Padajali
09.02.16,13:48
Dobrý deň, zaujímalo by ma...ako ďaleko by mal mať náš sused umiestnené hnojisko od našej terasy...nevadí mi, že chová zvieratá, ale to, že umiestnil si svoje hnojisko na jeho a našej hranici pozemku v blízkosti našej terasy...nechcem si predstaviť aké príjemné sedenie a pitie kávy to v lete bude...ďakujem za odpoveď
Tweety
09.02.16,12:49
My to tu so susedom neporiešime. Skús sa s týmto problémom obrátiť priamo na neho. Možno si ani neuvedomil, že môžete mať s tým problém.
Padajali
09.02.16,12:56
Jasné, že pôjdeme pekne v pokoji,ale najprv by som chcela vedieť či existujú nejaké hranice,aby som mala na neho nejakú páku ak by protestoval a nechcel sa dohodnut...
Tweety
09.02.16,13:03
buchač
09.02.16,13:03
Úprava susedských vzťahov je zakotvená najmä v ustanovení § 127 zákona č. 40/1964 Zb., Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník").

Vlastník veci nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Ochrana sa vlastníkovi veci poskytuje len vtedy, ak sa jedná o zásah nad mieru primeranú pomerom. Vychádza sa pritom z miestnych pomerov, dennej doby, ročného obdobia a pod.
vicktor
09.02.16,13:49
Jedine skusit sa dohodnut, ale moze to byt zlozite ak to hnojisko je tam o par desatroci dlhsie nez vasa nova terasa.
arizona
09.02.16,14:37
Zakonom su stanovene vzdialenosti,staci pogooglit,vacsina miest na citovane zakony na svojich strankach

Napr.http://www.vrutky.sk/textsvk/VZN/1996/VZN5_96.htm
profesional
10.02.16,19:15
Musí byť v takej vzdialenosti, aby ťa tým neobťažoval smradom nad mieru primersnú obvyklým pomerom. Tj. v takej vzdialenosti, aby si nemusel čuchať ten smrad.
Právo suseda na pokojné užívanie majetku končí tam, kde začína tvoje právo.
MarcoM
10.02.16,21:17
Profesional: je smrad od hnojiska na dedine smradom nad primeranú mieru? Kým to niekto dosvedčí.... veľa dní prejde.
profesional
11.02.16,12:43
Miera primeraná je taká, ktorá neobťažuje. Neposudzuje sa to s ohľadom na prostredie, ale s ohľadom na následok. S ohľadom na prostredie by sa to posudzovalo len ak by nešlo o vzťah občan - občan.
MarcoM
11.02.16,13:46
Profesional: Však to, niekomu vadí a niekomu nie. Rovnako bude nutné asi aj zistiť čo bolo skôr hnojisko, alebo terasa.
afrikánka
15.05.16,13:51
Mať dobré susedské vzťahy je nesmierne dôležité. Ak to len trochu je možné, pokúste sa kontaktovať - prihovoriť pri práci na záhrade, poprípade pozvať na terasu si posedieť pri káve, drinku a tam sa pokúsiť dohodnúť na premiestnení hnojiska. Ak sa nezadarí, potom použiť úradný postup. Ináč vaše posedenia na terase sa stanú neznesiteľné - zápach, roje hnojových múch, ktoré sa dostanú všade, i do domu a takmer okamžite kladú vajíčka, a to nielen na mäso...
Oliwa
16.05.16,11:00
Ak ste na tej terase ešte kávu v lete nepili, znamená to, že je nová?
Keď ste ju stavali, hnojisko sused nemal?
buchač
16.05.16,11:47
Ak ste na tej terase ešte kávu v lete nepili, znamená to, že je nová?
Keď ste ju stavali, hnojisko sused nemal?
Uvažujme...

Terasa je pravdepodobne súčasťou domu (aspoň tak sa to berie v odbornejších kruhoch), taká oddychová zóna niekde v tieni.
https://www.google.sk/search?q=terasa+pri+dome&client=opera&hs=GVz&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiR7sP1z97MAhXFuBQKHeoVDk0QsAQIEw

Ergo tu nejde o to, kedy stavali terasu, ale kedy stavali dom. Do neho síce ten zápach nemusí ísť až tak intenzívne, no sediaci na terase sú vystavení priamym útokom smradu @ spol.
Oliwa
17.05.16,04:52
Ak ste na tej terase ešte kávu v lete nepili, znamená to, že je nová?
Keď ste ju stavali, hnojisko sused nemal?
Uvažujme...

