kukuportal
04.02.16,13:56
Chcel by som sa spýtať, či má notár právo opätovne vyberať poplatky ak k dôjde k jeho odvolaniu v lehote stanovenej zákonom 15 dní? Dedičské konanie sa uskutočnilo za prítomnosti 3 dedičov po pozostalej. Jedným z dedičov bol aj môj otec, ktorému bolo deň vopred oznámené, že má ísť nasledujúci deň na podpis dedičského konania. Otec mi o veci dedičského konania hovoril v deň konania. Hovoril, že jeho 2 sestry dali ich časť prepísať rovno na ich deti. Ja som bol takpovediac v šoku, že keby som to vedel tak zmluva mohla byť formulovaná tak, aby i náš otec mal možnosť rovno jeho podiel dať mne a mojej sestre. Po podpise dedičského konania som ostal ešte vo väčšom šoku. Majetok bol rozdelený na neúmerné tri časti v ktorých otec dostal najmenej. Majetok sa rozdelil tak, že jeden dostal polia, druhý polia a lesy a 3 len urbár. Podľa môjho názoru sa to malo rozdeliť každému podľa pomeru z každej časti, či to sú polia a či lúky, alebo lesy. Deň po dedičskom konaní som im volal, že sa nás takéto jednanie o nás bez nás dotklo a aj pomer prerozdelenia, tak sme sa teraz dohodli na novom prerozdelení, poprípade neviem, či je možnosť dopísať ešte ďalších dvoch dedičov ako mňa a moju sestru po mojom otcovi bez nároku na poplatok v prípade, že sa odvoláme v lehote 15 dní od podpísania dedičského konania? ďakujem za info
doktor23
04.02.16,20:36
Môžete podať žiadosť o pokračovanie v konaní (odvolanie) ale váš otec už bude dediť, nakoľko dedičstvo neodmietol a správal sa ako dedič.
kukuportal
18.04.16,12:08
Teraz máme zasa iný problém, min. týždeň prebehlo odvolanie konania, s tým, že všetci súrodenci sa dohodli a rozdelili si pozemky. Spísali sme teda dohodu, ktorú sme predložili notárke. Ona hovorila, že nakoľko sme sa odvolali, že dnes nedostaneme žiadny papier a že dohodu ktorú jej predložíme musí ona najprv zaslať na súd a až po 15 dňovej lehote obdržíme pôštou osvedčenie o dedičstve. Po doručení osvedčenia o dedičstve, ktorý súrodenci 1 krát obdržali sa napísalo na súd návrh o objavenie novonadobudnutého majetku. Notárka na margo tohto odvolania napísala, že otec si dedičské konanie prečítal a na svoj súhlas dedičské konanie podpísal, čiže rozhodnutie berie ako právoplatné a dedičský spis opätovne posiela na súd. Ja som na to napísal prípis k dedičskému konaniu na súd s tým, že notárka porušuje zákon s tým, že nekonala ako jej zákon ukladá a automaticky nezrušila 1 dedičské konanie. Teraz mám obavu nakoľko sme druhý krát nedostali, žiadne osvedčenie, že dohodu ktorú sme podpísali, bola vyhotovená v 2 výtlačkoch a nie som si istý, či v nej niekde nebolo zakotvené, že sme tie osvedčenia dostali pri podpise osvedčenia, nakoľko tá dohoda, čo sme podpísali bola scvaknutá len spinkou, a nebola ani zošnurovaná a notárom overená, čiže to dáva možnosť notárovi, aby do zmluvy povpisoval veci a rozdelil majetok ako on uzná za vhodné. Sama notárka sa vyjadrila, že tým napísaním prípisu na súd sme urazili jej česť, tak teraz neviem, či mám dôvod mať obavy, alebo nie.? Čo by ste urobili na mojom mieste, mám právo požadovať, kópiu toho osvedčenia, prv ako nadobudne právoplatnosť? vopred veľmi ďakujem za odpoveď!