zuzullka
07.02.16,08:48
Od 1.11.2015 som evidovana na UP a k 1.3.2016 nastupujem do novej prace vzdialenej 350km od mojho trvaleho bydliska. Od 1.1.2016 byvame v byte, ktory vlastnia priatelovi rodicia, takze nemame medzi sebou ziadnu zmluvu o podnajme. Najom a vsetky energie vsak riadne platime my v plnej vyske. Planujem si od marca nahlasit na tomto novom mieste aj prechodny pobyt. Na UP v mieste trvaleho bydliska sa mi zial nepodarilo ziskat ucelene informacie k novym podmienkam ziskania prispevku na prestahovanie za pracou v ramci Slovenska, preto sa obraciam na Vas. Dakujem vopred.
misoft
07.02.16,07:58
Na ÚPSVaR (úrad) ani nehľadaj. Ministerstvo má svoje web stránky a tam je všetko: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-prestahovanie-za-pracou-53a.html?page_id=12943
Upozornenie: stránka v texte má neaktuálne vysvetlenie - čítať rovno §53a....
zuzullka
07.02.16,08:03
Dakujem za link, uz som to predtym pozerala. Nesedi mi tam vsak informacia o zmene trvaleho bydliska, ktora po novom by uz nemusela byt a malo by stacit aj prechodne bydlisko. A taktiez mi tam nesedela informacia o jednorazovom prispevku, pretoze po novom by mal byt prispevok vyplacany mesacne. Tak som teraz nevedela, ktore informacie su spravne.
zuzullka
07.02.16,08:24
Ano, povodne som mala taky plan - prestahovat sa a zmenit si trvale bydlisko. V novembri mi to na UP poradili, kedze uz vtedy som vedela, ze sa budem stahovat tak daleko. Ale v januari sa v mediach objavilo, ze sa tieto podmienky zmenili od 1.1. a tak som sa bola informovat aj na UP, tam mi ale nevedeli dat blizsie info - ze "zatial to este neriesili". Kedze na stranke ministerstva su este stale tie povodne informacie ale zaroven som na inych strankach nasla aj tie "nove" podmienky, ostala som zmatena, ze ako to vlastne je a preto som sa obratila na poradu.
Žabinka
07.02.16,08:26
na stránkach úradu práce, soc.vecí a rodiny ani nehľadaj.. otras, že ešte nezmenili staré zavádzajúce informácie..
napr. tu http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/355707-stat-pomoze-ludom-ktori-sa-prestahuju-za-pracou/ máš informácie, ktoré sú nové.. zmenil sa trvalý pobyt na prechodný, vzdialenosť na 70km.. od známej požadovali zmluvu o nájme, doklad o prechodnom pobyte z evidencie obyvateľstva, doklad o platbe za nájom, pracovnú zmluvu.. ale možno na každom úrade žiadajú niečo iné, sme predsa na Slovensku..
nepýtaj sa na informácie úradníkov.. mne sa osvedčilo pri vybavovaní na úradoch zobrať so sebou čo najviac dokladov, predložiť ich pracovníčke úradu, a jednoducho oznámiť, čo chceš.. a hlavne sa nenechať odbyť.. musíš sa tváriť že vieš čo žiadaš, vtedy s tebou jednajú úplne inak..;)
avalik
07.02.16,08:29
§ 53a
Príspevok na podporu mobility za prácou
(1) Úrad poskytuje mesačne príspevok na podporu mobility za prácou (ďalej len „príspevok“) na úhradu časti výdavkov na bývanie súvisiacich so zmenou pobytu v súvislosti so získaním zamestnania najmenej na šesť mesiacov zamestnancovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa § 36 ods. 1 písm. a), ak o príspevok písomne požiada najneskôr do troch mesiacov odo dňa vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Prílohou k žiadosti je kópia dokladu o zmene trvalého pobytu alebo o nahlásení prechodného pobytu a kópia pracovnej zmluvy. Príspevok sa neposkytuje, ak je zamestnancovi poskytovaný príspevok podľa § 53.
(2) Zmena pobytu na účely poskytnutia príspevku je zmena miesta trvalého pobytu alebo nahlásenie prechodného pobytu, ak je miesto nového trvalého pobytu na území Slovenskej republiky vzdialené od miesta pôvodného trvalého pobytu najmenej 70 km alebo ak je miesto prechodného pobytu na území Slovenskej republiky vzdialené od miesta trvalého pobytu najmenej 70 km.
(3) Výdavky na bývanie súvisiace so zmenou pobytu na účely poskytnutia príspevku sú preukázané mesačné výdavky na
a) úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo
b) nájomné.
(4) Príspevok sa poskytuje najviac počas šiestich mesiacov. Zamestnancovi, ktorý bol pred získaním zamestnania znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, sa príspevok poskytuje aj počas ďalších najviac šiestich mesiacov. Mesačná výška príspevku je 80 % zo sumy výdavkov podľa odseku 3, najviac 250 eur počas obdobia podľa prvej vety a najviac 125 eur počas obdobia podľa druhej vety.
(5) Ak o príspevok požiadajú obaja manželia, úrad poskytne príspevok len jednému z manželov.
(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého evidencii uchádzačov o zamestnanie bol zamestnanec vedený, do 30 dní od preukázania trvania zamestnania a výdavkov podľa odseku 3, ak tieto skutočnosti zamestnanec preukázal najneskôr do 30 dní od uplynutia mesiaca, za ktorý sa príspevok poskytuje.
(7) Úrad opätovne poskytne príspevok najskôr po uplynutí dvoch rokov od ukončenia obdobia jeho poskytovania.
avalik
07.02.16,08:33
misoft, zakon bol zmeneny, v tom linku nie su aktualne info
zuzullka
07.02.16,08:35
dakujem, toto som potrebovala pocut :) aspon sa mi potvrdilo, ze nie som jedina, ktora chodi na urady s viac informaciami ako tam maju pracovnicky...nevies prosim ta ci tvojej znamej stacil ako doklad o platbe za najom aj vypis z uctu? najom platime trvalym prikazom.. tak ci onak, ta zmluva o najme vsak asi bude problem, nakolko byvame v byte od rodicov a aj keby sme nejaku spisali, tak len zase vznikne problem rodicom, ze sa musia na danovom zaregistrovat a platit dan z prenajmu.. :-/
misoft
07.02.16,08:52
Aha..... nuž tak potom i stránka štátnej správy stojí za prd. Sorry potom, ak som použil OFICIÁLNY zdroj s OFICIÁLNYMI informáciami, ktoré sú neaktuálne.
A ako zisťujem - opäť zbytočne vynaložené prachy v štátnej správe, keď sami nevedia si poriadky urobiť.
Mimochodom - je tam na ich stránke odkaz na ten §53a - až tak hlboko som nešiel - @zuzullka však mohla si tento § vyhľadať. Takže až tak neužitočné to nebolo - odkaz na zákon a § je platný.

