feap1
07.06.06,11:20
V podvojnom účt. zaúčtujem (FO - podnikateľ)

526/336 - vzniká náklad (napr. 8.2. za mesiac január)

336/221 - zaplatenie poistného

Chcem sa spýtať, či je náklad daňovo uznateľný ak nebol zaplatený (zaplatený je napr. v budúcom účt. období).

V minulosti ak nebola úhrada, tak neuhradená časť bola pripočítateľnou položkou (ak sa nemýlim).

Ďakujem za radu
andreaS
07.06.06,10:16
Mzdové náklady sa uctuju k poslednemu dnu mesiaca, ktorého sa týkaju. Cize celé mzdy za január uctujes dátumom 31.1., februar 28.2. atd. Pretoze to je naklad toho konkretneho mesiaca.

Mne sa dostalo do ruk ucto, kde uctovnicka uctovala tieto naklady az datumom uhrady... cim firmu ukratila o naklady za decembrove vyplaty... "mile" od nej :D
feap1
08.06.06,06:46
pardon, ale tu sa jedná o SZČO, ktorá podniká sama (žiadny zamestnanec).

Chcel by som len vedieť, či je náklad (526 - sociálne náklady FO) daňovo uznateľný aj keď nebol zaplatený.

V minulosti (pred pár rokmi) to čo nebolo zaplatené, nebolo možné daňovo uznať. (neviem však, resp. nie som si istý, či to platí aj v súčasnosti, lebo som sa stretol s názorom, že to už tak nie je).

Ďakujem všetkým
evina
08.06.06,07:17
pardon, ale tu sa jedná o SZČO, ktorá podniká sama (žiadny zamestnanec).

Chcel by som len vedieť, či je náklad (526 - sociálne náklady FO) daňovo uznateľný aj keď nebol zaplatený.

V minulosti (pred pár rokmi) to čo nebolo zaplatené, nebolo možné daňovo uznať. (neviem však, resp. nie som si istý, či to platí aj v súčasnosti, lebo som sa stretol s názorom, že to už tak nie je).

Ďakujem všetkým

Podmienka zaplatenia v tomto prípade neplatí, je to daňovo uznateľný náklad aj keď nebol zaplatený.