daduska26
03.02.16,16:42
Ahojte, som nezamestnaná a vedená na ÚP do konca apríla. Potom mám 2 možnosti - buď budem SZČO, alebo sa zamestnám u manžela, ktorý je SZČO, za minimálnu mzdu. Odbor podnikania je geodézia. Čo sa týka platenia štátu - odvody, mi vychádza lacnejšie byť zamestnanec, keďže moja mzda bude nákladom môjho manžela (vedieme JÚ), oproti tomu, aby sme platili obaja odvody z minima ako SZČO. Potrebujem ale poradiť od niekoho skúseného, aké má zamestnávateľ komplexné povinnosti voči mne ako zamestnancovi (vynímajúc pracovnú zmluvu, daňový úrad, sociálku a zdravotku a samotný výpočet mzdy a vedenie mzdovej agendy - toto už mám poriešené). Skôr ma zaujímajú iné veci, ako BOZP, sociálny fond a podobne, čo je povinnosťou zamestnávateľa voči zamestnancovi. Ide mi o to, aby nám pri kontrole nenaparili pokutu, ktorá nám zničí živobytie a vezme dom nad hlavou za niečo, o čom som ani netušila (napr. že nemám zavesený hasiaci prístroj v kancelárii). Problém je ten, že väčšinou sú ľudia úzko špecializovaní na jeden smer a ani netušia, čo robí ich kolega vo vedľajšej kancelárii.
Ďakujem za každú dobrú radu :)
avalik
03.02.16,15:52
K BOZP pridaj aj pracovnu zdravotnu sluzbu, ochranu osobnych udajov ... na vsetko su zakony ... aktualne znenia najdes na stranke zakonypreludi.sk
Pouzi aj google a vyhladavac tu na porade - vela otazok je uz zodpovedanych.
ilufam
03.02.16,16:04
Ďakujem, ide mi práve o to, že napr. tú zdravotnú službu som ani netušila, že niečo také je a že sa to môže týkať aj mňa. Ide presne o to, že áno je veľa otázok zodpovedaných, ale horšie je to, že neviem na čo sa mám pýtať :) Keby som sa vedela opýtať, tak google mi to nájde a www.justice.gov.sk mi to podloži paragrafom :) Mne ide o osobnú skúsenosť človeka, čo s tým robí.
daduska26
03.02.16,16:06
tak a toto ma prehodilo na zlý účet - nevšimla som si, že som prihlásená pod nickom niekoho iného :(
avalik
03.02.16,16:34
komplexnu odpoved ti tu sotva niekto bude vypracovavat, to by bolo aj na diplomovu pracu ... ak nechces vyuzit v tejto oblasti platene profesionalnesluzby, znova odpoucam pouzit vyhladavac, naozaj je tu uz vela veci vysvetlenych
daduska26
04.02.16,05:57
presne o to ide, že každý "profesionál" je profesionál len v tej jednej oblasti a neviem nájsť niekoho, kto by to vedel v širších súvislostiach a naozaj úprimne by som si za to aj rada zaplatila, vôbec mi to nevadí, len nieje toho, čo to vie...
frzanony
05.02.16,22:28
Daj si do googlu NIP, vydané / odobraté osvedčenia, preklikaj sa na ABT a potom podľa miesta bydliska si nájdi autorizovaného bezpečnostného technika, ktorý vo väčšine prípadov je i technikom požiarnej ochrany /ale i nemusí byť/ a on by ti vo všetkom mal vedieť pomôcť.
misoft
06.02.16,13:46
mimotemy
Nuž.... jeden profesionál-odborník existuje čo všetko vie, ale ho spomínať nebudem (dokonca i tu na Porade, nielen hore).....lebo sa nechcem zbrechať.....
daduska26
07.02.16,08:03
Ďakujem za radu :)
frzanony
08.02.16,09:01
Ak neporadia, ozvi sa.