Kat22
05.02.16,21:13
Dobry vecer,

Rada by som prijala radu. Pred 5 rokmi som odisla do zahranicia prcovat a v tomto istom momente moja teta sa prave rozvadzala a riesila skrachovale podnikanie a nemala kam ist takze moja mama a ja sme jej ponukli, ze samoze ku mne nastahovat. Ona bola v tom case na tom velmi zle takze sme jej chceli pomoc a neocakvala som od nej platit najom a v sak ja som zistila takisto, ze v zahranici je vsetko drahe a vela som nezarabala a ona medzi tym zacala pracovat ako opatrovatelka , takze sme sa dohodli ze mi zacne platit 120 eur najom za 3 izbovy novy dom. Ja platim hypoteku a bolo narocne pre mna platit hypoteku na SK a zaroven ubytovanie v zahranici. Teraz po 5 rokoch si teta nasla partnera a odisla s tym, ze pokazili a poskodili veci a nechce nic opravit. Medzi nami nebola ziadna zmluva nakolko ja som jej doverovala a myslela som si, ze na dom budu davat pozor a ked odydu daju vsetko do poriadku. No neucunili tak a teraz ked sa ich snazim kontaktovat tak mi povedia,ze oni platili najom a nech si to dam do poriadku vsetko sama. Vedel, by mi niekto poradit ci sa to da nejako riesit ci sa mam len zmierit s tym, ze si to budem musiet sama opravit a poucit sa z tejto situacie.
Vopred velmi pekne dakujem.
Mária27
05.02.16,20:30
Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne. Ak ti platila nájomné, máš dôkaz, že ste zmluvu uzavreli, aj keď ústne.
Naopak, nájomná zmluva musí byť ukončená písomne. Ak ste sa na ukončení nájmu nedohodli, mala dať (trojmesačnú) výpoveď. Ak ani nedala výpoveď, stále by si od nej mohla pýtať nájomné a vymáhať ho aj dva roky dozadu (za každý mesiac zvlášť aj úroky z omeškania).

Čo sa týka poškodených vecí po skončení nájmu, platí občiansky zákonník:
§ 682
Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.
§ 683
(1)
Ak došlo k poškodeniu alebo nadmernému opotrebeniu prenajatej veci v dôsledku jej zneužitia, zodpovedá nájomca aj za škody spôsobené osobami, ktorým umožnil k prenajatej veci prístup, za náhodu však nezodpovedá.
(2)
Domáhať sa náhrady možno len do šiestich mesiacov od vrátenia prenajatej veci; inak nárok zanikne.
kopretinka
05.02.16,20:51
ten prenájom bol oficiálny? Lebo ak to bola černota,a ty si z toho neplatila dane a všetko ostatné,tak sa môžeš domáhať náhrady škody na lampárni...
Mária27
05.02.16,20:56
Pri náhrade škody sa nerieši daň. Ak by ju aj udali, bol by to iný proces.
Kat22
05.02.16,21:32
Ahoj Maria, Dakujem Vam, velmi pekne. Dan som neplatila nakolko som si myslela, ze je to v ramci rodiny a ze si pomozeme jedna druje, ale ako vidite, niekedy ludia nemyslia tymto sposobom. Ja nema problem so zaplatenim dani dodatocne nakolko som sa informovala a vraj ich mozem zplatit aj dodatocne. Mne islo a ide len o princip. Ja som sa sama na tom dome vela narobila a aj v zivote. Ja som chcela len aby som dostal spat dom v takom stave ako som ho prenechala. Ked som tetu oslovila a dokonca jej aj dala moznost opravenia veci lacnejsie. Tak nato zareagovala s odpovedout. Platila som ti najom tak si to daj vsetko do poriadku sama.
dmc
06.02.16,09:17
ten prenájom bol oficiálny? Lebo ak to bola černota,a ty si z toho neplatila dane a všetko ostatné,tak sa môžeš domáhať náhrady škody na lampárni...

Platenie dane je uplne samostatna vec. Platnost najmu ani skoncenie a taktiez aj vymahanie nahrady za poskodene veci niesu ziadnym sposobom viazane na prihlasenie sa na danovom urade.
dmc
06.02.16,09:18
Pokial to nechces riesit sudom - tak aspon do buducna vies ako je to s pomocou pre "rodinu". Oprav si to a predaj alebo uzivaj. Cim skor na to zabudnes tym pre tvoje nervy lepsie.
Mária27
06.02.16,12:23
Vyzvi tetu, aby ti platila nájomné ďalej, až do uplynutia trojmesačnej výpovednej lehoty po tom, čo ti dá písomnú výpoveď z nájmu. Môžete tiež uzavrieť dohodu o skončení nájmu, ale si dávaš podmienku odstránenia škôd, ktoré si v byte zistila.
Inak si budeš vymáhať nájomné aj škodu súdnou cestou. Potom uvidíš, ako zareaguje.
Kat22
06.02.16,13:35
Viete Maria, napisem tete ale ona to asi aj tak nepochopi. Ja nechcem nikomu zle ale mne islo len o princip, ze ked nieco zle urobim tak sa k tomu priznam. Viete keby ma aspon oslovila a povedla vies stahujem sa dam tie veci do poriadku neskorise by som prijala, ale nikdy som necakala odpoved: "daj mi pokoj, najom som ti platila tak si to oprav sama." Vidim, ze su ludia a ludia a nie vsetci rozmyslaju tak ako ja. Ja som sa v svojom zivote naucila respektovat ludi a je mi luto, ze mame medzi sebou takychto pokritcov. Budem sa je snazit napisat a snad si uvedomy, ze kazdy si musi byt za svoje cinny zodpovedny...Velmi pekne Vam dakujem, ani si neviete predstavit ako mi Vasa rada pomohla a dodala sebavedomia. Este raz Vam dakujem a prajem pekny den.
Kat22
06.02.16,13:38
Uplne s Vami suhlasim, ja som sa takisto poucila a viem, ze v buducnosti je lepsie vsetko robit tak ako sa ma so zmluvou, dorzivat zakon a platit dane. Ja si dane dam do poriadku pre pokoj mojho svedomia. Dakujem Vam za radu a prajem pekny den.