Vladimír Ozimý
07.06.06,17:07
nevedel som kde to napisat tak pisem sem, riesim teraz jednu otazku pre kamarata co ide na prijimacky a dost som z tych otazok hotovy su strasne zle stylizovane. Tak posudte a poradte co je spravne

Predavačka s trvalym pobytom v Polsku dochadza na slovensko za pracou denne. Ide o danovnika s neobmedzenou danovou povinnostou?

a) ano, dane plati len z prijmov na Slovensku
b) asi nie, v SR neplati dane
c) dane plati v polsku
d) dane neplati vobec

Podnikatel s trvalym pobytom na SR ma na Ukrajine pobocku svojej spolocnosti. Ide o danovnika s obmedzenou danovou povinnostou?

a) ano
b) nie - tu by som dal spravnu odpoved
c) dane plati na Ukraine
d) polovicu plati na Ukraine a polovicu v SR (kravina)

No co na to poviete? ja som z toho baran ci sa pytaju na Ukrainu ci na slovensko ci co
rems
07.06.06,15:23
Predavačka s trvalym pobytom v Polsku dochadza na slovensko za pracou denne. Ide o danovnika s neobmedzenou danovou povinnostou?

a) ano, dane plati len z prijmov na Slovensku - toto je 100% správně (daně platí zaměstnanec v zemi, kde má sídlo zaměstnavatel)
b) asi nie, v SR neplati dane
c) dane plati v polsku
d) dane neplati vobec

Podnikatel s trvalym pobytom na SR ma na Ukrajine pobocku svojej spolocnosti. Ide o danovnika s obmedzenou danovou povinnostou?

a) ano
b) nie - tu by som dal spravnu odpoved
c) dane plati na Ukraine
d) polovicu plati na Ukraine a polovicu v SR (kravina)
Tady se tedy vůbec nechytám!:-))
Lanaj
07.06.06,15:31
Predavačka s trvalym pobytom v Polsku dochadza na slovensko za pracou denne. Ide o danovnika s neobmedzenou danovou povinnostou?

a) ano, dane plati len z prijmov na Slovensku - toto je 100% správně (daně platí zaměstnanec v zemi, kde má sídlo zaměstnavatel)
b) asi nie, v SR neplati dane
c) dane plati v polsku
d) dane neplati vobec



V prípade, že dochádza za prácou denne z Poľska - nejedná sa tu o obmedzenú daňovú povinnosť?
rems
07.06.06,15:40
Je mi líto, tomu pojmu "omezená-neomezená povinnost" nerozumím, ale ta odpověď obsahuje tu věcnou část-že platí daně jen z příjmů na Slovensku a tady jsem si jistá.
Lanaj
07.06.06,15:43
Je mi líto, tomu pojmu "omezená-neomezená povinnost" nerozumím, ale ta odpověď obsahuje tu věcnou část-že platí daně jen z příjmů na Slovensku a tady jsem si jistá.

Ja si tiež myslím, že platí dane z príjmov na Slovensku, ale otázka znie, či sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
rems
07.06.06,15:51
Ja si tiež myslím, že platí dane z príjmov na Slovensku, ale otázka znie, či sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
A já znovu odpovídám, že pojmu omezená daňová povinnost nerozumím! Tím pádem nemůžu odpovědět, jestli je ta otázka položená dobře, nebo špatně. Nebo jestli je to omezená, nebo neomezená povinnost.
Milan Benka
07.06.06,15:58
Otázka LANAJ v prísp.3 ma prinútila sa zamyslieť a vymazať pôvodný príspevok, kt. bol v duchu rems a vlada.


1. otázka: Predavačka s trvalym pobytom v Polsku dochadza na slovensko za pracou denne. Ide o danovnika s neobmedzenou danovou povinnostou?

a) ano, dane plati len z prijmov na Slovensku
b) asi nie, v SR neplati dane
c) dane plati v polsku
d) dane neplati vobec

Daňovník s neobmedzenou povinnosťou platídane z celosvetových príjmov, takže ani jedna z odpovedí nie je správna. Správne je: nie, daň platí len z príjmov zo zdrojov na Slovensku ( v tomto príp. zo záv.činnosti)


2.ot. Podnikatel s trvalym pobytom na SR ma na Ukrajine pobocku svojej spolocnosti. Ide o danovnika s obmedzenou danovou povinnostou?

a) ano
b) nie - tu by som dal spravnu odpoved
c) dane plati na Ukraine
d) polovicu plati na Ukraine a polovicu v SR (kravina)


Na Slovensku ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, odpoveď b.

Na ukraine by bol daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou.
rems
07.06.06,16:08
Otázka LANAJ v prísp.3 ma prinútila sa zamyslieť a vymazať pôvodný príspevok, kt. bol v duchu rems a vlada.



Daňovník s neobmedzenou povinnosťou platídane z celosvetových príjmov, takže ani jedna z odpovedí nie je správna. Správne je: nie, daň platí len z príjmov zo zdrojov na Slovensku ( v tomto príp. zo záv.činnosti)




Na Slovensku ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, odpoveď b.

Na ukraine by bol daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou.

Díky Ti, Benko, už jsem to pochopila. Neomezená d.povinnost se vlastně vztahuje na celosvětové příjmy. Takže v tom případě bych řekla, že prodavačka z Polska si v každém případě musí daňovou povinnost dorovnat i v Polsku (např zápočtem daně). A tím pádem by se zde jednalo o stejný případ jako ve druhé otázce-tzn.neomezená daňová povinnost. Takže otázka stojí:Má neomezenou daňovou povinnost? A odpověď : ano, daní své příjmy na Slovensku.
Vladimír Ozimý
07.06.06,20:56
no ved prave o to ide ze nevidim v t ej prvej otazke ani jednu spravnu odpoved ale nejaku musite zakruzkovat...hehe to zostavuju asinejaki odbornici...
Milan Benka
08.06.06,08:33
Chyták na overenie pozornosti, treba dopísať komentár pri spracovaní odpovedí na skúškach.
Johanka
08.06.06,09:36
K prvej otázke:
§ 2 písm. d/ Zákona o dani z príjmov :
Daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je 1. FO, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava. FO sa na obvykle zdržiava na území SR, ak na území SR nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom doku, a to súvisle alebo v niekoľlých obdobiach, ....
§ 2 písm. e/ : daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou je .... 2 . FO uvedená v písmene d/ v prvom bode, ktorá sa na území SR obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do SR prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na výkon závislej činnosti, ktorej zdroj je v SR.
§ 2 písm. g/ : predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem plynúci zo zdrojov na území SR.
rems
08.06.06,12:04
Uf, takže na příjímačkách bych už docela jistě nezabodovala, ale aspoň se mi trošku rozšířily obzory....