young_bookkeeper
04.02.16,19:47
Ahojte,
podávam DP k DzP FO za rok 2015, v ktorom som od 13.4. do 15.4. pracoval na pracovnú zmluvu v Nemecku, od 20.6. do 2.7. na dohodu o vykonaní práce na SVK, od 3.8. do 31.12. na pracovnú zmluvu na SVK, v ostatných dňoch zdaňovacieho obdobia som bol nezamestnaný v evidencii ÚPSVaR. Mám iba príjmy podľa §5.
Podávam daňové priznanie iba na SVK alebo aj v SRN? Akým spôsobom priznať príjmy zo SRN? V súčasných predpisoch už nie som doma, preto sa spýtam aj, či priznať aj príjmy z dohody?
Ďakujem vopred za Vaše rady.
Katy a R
04.02.16,18:51
Ak si daňový rezident SR - tak podávaš DP z celosvetových zdaniteľných príjmov tu. spravíš DP typ A (doložíš potvrdenia o príjme zo všetkých troch PP - príjmy zo zahraničia budú "vyňaté príjmy" - návod (poučenie) k DP treba dobre prečítať. ;)
ako riešiť príjmy v Nemecku neviem - zrejme treba aj tam podať DP (ako nerezident) - podľa ich predpisov.
mondes
04.02.16,18:55
Podávaš DP len na SK zo všetkých príjmov. Áno, aj príjem z dohody sa ráta do príjmu. Musíš požiadať o potvrdenie o príjme z Nemecka a to priložíš k DP.
zanetth
04.02.16,20:07
V Nemecku DP podávať nemusíš,ale môžeš v prípade, že by sa Ti to oplatilo. Za určitých podmienok Ti totiž môžu vrátiť daň strhnutú zo mzdy (záleží to aj od výšky príjmov na SK). Od nemeckého zamestnávateľa si treba vyžiadať tzv. Lohnsteuerbescheinigung 2015, je povinný Ti ho dať. Toto potvrdenie je potrebné priložiť aj k slovenskému aj k nemeckému DP (ak ho budeš podávať).
young_bookkeeper
05.02.16,16:06
Som daňový rezident SR, Lohnsteuerbescheinigung už mám. Vychádza mi daňový preplatok. Je možné nepodať DP v SRN, podať ho iba na SVK s prílohami zo všetkých prac.vzťahov a získať preplatok zo všetkých prac.vzťahov tu na SVK? Alebo je to nejak inak? Vďaka
zanetth
05.02.16,16:27
Nie, preplatok z Nemecka Ti na SK nevrátia, daň z prac. pomeru v DE bola odvedená nemeckému finanzamtu a jej preplatok Ti vrátia, ak podáš nemecké DP a splníš podmienku na neobmedzené zdaňovanie aj v Nemecku. Pri posudzovaní sa berú do úvahy aj príjmy na SK.
young_bookkeeper
08.02.16,18:26
Tie preplatky z dohody a prac.zmluvy zo SRN nie sú pre mňa zaujímavé. Má možnosť zistiť Daňový úrad tieto pracovné vzťahy resp. hrozí mi niečo, ak v DP uvediem len prac.zmluvu zo SVK a budem žiadať vrátiť dane z tejto zmluvy? Vďaka
zanetth
08.02.16,18:50
Priznať musíš všetky príjmy, inak porušíš zákon, príjmy z DE sa v slov. daňovom priznaní vyjmú, neviem z čoho máš strach, preplatok dane z príjmov na Sk Ti vrátia aj keď priznáš príjmy v DE. Odporúčam, daj si urobiť DP niekomu, kto tomu rozumie.