marleau
04.02.16,22:10
Zdravím rozumných ľudí,
po smrti otca sa zistilo, že k nášmu pozemku je prihradená aj časť susedovho a to už po dobu 50 rokov. Je to taký trojuholník o šírke 1,5 m a do stratena na dĺžku asi 30-35 m. Nová (správna hranica) prechádza aj žumpou. Ak nechceme pracne posúvať plot, búrať žumpu a nanovo to robiť, tak navrhujem toto:
1. zaplatiť majiteľovi adekvátnu časť pozemku
2. odstúpiť mu adekvátnu časť pozemku zo zadnej strany parciel (na výmenu)

On nesúhlasí s ani jednou našou možnosťou, pretože jeho pozemok má celkovú šírku 8 metrov a stoj čo stoj chce z neho urobiť stavbený pozemok na predaj. (Ani s 1,5 metrom navyše sa mu tam nezmestí viac ako 5 m široký dom, pretože na stavebnej čiare bude mať k dispozícii šírku cca 9 m a od suseda musí odskočiť 2 metre a od našich okien 7 metrov.)
Moja otázka: ako zvykne v takýchto prípadoch rozhodnúť súd?
BXLmiami
05.02.16,03:31
Možno by stačil mediitor.
profesional
05.02.16,05:22
Pri tak dlhom dobromyseľnom užívaní je možnosť využiť inštitút vydržania.
marleau
05.02.16,05:45
Čo to presne znamená a ako to funguje? Ja som z toho puk....
On mamu tým vydiera, lebo chce od nás záhradu na stavbu domu, inak sú jeho dva pozemky po krajoch na nič, lebo sú úzke. Ja sa záhrady vzdať nechcem za žiadnu cenu. Ja by som aj ten meter a pol oželel, ale myslím, že keď máme dve jednoduchšie riešenia a po toľkých rokoch, že by sa snáď ani nemuselo s plotom hýbať, hlavne, ak je to zanebateľná výmera na kraji pozemku. Alebo to nemá vplyv na výsledok prípadného súdu?
marleau
05.02.16,05:46
Treba priznať, že on potrebuje našu záhradu a presunom plotu mamu vydiera. Ona sa bojí a ja tvrdím, že zbytočne. Vraj on oželie ten meter a pol, ak mu predáme záhradu. A to len cez moju mŕtvolu, dôvody nie sú dôležité.
BXLmiami
05.02.16,05:52
Ked je známy vlastník?
marleau
05.02.16,11:37
Áno. Vlastník je známy, terajší to zdedil po starej mamke, my po otcovi a vôbec sme nevedeli, že to takto je.
Mária27
05.02.16,20:41
máš pravdu, nedaj sa
Mária27
05.02.16,20:50
Ak nebude s tvojím návrhom súhlasiť, tak nech si svoj pozemok užíva, ale aj postaví nový plot, upraví na ňom žumpu ... Vždy môžeš tvrdiť, že vaši predkovia sa na takom užívaní dohodli.