Majkazlatá
05.02.16,12:41
Vznikne aj mne nárok na výplatu vdovského dôchodku, ako u môjho syna - ak sa obnoví nárok na výplatu sirotského dôchodku synovi odo dňa, keď začne byť znovu nezaopatreným dieťaťom?

Zaujíma ma to, pretože ho tento rok neprijali na VŠ pre nedostatok miesta a o rok sa chce znovu uchádzať o prijatie na VŠ.
misoft
05.02.16,11:54
Vdovský a sirotský dôchodok sú dva rozdielne dôchodky, ktoré jeden s druhým nesúvisia.
Pre teba platia iné podmienky, ako pre syna!
Pre teba :http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s
Pre neho: http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s

Môže sa stať i to, že on bude mať nárok (lebo spĺňa kritéria), ale ty nie a naopak.....
Majkazlatá
09.02.16,06:32
Nerozumiem tomu nejako. Ak syn preruší na rok štúdium, tak vtedy stratíme nárok na vyplácanie vdovského aj sirotského. A keď znovu začne chodiť do školy - na VŠ, ak ho príjmu, tak potom synovi vznikne znovu nárok na sirotské a mne na vdovské? Alebo mne už tento nárok nevzniká?
misoft
09.02.16,12:23
Ja sa ťa spýtam: prečítala si si tie odkazy?
Pretože - opakujem - vdovský a sirotský dôchodok sú DVA rozdielne dôchodky - nesúvisia spolu!!!!!!!!
Vdovský je pre VDOVU!!! Sirotský pre SIROTU (POLOSIROTU)!!!!!!
Každý z týchto dôchodkov má svoje pravidlá pre vyplácanie a nárok!
Už neviem, ako ti to dať po lopate.
Sirotský dostáva tvoj SYN a nie ty. Vdovský dostávaš TY a nie tvoj syn.
veronikasad
09.02.16,12:27
Dušan, ak od smrti manžela uplynulo už viac ako rok, výplata vdovského a sirotského dôchodku spolu veľmi úzko súvisia ...
veronikasad
09.02.16,12:27
kolko máš rokov ? Kedy manžel zomrel ?
Majkazlatá
10.02.16,20:10
mám 44 rokov, manžel zomrel v decembri 2005. Syn mal vtedy 8 rokov.
Syn tento rok maturuje a už mu prišlo rozhodnutie z českej VŠ, že ho neprijali. Na inú VŠ nechce ísť, a chce to skúsiť znova o rok na tú istú VŠ. Zatiaľ sa chce zamestnať.
Majkazlatá
10.02.16,20:18
Čítala som to, ale veronika má pravdu, že tie dva dôchodky veľmi úzko súvisia. A vdovský je asi v tomto prípade závislý od sirotského.......texty sú pekné, len prax býva iná, preto sa na to pýtam.
veronikasad
10.02.16,21:00
Za študenta sa považuje
...
- za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, za deň ukončenia strednej školy sa považuje posledný deň školských prázdnin,
----
Po 31. auguste ti výplatu vdovského dôchodku pozastavia a obnovia až keď znovu predložíš potvrdenie o návšteve školy, ak syn bude pokračovať v štúdiu.
Majkazlatá
12.02.16,08:24
tak toto je dobrá odpoveď pre mňa, to som chcela vedieť. Ďakujem veľmi pekne........