Nerghal
05.02.16,07:41
Vcera rano, po zaparkovani na parkovisku, ktore je prenajate nasej firme som vystupil z auta, presiel doslova par krokov a smykol sa na suvislej vrstve ladu tak, ze mi vyleteli z ruk vsetky veci, ktore som mal (mobil, kluce od auta, zamestnanecka karta, slnecne okuliare) a padol som rovno na chrbticu. Vyrazilo mi dych, nevedel som sa nadychnut, lezal som asi minutu na zemi. Potom som sa pozviechal, ale mal som velke bolesti chrbitce a hrudnika. Dosiel som do firmy na recepciu a zavolali mi zachranku. Zachranka ma vzala do nemocnice na traumatologiu, kde mi nastatie po RTG zistili, ze nemam nic zlomene, len narazene. Musel som odist domov a momentalne pracujem z domu. Na PN momentalne niesom, chcem pockat, ako sa to cez vikend bude liecit. O tyzden mam ist na traumatologiu na kontrolu. Parkovisko nespravuje firma, v ktorej pracujem, ale firma, v ktorej arealy sa to parkovisko nachadza. Zaujima ma, ci je mozne podat nejake tresntne oznamenie na firmu / konkretnu osobu za to, ze neskontrololvali a nevycistili parkovisko a tym padom ma ohrozili. Mohlo to dopadnut ovela horsie. Mal som uz jeden uraz na chrbtici.
duves
05.02.16,06:56
A hlavne že sa solí čerstvo napadnuty sneh. Teda aspon u nas to tak je. Potom, čo z toho vznikne lad, tak už nie, už to nikomu nepatri. sorry, asi som OT
buchač
05.02.16,07:08
Je potrebné si uvedomiť, čo je to trestný čin.
Špecifikácia v krátkosti je tu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Trestný_čin

Tu sa nedá dať trestné oznámenie.
Na základe maródky a ostatných skutočností je možné v tomto prípade domáhať sa svojich práv v občiansko - súdnom konaní.

Je ale úplne (dúfam) jasné, že všetko je potrebné aj dokázať.
Nerghal
05.02.16,07:23
cize ak nepojdem na marodku, nemozem sa domahat nicoho? pretoze mam len lekarsku spravu - nalez a potom so mnou spisali na recepcii akysi zapis do knihy o nehodach na pracovisku + este isli spravit fotodokumentaciu neupraveneho parkoviska
arizona
05.02.16,07:43
Kazdu zimu sem v poslednom case pribudaju taketo temy. Spadol som v zime,kde mozem vymahat odskodne? Na koho podat tr.oznamenie? A pod.
Ale este som necitala,ani nepocula o tom,ze by niekto dostal za vlastnu nesikovnost odskodnenie.

To,ze firma vyhradi nejake miesto na parkovanie pre zamestnanocov este neznamena,ze zabezpeci aj nejaku inu firmu,ktora bude v noci,pred prichodom zamestnancov cistit parkovisko,ci chodnicky,aby zamestnanci v pohode presli od auta ku vchodu. Neviem,mozno sa mylim...
Ale asi ludia pozeraju moc americkych filmov...ako inak by prisli na taketo veci?

Ved predsa vsetci vieme,ze v zime je sneh,mraz,poladovica a ze sa treba na to pripravit nielen vhodnou obuvou,ale aj pozornostou pri chodeni,ci jazdeni.
Ale asi je jednoduchsie hodit vinu na inych a este cakat,ze mi niekto zaplati nemalu sumu...

Ked aj budes marodit,nikdo ti nezaruci,ze dosiahnes to,aby firmju niekto potrestal,alebo ze si vysudis nejake odskodnenie.
Najlepsie je riesit to poistkou,ak nejaku mas. A v zime si davat pozor,nespoliehat sa na vycistene chodnicky. Spadnut mozes hocikde,aj na svojom pozemku,aj v prirode...
Nerghal
05.02.16,08:07
arizona, myslis sa - aj na samotnej recepcii mi povedali, ze dana firma ma zodpovednost za stav daneho parkoviska... mimochodom, hoci tam nebol ziaden sneh, bola miestami poladovica, ci uz na ceste alebo aj na chodnikoch, takze podla mojho nazoru si mal spravca dat tu namahu a skontrolovat, ci sa niekde nevytvoril lad a odstranit to, je to jeho povinnost. neviem, ake filmy pozerast ty, ale aj majitel obchodu je zodpovedny za to, ze pred jeho obchodom nie je sneh, lad a ine veci a ak by niekto prisiel k urazu prave pred jeho obchodom, je za to zodpovedny. preto usudzujem, ze nieco podobne by malo platit aj na spravcu parkoviska. tiez je zodpovedny za priestor, ktory prenajima a ktory vyuzivaju ludia. mimochodom, neviem, kde si sa docital /a, ze chcem odskodne... chcem, aby to nepreslo bez povsimnutia a aby bola voci takymto nezodpovednym ludom vyvodena zodpovednost, nech sa spytuju pred prislusnymi organmi

