JankaV
03.02.16,16:32
Firma A vydala faktúru voči firme B. Firma B neuhrádza a konateľ firmy A chce tú svoju pohľadávku uhradiť zo svojho osobného účtu, aby nemal otvorené pohľadávky.
Len neviem ako správne to zaúčtovať. Môžem dať 365/311 ?
IvetaH
03.02.16,17:12
Konateľ je konateľom v oboch firmách? Tak navrhujem vo firme A 355/311 a potom zápočet 365/355. Vo firme B úhrada záväzku 321/365.
karakul
03.02.16,17:28
... a odkiaľ vieš, že tento konateľ je aj spoločníkom? lebo v zadaní sa to neuvádza...
Dav
03.02.16,18:30
Firma A vydala faktúru na základe niečoho - buď vykonala práce, alebo dodala tovar pre firmu B. Ak firma B neplatí, treba zistiť, prečo. Neboli dodané práce/tovar?V tom prípade sa urobí storno faktúry. Je reklamácia a čaká sa na jej uzatvorenie? Pohľadávka je otvorená. Žiaden zákon neprikazuje mať uhradené pohľadávky. K rizikovej pohľadávke sa môže tvoriť opravná položka,za určitých podmienok daňovo uznaná a po stanovenej lehote môže byť pohľadávka daňovo odpísaná a vyradená z účtovníctva. Ak nemá konateľ dôvod na úhradu, že malo byť fakturované jemu, a nie B, nemá dôvod na úhradu pohľadávky. Pri prípadnej daňovej kontrole sa môže vyzvať na spoluprácu B a bude sa pátrať po tom, prečo A vystavila fa, ktorú hradil konateľ, nie B. A či vôbec bola v B faktúra zaradená v účtovníctve.
Consultix
03.02.16,22:22
Podla mna to moc komplikujete. Konatel sa nema co miesat do uhrady cudzieho zavazku, resp, by sa o takomto ukone nemalo uctovat. Existuje ale riesenie, ktore nemoze konatelovi nikto zakazat.
Konatel pojde do banky a vlozi na ucet peniaze v sume otvorenej pohladavky, s prislusnym VS. Tento pohyb na banke zauctujes ako uhradu faktury 221/321. Z hladiska spolocnosti je pohladavka uspokojena. To, ze konatel, ako fyzicka osoba (vkladatel) ma teraz pohadavku, je ina vec. On ma pohladavku voci firme A, nakolko vlozil peniaze, ktore nema vlozit, firma by to mala vratit. Voci firme B nema pohladavku ani napriek tomu, ze uhradil ich zavazok, nakolko to nebolo so suhlasom firmy B, nedoslo k prevzatiu zavazku. Ak by firma B po case predsa zaplatila, zacnes patrat, kto vlastne vtedy vkladal tu uhradu a preco vznikla duplicitna uhrada. Zistis, ze to bola FO (hla, zhodou okolnosti konatel) a vydas mu bezdovodne obohatenie, vratis nim zaplatenu sumu.
Ale cele je to ajtak hlupost, lebo pri vzajomnej inventarizacii to vyskoci. Ale bohuzial, to co som opisal je "standardny" postup...
IvetaH
04.02.16,14:40
Použitý účet v zadaní 365, ale hlavne skúsenosť. Aký by mal dôvod konateľ uhrádzať svoju vydanú faktúru. No jednoducho, má v druhej firme záväzok a na účtoch nula a v hotovosti sa nedá. Život ma naučil.