systemat
08.02.16,13:48
S manželkou vlastníme rekreačnú chatu 5 km od obce v ktorej katastri je postavená a je to chatová oblasť pri priehrade. Do minulého roka sme platili za odpad spôsobom čestného prehlásenia za osobu a deň. Čiže obcou určenú sumu za osobu a deň. Keďže s manželkou stále pracujeme v mieste trvalého bydliska, tak na chatu sa chodíme rekreovať len cez niektoré víkendy ( ako čas a iné dôvody dovolia ) v čase asi od konca apríla do polovice októbra, čo je asi 50 dní do roka. Suma, ktorú sme za odpad platili bola asi tretinová ako suma ktorú platili občania s trvalým pobytom v obci. od roku 2015 sa situácia zmenila a na základe VZN obce je nám účtovaná rovnaká suma ako keby sme mali v obci trvalé bydlisko, čo považujeme ako diskrimináciu nakoľko je jasné, že v obci nebývame len sa rekreujeme a riadne obci platíme daň z nehnuteľnosti. Obec zabezpečila jedno zberné miesto s kontajnermi pre
chatárov. V sezóne kontajnery vyberajú raz za týždeň. Ale v mesiacoch november, december, január, február a marec, čiže 5 mesiacov sa kontajneri nenaplnia, z dôvodu, že tam niesu skoro žiadny chatári a obec tým nemá žiadne náklady spojené s odvozom odpadu. Preto Vás prosím môže mi niekto poradiť či vôbec môže obec na základe VZN určiť takýto diskriminujúci výber poplatku za odvoz odpadu.
P.s. Počul som, že v niektorom zákone je uvedené, že fyzická osoba nemôže platiť za odpad 2x. To by sme museli byť s manželkou na dvoch miestach v jednom čase.
Vopred ďakujem za odpoveď a pomoc.
Oliwa
08.02.16,13:27
V tom výmere, ktorý Vám obec poslala v zmysle ňou schváleného VZN, by malo byť odvolanie sa aj na vyššiu právnu normu - zákon, podľa ktorého postupovali. Skús si preštudovať ten, či bol naozaj dodržaný.
Ja by som si najprv pozrela VZN, v akých prípadoch je možné požiadať o odpustenie/zníženie poplatkov v obci, resp. platenie alikvotnej časti. A podľa toho sa zariadila, resp. doložila starostovi výmer z miesta trvalého bydliska aj s dokladom o zaplatení. A nech sa vyjadrí...
Kolegyňa občas používa také príslovie: s jednou r.ťou sa nedá na dvoch svadbách sedieť ;):D... Rovnako Ty nemôžeš produkovať naraz odpad na dvoch miestach...
http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2015/tlacove-spravy-marec-2015/parlament-schvalil-novy-zakon-odpadoch.html
Tento má účinnosť od 1. januára 2016.
buchač
08.02.16,13:42
Počul som, že v niektorom zákone je uvedené, že fyzická osoba nemôže platiť za odpad 2x. To by sme museli byť s manželkou na dvoch miestach v jednom čase.
Zle si počul...agentúra JPP nie je vhodný zdroj.
Radšej dobre čítaj, veľa sa dozvieš. ;)
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/preco-mam-platit-dvakrat-poplatok-odpad/