ak vystupim z auta a hned sa posmyknem, tak asi si tazko vobec vsimnem, ze tam nieco je. to nebolo, ze som presiel 10 metrov a spadol som, bolo to doslova par (par = 2, maximalne 3) kroky
duves
05.02.16,08:15
arizonka, ale ak by miestne urady, spravcovia, vlastnici argumentovali, že pošmyknutie je hlavne o nešikovnosti, potom by už nikto nič neudržoval schodné. Ale suhlasim, že každy taky uraz je individualny. Ked mala naša dcera rok, boli sme navštíviť svokrovcov. Bývali v panelaku a my sme s deckom prišli v zime na sankach. Posedeli sme a za tmy odchadzali. Slnko zašlo a to čo kvapkalo pri brane pri panelaku sa zmenilo na ľad, ale nie biely, ale taky priehladny. Ja blbec, že decko prenesiem v sankach cez ten asfalt (už tam bol ale ľad), som sa pošmykol a padol. So sankami a deckom v rukach. Hlavne som istil, aby sa decku nič nestalo. Dobre som si treol kostrč, či ako sa to vola. Bolelo to riadne. Našťastie som nemal nič zlomene. Ale zlosť bola vo mne, lebo take povrchy mali byť posolene, či posypane pieskom, alebo drťou z kameňa.
Katy a R
05.02.16,08:22
arizona
05.02.16,10:08
Asi niet cloveka,co by sa zime neposmykol a nespadol. Asi tak som to myslela... Proste sa to stava. Ja som tiez vystupila rano z mestskej dopravy,zastavka ako klzisko,bola este tma,nebolo vidiet. Zletela som dolu nosom,ani som sa neatihla spamatat... Za mnou nasledne viacero ludi,co vystupovali po mne. To sme mali ist zhanat,kto je za to zopdpovedni? Pofrflali sme si a sli dalej...
karakul
05.02.16,10:14
"mi vyleteli z ruk vsetky veci, ktore som mal (mobil, kluce od auta, zamestnanecka karta, slnecne okuliare)"

... asi nie je našťastnejšie mať plné ruky všetkého, lebo potom sa človek menej venuje svojmu okoliu
buchač
05.02.16,10:23
Laickými slovami príklad (síce od veci) rozdielu medzi nálezom a maródkou :

1. Nález - bolí ma brucho. Vyšetrenie určí, že dôvodom je zápal slepáku

2. Maródka - operácia slepáku spôsobí také následky, že musím ostať nejaký čas doma na maródke, lebo organizmus sa musí nejaký čas zregenerovať.

Chápeš, čo tým chcem povedať ?
duves
05.02.16,10:25
Chyba je u nas, pamätate vetu "NEJSOU LIDI"? Tak to platí stale. Takto vyzeraju upravene chodniky v mestečku vo Fínsku: http://2.bp.blogspot.com/-KrFR7itoGHw/UMzbQtvSOXI/AAAAAAAAQjo/FsFx-SnhQiE/s1600/helsinki.jpg
lujza.j
05.02.16,10:27
"po RTG zistili, ze nemam nic zlomene, len narazene."


