janka.z
08.02.16,11:35
Dobrý deň,
mám možnosť predať zdedený pozemok. Ak by som ho predala, rozmýšľam nad kúpou bytu. Manžel mi však nechce podpísať zúženie BSM u notára. Existuje prosím vás nejaká možnosť, ako za tieto peniaze kúpiť inú nehnuteľnosť, ktorá by nepatrila do BSM, tak ako nepatril ten zdedený pozemok?
Ďakujem.
Tweety
08.02.16,10:39
AK ho kúpiš výlučne z peňazí predaného pozemku, nebude patriť do BSM.
Mária27
08.02.16,12:10
Podľa vyhodnotenia Najvyššieho súdu ČSR uverejneného pod sp. zn. R 42/1972 veci získané výmenou za vec alebo z výťažku veci, ktorá bola v osobnom vlastníctve jedného z manželov sú naďalej v osobnom vlastníctve tohto manžela.

Prikladám ti judikát, kde uvedený výrok potvrdil aj ústavný súd (ale ten prípad, ktorý ústavný súd prejednával bol iný - preto tam patril byt do BSM).

J e to presne ako píše Tweety - AK ho kúpiš výlučne z peňazí predaného pozemku, nebude patriť do BSM.
BXLmiami
08.02.16,12:56
Môžeš požiadať súd o zrušenie BSM.
janka.z
08.02.16,15:21
Ďakujem za odpoveď. Som nevedela, že je to také "automatické". Myslela som, že treba niečo spísať...
janka.z
08.02.16,15:43
Ďakujem za odpoveď. Tomu judikátu moc nerozumiem... Okresný súd rozhodol, že byt patrí do BSM. Predpokladám, že vtedy sa nerozvádzali ani nechceli zrušiť BSM. Znamená to teda, že navrhovateľka už nezíska tento byt do svojho výlučného vlastníctva, keby sa niekedy rozviedla alebo chcela zrušiť BSM? To mi príde trochu nespravodlivý rozsudok. Ale asi tomu nerozumiem...
Mária27
08.02.16,16:19
Nie, tam je len že za darované peniaze to ide do BSM, ale pri rozvode sa to odpočíta, teda ona dostane o hodnotu bytu viac majetku (vložila svoje peniaze do BSM). Ona nemala pôvodne vec ale hneď svoje peniaze.

Avšak keď si mala vec (pozemok), predáš a za tie peniaze kúpiš vec, do BSM to vôbec nejde.
clen
09.02.16,06:39
hej, len treba dúfať, že slovenské súdy budú mať rovnaký názor ako ten český ( v prípade sporu) :)