timejka200
05.02.16,20:36
Szčo má miesto podnikania Rožňava. Každý deň však využíva vlastné mot. vozidlo na cesty do Košíc,kde vykonáva na základe zmluvy pre jednu firmu práce. Môžesinakaždý deň podľa odpracovania písať cestovné a uplatniť zákkladnú náhradu?Zaplatil aj daň z mot. vozidiel.
Anik
05.02.16,20:01
Nemôže si písať na každý deň cesťák, je to vlastne miesto jeho pravidelného výkonu práce. - To je môj názor
Avšak podnikateľa na to môžeš upozorniť a on sa môže rozhodnúť sám, že tie cestovné výdavky uplatní a Ty s tým nič neurobíš. Veď každý nemá kontrolu.
Aj teraz som sa pýtala 1 - chlapca - takýmto spôsobom pracujúceho, ale v inom odvetví aké výdavky si dávajú jeho kolegovia - fotoaparát, televízor atď. a myslia si, že im to prejde ( to sú už však iní extrémisti )
timejka200
05.02.16,20:04
a môže si nejaký spôsobom uplatniť PHM ? Keďže každý deň cestuje pomerne veľa....myslím, že je to výdavok.
Anik
05.02.16,20:16
v tomto prípade sa to berie vlastne ako keby bol zamestnanec a zamestnanec tiež nemá právo nato, aby si dával preplácať takúto cestu do práce.
timejka200
05.02.16,20:19
veď práve, on ešte aj zaplatil daň z motorových vozidiel - ani nemusel....ale keby vykonával tieto práce stál niekde inde ...lenže on to vykonáva zatiaľ stále pre jednu fiirmu...takže to PHM je bezpredmetné?
space bag
07.02.16,23:33
znaky závislej činnosti (práca vykonávaná na základe predpokladám mandátnej zmluvy) opakujúce sa miesto výkonu by nebol problém pokiaľ by sa jednalo o nejakú zákazku na základe zmluvy o dielo s časovým horizontom ukončenia...čiastočným riešením je rozpísať cesty do iných miest (problém s preukazovaním dôvodu cesty v prípade potreby)...posledným problémom už dnes je aj online dostupnosť údajov o stave počítadla km k EČV vozidla (to sa týka tých ktorí chcú za účelom výdavkov "prejazdiť" viac kilometrov ako je zaznamenané na STK raz za dva roky...)
timejka200
08.02.16,05:59
chápem....ani ked si bude viest knihu jázd ze aspon PHM nakúpené si uplatní?
Tweety
08.02.16,06:35
nie, cesta do a z práce nie je PC, a druhé vec je, že určite ide skryte o závislú činnosť
timejka200
08.02.16,06:43
ved hej ....tak vlastne cesstuje a nič si nemôže uplatniť.....to sú zákony :) ale áno ja viem ako to je
Tweety
08.02.16,06:44
to cestovné si mal zakalkulovať do ceny práce, ktorú vykonáva