chcemu to vlastnit spolocne a nie poddielmi by bol v poriadku a zavkladovali by to?
Velmi pekne dakuje m za pomoc!!!
vieroslava
09.06.06,19:02
V príspevku č. 5 a 6 som ti presne napísala, ako dostať dom do bezpodielového spoluvlastníctva. Ak by si s tým mala na katastri problém, napíš na Úrad geodézie, kartografie a katastra sťažnosť.
horalka46
13.06.06,13:27
Velmi pekne dakujem za odpoved.Skusime to teda cez §38 odst i zakona 79/1996.Pozemok manzel mal uz pred nasou svadbou.Bol len v jeho vlastnictve.Zacali sme stavat pred svadbou,mame hypotekarny uver na stavbu domu, uz obaja ,ale este pred svadbou,dom bol vsak skolaudovany po nasej svadbe.Ked by sme toto chceli urobit vratane pozemku pod domom aj vratane zahrady ,je to mozne urobit spolu s domom ,alebo nie?DAKUJEM ZA POMOC!!!
elli
13.06.06,15:23
Velmi pekne dakujem za odpoved.Skusime to teda cez §38 odst i zakona 79/1996.Pozemok manzel mal uz pred nasou svadbou.Bol len v jeho vlastnictve.Zacali sme stavat pred svadbou,mame hypotekarny uver na stavbu domu, uz obaja ,ale este pred svadbou,dom bol vsak skolaudovany po nasej svadbe.Ked by sme toto chceli urobit vratane pozemku pod domom aj vratane zahrady ,je to mozne urobit spolu s domom ,alebo nie?DAKUJEM ZA POMOC!!!

Postavený bol ale pred svatbou, to znamená z individuálnych peňazí každého z vás. To však nebráni tomu, aby (ak sa na tom s manželom dohodnete, že chcete do BSM a nie 1/2 - 1/2) kataster zapísal stavbu do BSM na základe žiadosti o zápis stavby.
Žiadosť u nás majú aj na katastri, prílohami sú kolaudačné + rozhodnutie o pridelení (určení) súpisného čísla a geometrický plán.
Pretože ide o záznamové konanie, kde kataster nerozhoduje, iba posudzuje správnosť listín, nie je možné súčasne previesť aj pozemok. Podstatný rozdiel je v tom, že žiadosťou o zápis stavby žiadate zapísať do katastra niečo, čo tam ešte zapísané nie je, teda nemeníte existujúci právny stav. Pozemok však zapísaný je, aj vlastníctvo k nemu, preto každý úkon, ktorým sa menia práva k pozemku, podlieha VKLADOVÉMU konaniu.



Maya: na základe stavebného povolenia a geometrického plánu sa dá do katastra zapísať aj rozostavaná stavba, aj je už z nej postavené toľko, že je zrejmý jej pôdorys, obvykle to znamená múry prvého podlažia (prízemia).
Môžte si to dať zapísať do BSM, a potom už len požiadate s kolaudačným a rozhodnutím o súpisnom čísle (bez geometrického) o zápis stavby podľa súpisného čísla.
horalka46
13.06.06,20:53
OK,dakujem za vase reakcie,no my uz mame list vlastnictva po zapise skolaudovaneho domu aj so supisnym cislom,proste hotovy dom ,pozemok pod nim a pozemky okolo,no vsetko je len na manzela.Ja tam nefigurujem vobec.My to chceme zmenit tak,nech sme na celom zapisani obaja spolu.Ide mi o tuto vec.
vieroslava
14.06.06,05:32
V mojich pripevkoch som ti presne popisala, ako prepisat dom, ktory je v liste vlastnictva napisany len na jedneho z manzelov, ale bol kolaudovany pocas manzelstva a chcete ho teda mat napisany na obidvoch. Tyka sa to len domu, teda stavby ako takej, bez pozemkov. Pozemky uz nemozete mat v BSM, preto boli nadobudnute vylucne jednym z vas a darovanim sa dostanu do podieloveho spoluvlastnictva nie bezpodieloveho.