pupavenka
03.02.16,21:15
Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, či je možné počas skúšobnej doby žiadať o skrátenie pracovného času z 8 hodin. pracovného úväzku na 6 hod. pracovný úväzok. Je na to paragraf, ktorým by som sa vedela odvolať pri diskusii so zamestnávateľom? Som rodič starajúci sa o dieťa (4 ročné) a po nastúpení do práce po ukončení rodičovskej dovolenky zisťujem, že časovo nestíham prácu s rodič. povinnosťami. Dakujem za odpoved.
avalik
03.02.16,20:23
Požiadať môžeš, ale ak to zamestnávateľovi nebude vyhovovať, tak s tebou aj môže skončiť PP v skúšobnej dobe.

Úprava pracovného času

§ 164

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.