kuravesele
03.02.16,17:49
Keď mám napríklad pero za 17 eur bez DPH, možem si z neho odpočítať DPH, ale pri jeho odovzdaní napríklad návšteve neodvádzam DPH. Ale keď mám pero za 18 EUR, nie je to ani daňovo uznaným nákladom, ani si nemôžem odpočítať DPH, ale pri odovzdaní musím odviesť DPH? Chápem tým reklamným predmetom správne?
Tweety
03.02.16,18:09
V prvom prípade z reklamného predmetu uplatníš nárok na odpočet. V druhom celú výšku zaúčtuješ ako nedan. náklad
Consultix
03.02.16,22:27
Samozrejme nemozes zabudnut na to, ze musis sledovat celkove naklady na obstaranie reklamneho predmetu. Takze ak pero stalo 16,99, ale doprava kurierom k tomu bola 5 EUR pri 100ks pier, tak naklady na obstaranie 1ks pera su vo vyske 17,04 EUR (16,99 za pero + 0,05 EUR za dopravu 1 ks), takze limit nesplnas a ako pise Tweety, uctujes o nedanovo naklade bez naroku na odpocet DPH.
kuravesele
04.02.16,03:47
Ale hlavne ma zaujíma DPH pri reklamnom predmete nad 17 eur, lebo mám článok, ktorý hovorí o tom, že treba odviesť DPH.


II. Reklamné predmety v hodnote vyššej ako 17 eur za kus
Ak hodnota reklamného predmetu vrátane režijných nákladov presiahne sumu 17 eur (bez DPH) za jeden kus, jeho dodanie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu, t. j. platiteľ dane je povinný odviesť štátu daň. Základom dane je v tomto prípade cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s jeho nadobudnutím, prípadne ak bol vyrobený vo vlastnej réžii platiteľom, potom základom dane sú náklady na jeho vytvorenie (zdaňuje sa celá hodnota tovaru, nielen suma prevyšujúca 17 eur).
Pozn.: Z pohľadu zákona o dani z príjmov, reklamné predmety v hodnote vyššej ako 17 eur za kus, nie sú daňovo uznateľným výdavkom a predstavujú pripočítateľnú položku k výsledku hospodárenia v plnej výške

Príklad č.1:
Firma X (platiteľ dane), ktorá vykonáva obchodnú činnosť, kúpila reklamné predmety za účelom propagácie firmy – kalendáre 50 ks po 7 € bez DPH za 1 ks a tašky na notebooky po 24 € bez DPH za 1 kus. Kalendáre sú v hodnote do 17 € bez DPH a ich dodanie sa nepovažuje podľa zákona o DPH za dodanie tovaru za protihodnotu. Podľa zákona o dani z príjmov sú kalendáre v plnej výške daňovo uznateľným výdavkom. Nakoľko tašky na notebooky majú hodnotu vyššiu ako 17 € bez DPH za jeden kus, ich bezodplatné dodanie sa z pohľadu zákona o DPH považuje za dodanie tovaru za protihodnotu a firme vzniká daňová povinnosť, t. j., je povinná odviesť DPH na výstupe. Z pohľadu zákona o dani z príjmov výdavky na tašky na notebooky nie sú daňovo uznateľným výdavkom a v plnej výške sú pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia.
Tweety
04.02.16,06:15
ak si dph na vstupe neodpočítate,nič neodvádzate ani na výstupe, ak na vstupe áno, potom aj na výstupe