Luci
02.11.04,10:49
Firma zaoberajuca sa nakladnou prepravou medzi SR a CR nakupuje PHM v CR. Z tychto nakupov PHM si chce uplatnit vratenie DPH v CR podla § 82 zakona o DPH ucinneho v CR.

Prosim Vas, ako mam uctovat nakup tychto PHM v CR v CZK vo valutovej pokladni. Bude sa to rozdelovat na zaklad a DPH? Ja by som to dala cele do nakladov a po vrateni DPH z CR by som o vratenu vysku DPH ponizila naklady ... ale neviem, ci by to tak bolo spravne.
emily
02.11.04,10:11
Má sa to účtovať presne ako hovoríš. Náklady a výnosy. DPH z dokladov v ČR nie je v pravom slova zmysle DPH, aká sa účtuje na 343. Neprechádza Ti cez daňové priznanie.
ingi
02.11.04,10:20
emily, v tomto prípade ide asi o väčšie čiastky DPH, takže sa ju oplatí vypýtať (u nás platí recipročne myslím §56 a nasl. zákona o DPH), ale pokiaľ viem, vracanie tejto DPH je veľmi zdľhavé, takže jej účtovanie do nákladov nepovažujem za rozumné (môže sa vrátiť aj po podaní DP za r.2004), použila by som pohľadávkový účet, možno s tým už má niekto skúsenosti.
emily
02.11.04,11:48
Ingi, tá moja informácia je zo školenia o DPH (p. Grosová), kde sme presne rozoberali zdĺhavosť vrátenia DPH napr. z ČR. Bolo to vysvetlené, že v tom momente je to pre Teba náklad. Keď Ti DPH vrátia je to výnos.
ingi
02.11.04,12:06
Nechám sa poučiť, ale aj tak sa mi to nezdá, veď keď požiadam o vrátenie tejto dane, nemala by byť mojím nákladom. Snáď sa niekto ešte pripojí.
Torhorc
07.11.04,15:40
Uctujem o tom uz zo dva roky. (Autodoprava) Cesku DPH uztujem normalne do nakladov a az ked mi ju vratia uctujem do vynosov (648- to ale neviem ci je to dobry ucet)
K tejto logike som dosiel sam po konzultacii na nasom DU, kde ti ludia ani nevedeli o com hovorim (silou mocou chceli najst vratenie zahr. DPH v nasom zakone o DPH) a neskorsom odobreni auditorkou.
Vychadzam z toho, ze cela procedura schvalovania naroku na vratenie DPH v CR nie je "istá", kedze to stoji a pada na rozhodnuti ceskych danových uradnikov (uz sa mi stalo ze z niektorych blockov mi tu DPH nevratili-peciatka cez datum a podobne), preto uctujem vsetko do nakladov (princip opatrnosti :) a az ked rozhodnu o vrateni uctujem do vynosov. Perioda kontroly a vratenia je priblizne 6 mesiacov.
KEJKA
07.11.04,16:12
AK IDE o väčšie čiastky, oplatí sa zapojiť sprostredkovateľa, a tí to vracajú v kratších intervaloch. Veľké prepravné spoločnosti to tak robia.

Inak vyšlo usmernenie DRSR - dnes som si ho stihla na PORADE - pozri DPH.
Podľa neho sa aj zahraničná DPH má účtovať na 343AÚ podľa krajín EÚ, teda ako pohľadávka.
Fajdy
08.11.04,19:54
Ak máte pridelené IČ pre DPH v ČR a žiadate o vrátenie aj ja odporúčam účtovať cez 343AÚ. Viď. str. č. 3 prílohy.
Pekný deň. :)