majky8888
07.02.16,12:32
Ahojte!

Mám e-shop a dnes mi napísala jedna pani, či by som jej nemohol tovar poslať do Rakúska. Som neplatiteľ DPH a nechcem sa týmto nejako priviazať k platiteľstvu.

1. Ovplyvní poslanie a faktúrovanie tovaru do Rakúska moje neplatiteľstvo?
2. Faktúrovať na Slovensko, ale poslať do Rakúska - takto by sa to nedalo vyriešiť?

Ďakujem!
bomo
07.02.16,18:36
Môžete pani dodať tovar aj do Rakúska. V tomto prípade je miestom dodania tovaru stále Slovensko, aj keď tovar odosielate do Rakúska*. Nebude to mať žiaden vplyv na DPH.


*Finančná správa hovorí:
Dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu je vždy spojený s prepravou tovaru. Miesto dodania tovaru sa určí podľa § 13 ods.1 písm.a) zákona o DPH. Ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, miestom dodania je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať. Miestom dodania tovaru pri dodaní tovaru do iného členského štátu je tuzemsko.
profesional
08.02.16,16:22
Môžeš faktúrovať do Rakúska.
1. Kým neprekročíš 49.750 Eur celkového obratu v SR tak nie, Inak sa staneš platcom DPH.
2. Nie. Šlo by o skresľovanie hospodárskej, účtovnej e ekonomickej evidencie. Fakturovať musíš podľa skutočnosti.