janka.janka
07.06.06,14:36
Ahojte, vie mi niekto poradiť v súvislosti s používaním obchodného mena s.r.o.? Ak chcem založiť s.r.o., ktorá bude mať viac predmetov činnosti a pre každú takúto činnosť budem chcieť mať osobitnú www stránku, môžem im dať aj rôzne názvy s tým, že niekde pod čiarou uvediem aj identifikáciu s.r.o. (sídlo, IČO, DIČ..)?
Napr. názov spoločnosti "Spoločnosť s.r.o." s tým že jeden druh služby bude "Služba 01", "Služba 02"..
ďakujem Vám
dana9
07.06.06,12:43
Ahojte, vie mi niekto poradiť v súvislosti s používaním obchodného mena s.r.o.? Ak chcem založiť s.r.o., ktorá bude mať viac predmetov činnosti a pre každú takúto činnosť budem chcieť mať osobitnú www stránku, môžem im dať aj rôzne názvy s tým, že niekde pod čiarou uvediem aj identifikáciu s.r.o. (sídlo, IČO, DIČ..)?
Napr. názov spoločnosti "Spoločnosť s.r.o." s tým že jeden druh služby bude "Služba 01", "Služba 02"..
ďakujem Vám

ahoj
dnes tu už presne takáto otázka bola riešená, skús trochu pohľadať v starších témach.
S.r.o. môže mať len jedno obchodné meno, pričom ale môže mať viacero predmetov činnosti.

dana:)
janka.janka
07.06.06,12:53
dakujem, uz som temu nasla, ale na moju otazku som zatial uspokojivu odpoved nenasla..
dana9
07.06.06,13:25
dakujem, uz som temu nasla, ale na moju otazku som zatial uspokojivu odpoved nenasla..

Používanie správneho obchodného mena, t.j. mena, ktoré má sro zapísané v obchodnom registri, je nevyhnutné pri právnych úkonoch, uzatváraní zmlúv a pod. Ak na zmluve uvedieš iné obchodné meno ako uvedené v obchodnom registri, tak je možné spochybniť, či ti z takejto zmluvy vznikli nejaké práva a povinnosti.
Podľa mňa si text pod čiarou si málokto prečíta. Ja si vždy každého obchodného partnetra najprv kontrolujem v obchodnom registri, či údaje sedia a tak. Ak by mi nesedeli reklamné materiály s výpisom z OR, tak by mi to bolo dosť divné.
Okrem toho, každý dobrý obchodník si VŽDY pred podpísaním zmluvy pozrie výpis z obchodného registra, ak to nesedí, bude mať z vašej firmy zlý dojem, podľa mňa, prípadne si pomyslí že ide o inú firmu. Naozaj nechápem, prečo by ste potrebovali mať viacero názvov.

Pravdou však je, že niektoré spoločnosti používajú napríklad na pečiatkach, viacero verzií svojho názvu, niekedy len skratku, niekedy veľkými písmenami a tak.

dana:)
janka.janka
07.06.06,13:43
dakujem Vam, rozumiem, co mate na mysli.
Ale napriklad si pozrite stranku www.pizzamizza.sk (http://www.pizzamizza.sk/)
ked si kliknete na "kontakt" tak je tam napisane:
prevadzkovatel: a uvedena je tam s.r.o. pod uplne inym nazvom... takze neviem..
nie je tam napisane XY s.r.o., divizia Pizza Mizza alebo nieco na podobny sposob... :confused:
Ide o to, ze spolocnost sa v orsr najst da pretoze nazov je k dispozicii, mna skor zaujima, ci je taketo nieco vyslovene v rozpore so zakonom.. mne sa to zda celkom schodne, ale zaujimali by ma aj nazory viacerych stran ..
debee
07.06.06,13:44
Myslim, ze tazatelka chce vediet, ci moze pod menom spolocnosti ponukat sluzbu s vlastnym nazvom.
Najlepsi by bol priklad... napriklad: dunaj.sk (nazov sluzby, vyrobku) a ked si pozries paticku stranky, tak mas uvedeneho prevadzkovatela 'CP Internet, a.s.'. Dalsi priklad - Coca Cola, ktora ma vo svojom portfoliu ine nazvy, ktore sa javia ako samostatne spolocnosti, niektore z nich dokonca ako konkurencne (mineralne vody).
Osobne v uvedenom nevidim problem.
Milan Benka
07.06.06,13:51
dakujem Vam, rozumiem, co mate na mysli.
Ale napriklad si pozrite stranku www.pizzamizza.sk (http://www.pizzamizza.sk/)
ked si kliknete na "kontakt" tak je tam napisane:
prevadzkovatel: a uvedena je tam s.r.o. pod uplne inym nazvom... takze neviem..
nie je tam napisane XY s.r.o., divizia Pizza Mizza alebo nieco na podobny sposob... :confused:
Ide o to, ze spolocnost sa v orsr najst da pretoze nazov je k dispozicii, mna skor zaujima, ci je taketo nieco vyslovene v rozpore so zakonom.. mne sa to zda celkom schodne, ale zaujimali by ma aj nazory viacerych stran ..