čo sa tak tešiť z uvedeného stavu....a nemíňať energiu.....
duves
05.02.16,10:27
Nerghal
05.02.16,10:32
karakul, vysiel som z auta, ani som si to nesthiol vsetko podavat do vrecak a uz som spadol,
Nerghal
05.02.16,10:34
chapem, bolo zdokumentovane miesto, kde sa to stalo fotografiami a takisto aj spisany zapis na recepcii, uz sa to riesi interne cez firmu
Nerghal
05.02.16,10:35
tesim sa, ze mi nic nie je a zaroven aj tomu, ze sa to uz zacalo riesit interne, cez firmu - a som ochotny na to minat energiu, pretoze vsetko nechat tak, ututlat to a nestazovat sa, to je take typicke Slovenske... a ja taky niesom
Nerghal
05.02.16,10:36
arizona: ano, mas pravdu, zodpovedny za ten stav je dopravny podnik, komu ta zastavka patri, takze v normalnej krajine by sa to aj nejako riesilo, ale tu podla vlastnych slov ste si pofrflali a isli dalej... podobnost so sucasnym stavom republiky cisto nahodna
misoft
05.02.16,10:49
@Nerghal:
Napíšem ti to takto:
I ja som sa "sexuálne" prejavil na ľade na ceste. Avšak: snežilo, deň pretým bolo teplejšie, v noci mrzlo. Predpoklad: bude namrznuté! Počítal som s tým, ale i tak som sa natiahol, ako som bol vysoký. A teraz - mám žalovať mesto za to, že som sa - ja chodec - svojom neopatrnosťou natiahol na cestu? Odpoveď od mesta by bola: mali ste s tým počítať s ísť tak, aby ste tomu predišli.
A teraz k tebe: vieš, aké je ročné obdobie a čo to obnáša - MAL si s tým počítať!!!!
Chceš žalovať za to, že si si vyrazil dych, pričom nič viac (šťastie pre teba) nestalo. Čo uvedieš v žalobe? Ty si snáď myslíš, že parkovisko budú strážiť, aby ihneď čistili, pretože Nerghal príde do práce a chce to mať aj s červeným kobercom? Čím ťa ohrozili? Ty si myslíš, že je povinnosťou firmy kontrolovať parkovisko, či sa nekĺže? Ak by napadlo 1m snehu a neodhrnuli by - to by sa dalo len kvalifikovať ako neupratanie priestoru, ale nikoho by aj tak neohrozili.
Priznaj si - chceš z toho vytĺcť prachy!
A ešte niečo - nie si na PN a predsa si doma. S vyrazeným dychom a naštrbeným EGOm......

Ja byť tvojim šéfom - máš padáka! Nie za to, že si nemehlo a natiahol si sa, ale preto, lebo nie si maród a predsa nie si v práci.
lujza.j
05.02.16,10:51
ty vieš....tak míňaj....treba sa nervovať aj to je také slovenské....trt z toho a nervy v rici:D
dmc
05.02.16,11:21
prave som to chcel napisat........... ludia na vsetko podavaju trestne oznamenie bez toho aby vobec vedeli ci ide o trestny cin - myslia si ze vsetko vyriesi Policia........ spadnem na parkovysku - volam Policiu, strcim si prst do nosa -volam Policiu..... mam "poluciu" - volam Policiu.
arizona
05.02.16,11:25
Omyl! Uznala som si svoju chybu,bola som ja na vine. Mala som obute cizmicky,ktore boli sice krasne,ale absolutne nie vhodne do poladovice ;-) Ty pises,ze si vystupil z auta. Urcite si tiez nemal obute nejake snehule s protismykovou podrazkou,vsak?
marleau
05.02.16,11:36
Nechcem rýpať, ale až budú úradníci niesť zodpovednosť za svoju robotu, tak nech potom skúsia aj pýtať odškodné za svoju neschopnosť....mnohokrát je neposýpaný chodník následkom "odbornosti či schopnosti" toho, čo si tam krk vykrútil.
Katy a R
05.02.16,11:39
- misoft - napísal jasne - že pracuje z domu ... aj tak sa dá - tak načo spomínaš padák?
A keď už - aj ty si mohol žiadať mesto o odškodné (ak to bolo v jeho zodpovednosti) - a ak teda ten sexuálny prejav nebol tebou zavinený ;) - ale zlou údržbou.
misoft
05.02.16,11:49
A) Údržba bola vykonávaná, lenže v noci sa zmenili klimatické podmienky, mesto je povinné v prvom rade zabezpečiť hlavné ťahy...
B) Žiadna PN - teda žiadny vážny úraz. To isté i u neho. PN netrvala ani 10 dní, dokonca ani 10 minút.
C) Každý - dokoca i vodič - sa musí pohybovať tak, aby sa prispôsobil stavu po ktorom kráča. Výnimka: ak nasneží a pod snehom je ľad, i pri pomalej chôdzi sa pošmykneš, ale na triko správcu pripadne to, že neodhrabal sneh a neposypal.
Mimochodom - poznáš pojem "čierny ľad"?
Okrem toho - Nerghal šiel a VIDEL ľad.... muselo mu zapnúť v makovici, že sa môže (ale nemusí) pošmyknúť. Tak isto bolo i v mojom prípade - vedel som, že v noci mrzlo, vedel som, že môže byť ľad - vedel som, že sa môžem, ale nemusím pošmyknúť. Žiaľ - nemusím nefungovalo....:D


