Difi
09.02.16,12:40
Dobrý deň, máme od 02.01.2016 uzatvorenú dohodu s pravidelným príjmom s ID (45% ). Invalidný dôchodca z dohody nie je nemocensky poistený nemá nárok na náhradu príjmu ani na nemocenské dávky. 18.01.2016 doručil Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a Preukaz o trvaní DPN. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni a soc. poisťovni?
mints
15.02.16,14:16
žiadne, keďže nemá nárok na nemocenské dávky.
Difi
23.02.16,12:03
Keďže nemá nárok na nem. dávky ani na náhradu príjmu ale lekár mu vystavil Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a Preukaz o trvaní DPN musí dať stornovať?

Ako bude dohodár ktorý je ID, uvedený do mesačného výkazu poistného, lebo v januári nepracoval a od 18.01. je na PN-ke? Vo výplatnej páske čo treba uviesť aby na SP akceptovali výkaz? Ďakujem a pekný deň
mints
23.02.16,12:19
keďže v januári neodpracoval, stornovala by som tú dohodu
Difi
23.02.16,12:24
Ďakujem
mints
23.02.16,13:04
ak teda dohodu zrušíš, prihlášku v SP asi už nestornuješ, čiže, by som dala odhlásenie 2.1.2016, a PN asi tiež treba stornovať, ale je už tiež dosť pokročilý dátum (môj pohľad na tvoju situáciu). Ten dôchodca je evidovaný na ÚP? Dával dohodu na ÚP?
Difi
23.02.16,13:07
ID nie je evidovaný.

Našla som na stránek: www.kros.sk - Vykazovanie dohodárov na mesačnom výkaze do zdravotnej poisťovne:
Čo v prípade, že dohodár bude PN / OČR?
PN dohodára odporúčame zaevidovať na karte Zadanie PN a OČR bez ohľadu na to, či dohodár platí NP alebo nie, nakoľko dni PN / OČR majú vplyv na kalendárne dni vykázané na MV ZP a MV SP /VPP. Počas celého obdobia PN / OČR je do ZP prihlásený aj dohodár, ktorý bežne nepracuje 5 dní po sebe. Tieto dni nie je potrebné vyklikávať v kalendári na karte Zdravotné poistenie. Program eviduje toto obdobie zdravotného poistenia automaticky.

Čo by ste robili? Stornovať dohodu inv. dôchodcu (45%) alebo zaevidovať dni PN pre Sociálnu poisťovňu? Dohodár ani vo februári nepracoval, možno od 1.03. nastúpí do práce.
mints
23.02.16,13:54
keďže, je už pokročilý dátum, tak môžte zaevidovať jeho PN, potom január vo výkaze SP bude 17 dní, ak je PN od 18.1. a príjem 0, v ZP sa nevykazuje, keďže sa neplatí zdrav. poistenie za invalida.
no dúfam, že som trochu pomohla.
Difi
23.02.16,18:37
Ešte raz ďakujem.