Kde je tu rozpor ???
Je niekde "PIZZA MIZZA" použitá (na uvedenej stránke) ako obchodné meno???
janka.janka
07.06.06,13:53
dakujem Vam, asi som sa dostatocne jasne na zaciatku nevyjadrila :D
Eulalia
07.06.06,15:07
Spoločnosť s jedným obchodným menom môže mať viacero prevádzok - tu je typickým príkladom práve "PIZZA MIZZA". Alebo rôzne hotely - celú sieť môže spravovať jedna spoločnosť, ale každý hotel má svoje meno. Ak to chceš riešiť takýmto spôsobom, že by každá činnosť bola niečo ako samostatná prevádzka so svojim menom, ale bolo by jasné, že patrí do s.r.o. pod jedným obchodným menom, nemal by to byť problém. Len nezabudni, že ak budeš mať viacero prevádzok v pôsobnosti rôznych živnostenských úradov, musíš ohlásiť prevádzkovanie.
MarkM
07.06.06,16:51
Je pouzivanie takychto nazvov pravne osetrene? Su nejake dane pravidla? napr. ako uctovat jednotlive prevadzky. kde pouzivat nazov SRO..atd.
Kde v zakone to najdem?
Milan Benka
07.06.06,17:44
Obchodný zákonník
janka.janka
08.06.06,05:35
Spoločnosť s jedným obchodným menom môže mať viacero prevádzok - tu je typickým príkladom práve "PIZZA MIZZA". Alebo rôzne hotely - celú sieť môže spravovať jedna spoločnosť, ale každý hotel má svoje meno. Ak to chceš riešiť takýmto spôsobom, že by každá činnosť bola niečo ako samostatná prevádzka so svojim menom, ale bolo by jasné, že patrí do s.r.o. pod jedným obchodným menom, nemal by to byť problém. Len nezabudni, že ak budeš mať viacero prevádzok v pôsobnosti rôznych živnostenských úradov, musíš ohlásiť prevádzkovanie.

Dakujem, ale pokial ide len o poskytovanie sluzieb prostrednictvom internetu, nemyslim, ze by slo o prevadzku.. nezodpoveda to definicii v OBZ. Moze to byt potom nieco ako jeden z "projektov" spolocnosti? S tym, ze obchodne meno bude uvedene pod ikonou :kontakt: .. myslim, ze by to slo, tak ak nahodou, prosim, opravte ma niekto ;)
Laura1
07.11.08,18:47
Ahojte, mám problém, ktorý asi padá do tejto témy.
Máme v OR zaregistrovanú sro: JOPO - platca dph - má v činnosti aj maľovanie/ale v OR nemá zaregistrovanú prevádzku na maľovanie/
eseročka má dívíziu-stredisko:maľovanie
mimochodom aj "maľovanie" je zvlásť zaregistrované ako ďaľšia sro-ale ako neplatca dph.
Aj "JOPO" aj "maľovanie" má ochrannú známku a zvlášť www. stránky.

To znamená, že ak maľujeme niekomu, kto je platca dph, fakturujeme ako JOPO, ak fakturujeme niekomu ako neplatca, fakturujeme ako "maľovanie".