Mimochodom: také prkotiny, ako je "sexálne sa prejavenie" na chodníku - pokiaľ sa mi nič vážne nestane - neriešim. Pretože je to v prvom rade moja nepozuornosť a nešikovnosť.
Len on robí z vola slona....
Katy a R
05.02.16,11:56
ale načo to vysvetľuješ - len som napísala, že si MOHOL :) a či niekto vôbec uspeje - to už od dokazovania ... a netreba miešať sem PN, - akokeby ujma na zdraví bez PNky neexistovala? (nie kazdý má NP)
a ak si ty zvolil tento postup - to ešte neznamená, že tak musí urobiť každý ;)
bjuty smis
05.02.16,14:15
no podla štýlu, akým sa tu bavíš ani teraz nebudeš čistý...

tvoje okolie si to ešte nevšimlo ??

radšej sa vykašli na to a nerob si ešte vačšie problémy...
profesional
05.02.16,16:47
To že niekto nechal zamrznuté parkovisko nie je trestné. Trestné by to bolo len ak by si bezprostredne po páde zomrel. Inak ide len o občianskoprávny delikt.
Na súde sa môžeš domáhať nároku na náhradu škody, ak ti nejaká preukázateľne vznikla.
mareko
05.02.16,17:29
Tak to je špecialita "zimnej údržby" v Bratislave (platí aj pri cestách). Z 1 cm snehu vedia za pár minút vyrobiť 10 cm neschodného bordelu :D
mareko
05.02.16,18:18
:D Dnes bola asi na Slovensku na večeru vtipná kaša ... celá porada mala dnes rovnakú večeru. Je to tu veľmi humorné vo väčšine tém ;)
bodliak
05.02.16,18:54
Niekomu sa chceš evidentne pomstiť zato, že si na ľade treskol.
No tak sa priprav na odvetu...
willma
05.02.16,19:08
Povinnosť zabezpečiť údržbu priľahlých chodníkov a ostatných prístupových plôch patriacich k nehnuteľnosti vyplýva jej vlastníkom, prípadne správcom, alebo užívateľom z § 3d ods. 4 písm. b. a c. a ods. 5 zákona NR SR č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších zmien a doplnkov. Neschodnosť chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam v zastavanom území mestskej časti hraničiacich s cestou, alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bezodkladne odstraňovať majitelia, správcovia a užívatelia týchto nehnuteľností, pokiaľ neschodnosť vznikla znečistením, náľadím, alebo snežením.
Ak napadne sneh v noci, alebo sa v noci vytvorí námraza, musia sa chodníky očistiť a posypať inertným materiálom najneskôr do 06.00 hodiny. Bezpečnú schodnosť treba zabezpečiť minimálne do 21.00 hodiny.

Pri väčších snehových, alebo námrazových kalamitách, keď organizácia poverená zimnou údržbou vlastnými silami a prostriedkami nemôže zabezpečiť nevyhnutnú schodnosť a zjazdnosť verejných priestranstiev, môže starosta uložiť právnickej, alebo fyzickej osobe povinnosť poskytnúť osobnú, alebo vecnú pomoc.

Ak sa legislatíva nezmenila, tak je možné vyzvať správcu na náhradu škody, prípadne ujmu na zdraví - takže nie pofrfľať si popod nos, resp. sa obviniť z nešikovnosti a nepozornosti a mávnuť rukou.
MiroslavV PF TU
06.02.16,07:26
Ahoj Nerghal,
čo sa týka toho trestného oznámenia podať ho samozrejme môžeš, pretože každý má právo podať trestné oznámenie, avšak takéto podanie bude odmietnuté do 30 dní povereným policajtom podľa § 197 ods. písm. d) Trestného poriadku, pretože sa nejedná o trestný čin. Osobne by som to nepodával, lebo ten konkrétny človek by bol považovaný za ........ a navyše je to v takomto prípade zbytočná strata drahocenného času.
Na druhej strane môžeš žalovať vlastníka parkoviska alebo jeho nájomcu za to že ti vznikla nejaká ujma na zdraví a to na civilnom súde. Úspech takejto žaloby neviem odhadnúť.
Terezia13
06.02.16,20:48