eha
02.11.04,10:39
Chcem sa spýtať, či mi vie niekto poradiť v takejto otázke: "Sme distribučná firma, ktorá vypredáva sklad z dôvodu likvidácie firmy. Sklad sa vypredáva 80% z nákupných cien. Odvádzam DPH z rozdielu nák.ceny a pred.ceny (20%) a môžem si dať tento rozdiel do nákladov? Ako to zaúčtovať v PÚ?"
Ďakujem!!!!
accad
02.11.04,12:38
DPH odvádzate z ceny, za ktorú tovar predávate.
Ak je predajná cená 80% z nákupnej ceny bez DPH, tak táto cena je aj základ pre DPH. Na základe interného predpisu, v ktorom zdôvodníte predaj za menej ako je obstarávacia cena bez DPH, zaúčtujete zníženie skladových zásob v skladových (nákupných) cenách bez DPH, podľa toho akým spôsobom účtujete o skladových zásobách.
Ak spôsobom A tak MD-504, D-132 a ak spôsobom B, tak tieto zásoby máte už v nákladoch a ak ich k 31.12.2004 nepredáte urobíte inventúru a to zaúčtujete na MD-132, D-504.
Nepredajný tovar môžete predať aj za 1,-Sk bez DPH, to bude základ pre DPH pri predaji.
eha
02.11.04,13:40
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.
Prajem pekný deň!
d.varmeda
02.11.04,17:38
Ako by vyzeralo zauctovanie v JU a aka by bola DPH. Bola by DPH nizsia ako na vstupe?
accad
02.11.04,21:33
DPH na výstupe by bola určite nižšia ako na vstupe, nakoľko predaj skladových zásob je pod cenu obstarania. V JU by to malo byť zaúčtované ako klasický príjem z predaja, čiže zdaniteľný príjem. Tu ide o to, že dochádza k predaju so stratou. Predajná cena je nižšia ako cena obstarania.
ivab
03.11.04,05:42
Accad a čo v prípade, keď vyrábame a predávame kuchynské linky a máme akciu, že pracovnú dosku dostanete zadarmo. Ako je to s DPH z tých pracovných dosiek? Podľa zákona o DPH §8 ods. 3 "Ak platiteľ dodá tovar ...bezodplatne... a ak pri kúpe tohto tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu" mi to vychádza tak, že musím odviesť DPH minimálne z nákupnej ceny tých pracovných dosiek. Neviem či to dobre chápem, ak nie vyveďte ma z omylu. Ďakujem.
rene
03.11.04,05:49
Accad a čo v prípade, keď vyrábame a predávame kuchynské linky a máme akciu, že pracovnú dosku dostanete zadarmo. Ako je to s DPH z tých pracovných dosiek? Podľa zákona o DPH §8 ods. 3 "Ak platiteľ dodá tovar ...bezodplatne... a ak pri kúpe tohto tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu" mi to vychádza tak, že musím odviesť DPH minimálne z nákupnej ceny tých pracovných dosiek. Neviem či to dobre chápem, ak nie vyveďte ma z omylu. Ďakujem.
Pri poslednej daňovej kontrole sme tiež riešili prípad akcií , keď k nejakému tovaru pridáme v akcii iný zadarmo. Na faktúre plátcu DPH nemôže figurovať položka 1 ks tovar s nulovou cenou a nulovou DPH, lebo kontrola by to zdanila podľa Vášho cenníka platného v čase vystavenia faktúry. Ten akciový tovar treba predať za nejakú sumu, napr. 1 Sk ale nikdy nie zadarmo/cenu si ošetríme interným predpisom/.
ivab
03.11.04,05:54
Rene takže keď ho predáme za 1 Sk, DPH odvediem z 1 Sk? Neviem, ale nejak sa mi to nezdá.
rene
03.11.04,06:00
Naša akcia sa týkala podpory predaja ťažkopredajných zásob, keď sme k ťažkopredajným kusom dali za 1 Sk tovar, ktorý bol pre zákazníka za nízku cenu zaujímavý. V internej smernici sme uviedli naše dôvody zníženia ceny. Kontrola nemala námietky.
accad
03.11.04,06:27
Bezodplatne poskytnutý tovar je považovaný za niečo iné ako tovar dodaný za 1,-Sk. Pri bezodplatnom dodaní sú už iné pravidlá zdaňovania. Takže akcia áno, ale za minimálnu cenu zdôvodnené v internom predpise.
ivab
03.11.04,08:26
Rene a keby som poprosila, dalo by sa poslať mi vzor toho interného predpisu?
rene
07.11.04,09:25
Rene a keby som poprosila, dalo by sa poslať mi vzor toho interného predpisu?
Interná smernica č. 14/2004 : Stanovenie predajnej ceny/precenenie
.................................................. ..........................

Inventúrou, konanou dňa 14.9.2004 boli zistené na skladových zásobách firmy ....... tieto nepredajné zásoby:

sklad.číslo: názov : dátum posl. nákupu: nákupná cena: predajná cena:
... ... ..... .... .....




Z dôvodu nepredajnosti uvedených zásob sa vedenie firmy rozhodlo uskutočniť na výstave ................ konanej dňa ........ v ............
akciu, pri ktorej k horeuvedeným tovarom bude poskytnutý akciový tovar

sklad.číslo : názov : nákupná cena : predajná cena:akciová cena: 1Sk
... ... ... .... ....



Príloha : / až po skončení akcie/ : Zoznam faktúr , ktorých sa akcia týka
Luba
09.11.04,06:12
V princípe je vždy lepšie predať čosi za 1,- alebo za 10,- ako dať úplne zadarmo, aj poškodený tovar a pod. Potom môže skladová cena do nákladov bez problémov, ani s DPH nie je problém.
silviaproch
29.11.07,10:37
Prosím Vás o radu, v podobnom probléme, jedná sa však o využitie majetku pra.10 ods 2 ZDPH - spoločník s.r.o. si dal niečo odviezť kamiónom zo slovenska do čiech na vlastnú potrebu - zakladom dane by ma mali naklady na sluzbu (par 22. ods5), vypočítam ze náklady su 20 000 Sk, ako to však predkontujem ? vytvorím si interný doklad - dodanie služby za 0,- Sk spoločníkovi:
ZD - 20 000,- ?/?
DPH - 3800,- ?/343
dakujem za každú radu
mira
17.07.08,17:57
Debata o výpredaji skladových zásob pod nákupnú cenu tu síce prebehla dosť dávno, ale práve toto ma zaujíma, takže sa len chcem uistiť - daňováci nenamietnu nič, ak budeme staré skladové zásoby nakúpené napr. 2 roky dozadu, s dôvodom, že sú nepredajné, alebo poškodené predávať napr. v akcii 10% z nákupnej ceny? Stačí jedna interná smernica? S dôvodom: nepredajný tovar - napr. zákazníci si 2. rok neprišli pre objednaný tovar? Veď to mi príde ako očistenie skladových zásob, ktoré sa napr. predali načierno?!