Trnooo
05.02.16,17:43
Dobrý večer prajem,
chcel by som vás poprosiť o pár rád (mozno je to uz 100x vysvetlene , no nenasiel som vsetky odpoveda).
Vlastnim chatu, ktoru by moja mama – dochodca – chcela kratodobo prenajimat. Uz viem ze musim spisat zmluvu s mamou o výpožičke chaty. Touto zmluvou jej prenecham chatu do bezplatného užívania po dohodnutú dobu. Zmluva bude obsahovať klauzulu, že suhlasim s prenechaním chaty do užívania tretim osobam.
Musi sa však registrovať na daňovom úrade a mat DIC .
Daňové priznanie zo získaného nájomného budete v tomto prípade podávať mama.
Spravne?
Potom som zistil:
Príklad č. 1: Dôchodca v roku 2015 prenajímal byt, pričom nájomca mu uhradil celkom sumu 2 000 eur. Iné zdaniteľné príjmy dôchodca nemal.
V uvedenom prípade si daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur (2 000 - 500), t. j. po odpočítaní mu zostane na zdanenie suma 1 500 eur. Nakoľko však nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, nemá za zdaňovacie obdobie 2015 povinnosť podať daňové priznanie, lebo nepresiahol sumu 1 901,67 eura (hranicu pre povinnosť podať daňové priznanie).

No a tu som sa stratil. Predokladajme, ze rocne to bude prijem pod 2000€. Nakoľko však nema žiadne iné zdaniteľné príjmy (len dochodok), nebude podavat danove priznanie vobec? Bude mat DIC a nepoda danove priznanie? hmm, ale takto som to pochopil.
Musi sa viest nejake uctovnictvo?
Host, ktory pride na vikend na chatu, dostane nejaky prijmovy doklad?
Vopred dakujm za odpoved. M