Ide mi hlavne o to, že ak fakturujeme ako "JOPO" - na faktúre nikde nie je uvedená firma "maľovanie".T.j. jednoducho fakturuje JOPO.

a teraz problém:
máme neuhradené faktúry, za sro JOPO a posielam upomienky.
Podľa mňa upomienky môže posielať iba firma JOPO, aj keď sme fakturovali za "maľovanie"-plataca dph.

Konateľ mi káže posielať upomienky ako "maľovanie" - podľa mňa z právneho hľadiska to neobstojí.Vyzerá to tak, že niektoré upomienky pôjdu pred súd, práve preto chcem mať istotu.

Pre konateľa je to prestíž - že vlastne maľoval - ale faktúru sme vystalili ako JOPO.

Neviem, či som to popísala zrozumiteľne.
Ďakujem za pomoc - ide o veľké sumy!! chcem v tom mať poriadok.
Laura
luigi72
07.11.08,19:14
Dakujem, ale pokial ide len o poskytovanie sluzieb prostrednictvom internetu, nemyslim, ze by slo o prevadzku.. nezodpoveda to definicii v OBZ. Moze to byt potom nieco ako jeden z "projektov" spolocnosti? S tym, ze obchodne meno bude uvedene pod ikonou :kontakt: .. myslim, ze by to slo, tak ak nahodou, prosim, opravte ma niekto ;)

Nazov webovej stranky, cize domena, nema nic spolocne s obchodnym nazvom spolocnosti. Domenu mozes mat hocijaku, ale v kontaktoch by si mal uvadzat nazov spolocnosti tak, ako je zaregistrovana v OR.

Napr.: Mas spolocnost ParketPlus s.r.o., mozes mat domenu napr. parketplus.sk, ale mozes mat aj parkety.sk, najparkety.sk, drevene-parkety.sk, lacne-parkety.sk :) pripadne aj renovacia.sk, malovanie.sk, upratovanie.sk, nazov domeny vobec nemusi suvisiet s cinnostou s.r.o.
luigi72
07.11.08,19:17
Ahojte, mám problém, ktorý asi padá do tejto témy.
Máme v OR zaregistrovanú sro: JOPO - platca dph - má v činnosti aj maľovanie/ale v OR nemá zaregistrovanú prevádzku na maľovanie/
eseročka má dívíziu-stredisko:maľovanie
mimochodom aj "maľovanie" je zvlásť zaregistrované ako ďaľšia sro-ale ako neplatca dph.
Aj "JOPO" aj "maľovanie" má ochrannú známku a zvlášť www. stránky.

To znamená, že ak maľujeme niekomu, kto je platca dph, fakturujeme ako JOPO, ak fakturujeme niekomu ako neplatca, fakturujeme ako "maľovanie".

Ide mi hlavne o to, že ak fakturujeme ako "JOPO" - na faktúre nikde nie je uvedená firma "maľovanie".T.j. jednoducho fakturuje JOPO.

a teraz problém:
máme neuhradené faktúry, za sro JOPO a posielam upomienky.
Podľa mňa upomienky môže posielať iba firma JOPO, aj keď sme fakturovali za "maľovanie"-plataca dph.

Konateľ mi káže posielať upomienky ako "maľovanie" - podľa mňa z právneho hľadiska to neobstojí.Vyzerá to tak, že niektoré upomienky pôjdu pred súd, práve preto chcem mať istotu.

Pre konateľa je to prestíž - že vlastne maľoval - ale faktúru sme vystalili ako JOPO.

Neviem, či som to popísala zrozumiteľne.
Ďakujem za pomoc - ide o veľké sumy!! chcem v tom mať poriadok.
Laura


Podla mna upomienku za neuhradenu fakturu moze poslat len ten subjekt, len ta firma, ktora tu fakturu vystavila.
misomiso
07.11.08,19:36
Musite rozlisovat medzi obchodnym menom a znackou. Znaciek mozete mat aj 100 a je na vas, ci si ich nechate aj registrovat alebo nie, obchodne meno ale musite uvadzat v oficialnych dokumentoch (napr. fakturach)
Laura1
07.11.08,20:00
Úplne súhlasím, - neviem čo mám robiť s konateľom, ktorý ma núti písať upomienky za divíziu- na ich firemný list. podľa mňa bude mať problémy na súdnom pojednávaní....