tomas147
04.02.16,19:10
Zdravím, má zamestnávateľ povinnosť ma uvolniť z práce v prípade že potrebujem ísť k lekárovi, na vyšetrenie rôzneho druhu (dúfam že to netreba konkretizovať) alebo mi to môže zamietnuť? ak má právo mi povedať nie ako s tým "bojovať" ak ide o vážne problémy a zamestnávateľ je bezcitný, ktorého nič nezaujíma? ďakujem
veronikasad
04.02.16,18:13
§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Tweety
04.02.16,18:14
veronikasad
04.02.16,18:17
postupoval si podľa § 144 ZP ?
JankaO
04.02.16,18:17
V prvom rade návštevu lekára má zamestnanec riešiť mimo pracovnej doby.
veronikasad
04.02.16,18:23
Janka, pri súčasnej situácii v zdravotníctve o tom zamestnanci aj zamestnávatelia môžu len snívať. Zamestnanec by si ale mal dať potvrdiť čas odchodu z lek.vyšetrenia - ako zamestnávatel by som neuznala priepustku na ktorej je napísané platí celý deň, ak ordinačné hodiny lekára sú napr.do 12-tej.
JankaO
04.02.16,18:28
Jasne, ak nie je iná možnosť, skôr som mala na mysli, že nie je neobvyklé, že sa pracuje na smeny, prípadne na pružný pracovný čas...., aj zákonník práce počíta s primárnym riešením mimo prac. čas a až sekundárne v prac. dobe.
Veronička a všetko najlepšie prajem :) :)
veronikasad
05.02.16,06:41
súhlasím a ďakujem ...