klaudia
07.06.06,14:05
Ahojte,

Prosim vas, chceme zapisat budovu do katastra nehnut., ake overene doklady musim pripojit k ziadosti?

tieto stacia?
- geometrický plan
- kolaudačné rozhodnutie
- rozhodnutie o urceni supisneho cisla

Staci im to dat do podatelne? / volam tam dnes od rana a nikto tam neberie telefon. :-( /
Keď chceme zrýchlený zápis, aký kolok musím zakúpiť?

Ake dalšie povinnosti musime vykonat? ohlasit budovu na daňový úrad??

Dakujem! Klaudia
AltaKE
07.06.06,12:46
Bude záležať od toho, či ste nehnuteľnosť sami postavili alebo ju kúpili.
Podľa posledných skúseností pri kúpe nehnuteľnosti bolo potrebné predložiť na kataster:
- výpis z obchodného registra predávajúceho aj kupujúceho (notárom overený)
- kúpno-predajnú zmluvu v 6 vyhotoveniach (musí byť overený podpis predajcu) - 2x vrátili zmluvu, 4x si ju nechali
- návrh na vklad do katastra (netrebalo overovať)-podávali sme 3x.. 2x vrátili
- pri novej nehnuteľnosti myslím, že stačí doložiť kolaudačné rozhodnutie.

Pri zrýchlenom zápise treba doložiť kolok v hodnote 8 000,- Sk, do 14 dní by to malo byť vybavené. Stačí dať do podateľne. :)

Podľa zákona č. 582/2004 Z.z., § 18, ods. 3 - fyzická alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Ohlásiť to treba miestne príslušnému správcovi dane, nie daňovému úradu. No a ďalšia povinnosť nastane až v ďalšom roku - podanie daňového priznania :)
Snáď som na nič nezabudla.. :)
klaudia
07.06.06,13:11
Dakujem za odpoved. Uz som sa im dovolala. Takze to zhrniem:

do podatelne sa davaju tieto dokumenty, pravne overene:
- geometrický plan
- kolaudačné rozhodnutie
- rozhodnutie o urceni supisneho cisla
- žiadosť o zápis budovy /je to budova, ktorú sme postavili/

Kolok sa žiadny neplati, iba ak ide o prevod nehnut. /darovacia zmluva, kupna zmluva/, potom sa plati kolok 2000,- ak chceme zrýchlený tak 8000,- Sk

A este jedna otazka.
Kedy to ohlasujem miestne prislusnemu správcovi dane? Ked je budova uz zapísaná? alebo kolaudačným rozhodnutím?

Dakujem Klaudia
AltaKE
08.06.06,04:44
A este jedna otazka.
Kedy to ohlasujem miestne prislusnemu správcovi dane? Ked je budova uz zapísaná? alebo kolaudačným rozhodnutím?



V tomto som si nie veľmi istá, ale podľa Zákona č. 582/2004 Z.z., §9 je daňovníkom dane zo stavieb vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve štátu....atď. Z toho mi skôr vychádza to, že by som za smerodajný považovala vklad do katastra nehnuteľností (nakoľko vkladom sa "legalizuje" vlastnícke právo k nehnuteľnostiam). Kolaudačným rozhodnutím sa len povoľuje užívanie stavby na daný účel.