Verhol
08.02.16,12:45
Rada by som sa opýtala, ako je to s odvodmi. Mám živnosť, ale pracujem na dohodu. Plati mi odvody zamestnavatel, ale rada by som vedela, koľko hodín mesačne musím odpracovať, aby zamestnavatel mi odviedol poriadne odvody. Ak u neho pracujem len 8 hodin mesacne a on zaplati za odvody cca 8 eur za mesiac, nie je to málo? nerada by som bola, keby mi prisiel nedoplatok, radsej si to poriesim hned, dakujem
Jana Motyčková
08.02.16,12:24
To závisí od veľa vecí - bol si szčo v r.2014, ak áno, aké preddavky vyšli v rzzp za rok 2014?
Ak si nebol szčo v r. 2014, tak platíš z minimálneho základu za dni, na ktoré ťa zamestnávateľ neprihlásil ako zamestnanca na dohodu v ZP. Ak by s robil na dohodu 5 dní v týždni (bez ohľadu na počet hodín za deň a bez ohľadu na príjem), zamestnávateľ ťa má prihlásiť na celú dobu trvania dohody a potom by si počas tejto doby preddavky do ZP platiť nemusel. Ak ale nerobíš 5 dní v týždni, zamestnávateľ ťa prihlasuje na dni, kedy robíš a za zvyšné dni platíš z minima. Ak robíš nepravidelne odporúčam platiť preddavky z minima, prípadne si potom priebežne žiadať o vrátenie preplatkov - lebo je tam časový nesúlad medzi prihlasovaním zamestnávateľa a platením szčo.
V každom prípade v rzzp sa ešte potom platí podľa príjmu a to vysvetliť v súbehu s dohodou je ešte zložitejšie.