P.S. Po upozornení na zlé údaje - predchádzajúci komentár považujte a irelevantný, nakoľko dáva zavádzajúce a nesprávne vysvetlenie. Zmazal som zavádzajúci komentár.
veronikasad
07.02.16,10:12
Aktuálne znenie zákona o službách zamestnanosti

§ 53
Príspevok na dochádzku za prácou

(1) Úrad poskytuje mesačne príspevok na dochádzku za prácou (ďalej len „príspevok“) na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť zamestnancovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu uvedeného v § 36 ods. 1 písm. a), ak o príspevok písomne požiada najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania. Príspevok sa môže opätovne poskytnúť po uplynutí dvoch rokov od ukončenia obdobia jeho poskytovania.

(2) Príspevok sa poskytuje zamestnancovi najviac počas šiestich mesiacov od jeho nástupu do zamestnania.

(3) Príspevok sa poskytuje na úhradu cestovných výdavkov na dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami, najviac v sume 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca. Príspevok sa neposkytuje zamestnancovi, ktorý dochádza z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve v rámci jednej obce.

(4) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého evidencii uchádzačov o zamestnanie bol zamestnanec vedený, do 30 kalendárnych dní od preukázania trvania zamestnania.
avalik
07.02.16,10:34
zadavatelka ma zaujem o prispevok na prestahovanie sa - prispevok na podporu mobility za pracou (§53a) nie o prispevok na dochadzku za pracou (§ 53)
zuzullka
07.02.16,11:15
dakujem, k tomuto som sa nevedela dopatrat..nevedela som, ze sa to premenovalo na prispevok na podporu mobility