Terasa je pravdepodobne súčasťou domu (aspoň tak sa to berie v odbornejších kruhoch), taká oddychová zóna niekde v tieni.
https://www.google.sk/search?q=terasa+pri+dome&client=opera&hs=GVz&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiR7sP1z97MAhXFuBQKHeoVDk0QsAQIEw

Ergo tu nejde o to, kedy stavali terasu, ale kedy stavali dom. Do neho síce ten zápach nemusí ísť až tak intenzívne, no sediaci na terase sú vystavení priamym útokom smradu @ spol.
Buchy, vôbec nevieme, či ide o novostavbu... :rolleyes: Ergo stavba domu sa nemusí automaticky rovnať výstavbe terasy.
Na Slovensku je xy domov, ktoré stáli oveľa skôr, ako ich terasy, ktoré si ich majitelia neraz budujú dodatočne pri rekonštrukcii domov a domčúrikov... Keďže pre Slovač boli kedysi skôr typické podstienky a na nich lavička... Ľud nemal kedy vysedávať, a keď prišiel zrobený z poľa alebo z lesa, bol rád, že bol rád...
My máme inú históriu ako prímorské národy alebo Američania, húpajúci sa na verandách...:)
buchač
17.05.16,05:09
Ak ste na tej terase ešte kávu v lete nepili, znamená to, že je nová?
Keď ste ju stavali, hnojisko sused nemal?
Uvažujme...

Terasa je pravdepodobne súčasťou domu (aspoň tak sa to berie v odbornejších kruhoch), taká oddychová zóna niekde v tieni.
https://www.google.sk/search?q=terasa+pri+dome&client=opera&hs=GVz&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiR7sP1z97MAhXFuBQKHeoVDk0QsAQIEw

Ergo tu nejde o to, kedy stavali terasu, ale kedy stavali dom. Do neho síce ten zápach nemusí ísť až tak intenzívne, no sediaci na terase sú vystavení priamym útokom smradu @ spol.
Buchy, vôbec nevieme, či ide o novostavbu... :rolleyes:
Na Slovensku je xy domov, ktoré stáli oveľa skôr, ako ich terasy, ktoré si ich majitelia neraz budujú dodatočne pri rekonštrukcii domov a domčúrikov... Keďže pre Slovač boli kedysi skôr typické podstienky a na nich lavička... Ľud nemal kedy vysedávať, a keď prišiel zrobený z poľa alebo z lesa, bol rád, že bol rád...
My máme inú históriu ako prímorské národy alebo Američania, húpajúci sa na verandách...:)

Ale šak jasné...ja len uvažujem ... a použil som slovko "pravdepodobne"...
Šak aj ja som terasu urobil pred cca 4 rokmi...urobený, strhaný, zničený na nej oddychujem ;) :D :D :D
vicktor
17.05.16,11:53
Skoda ze autorka nepridala novsie informacie.
Poznal som pana na okraji BA - v podstate dedina, ale jedneho dna vyslo VZN ze uz ani v tej lokalite sa nesmu chovat uzitkove/hospodarske zvierata, ale on tajne pokracoval. No zajace az tolko hnoja a smradu nevyprodukovali.
Na druhej strane co ak tento pripad je v klasickej dedine, kde chov je povoleny?
Oliwa
17.05.16,12:06
Zadávateľka asi drží bobríka mlčanlivosti... :)
V príspevku naozaj nie je spomenuté, či ide o dedinu alebo mesto. Bez ohľadu na to majú VZN platiť pre všetkých obyvateľov obce/mesta.
Neviem, či to je alebo nie je mimo témy, ale v tejto súvislosti som si spomenula na reláciu Hurá do záhrady, kde záhradní architekti "vyrábali" záhradu. Novostavba, záhrada obdĺžnik, z jednej strany betónový plot, z druhej na plote natiahnutá zelená fólia, ktorá vo mne vždy bude evokovať tenisové kurty... :) Čerešničkou na torte bolo postavenie krbu - skladačky, ktorý umiestnili na koniec drevenej terasy... Čo na tom, že max asi pol metra od toho umelohmotného plotu... Pri osádzaní vývodu zo sopúcha prišli k záveru, že veď to je v podstate jedno... Divák netušil, čo za tým plotom je... či to tušila majiteľka krbu, neviem... A možno to bolo jedno aj jej... Len ktovie, či aj tomu susedovi... Ak tam mal náhodou fixný sušiak na prádlo alebo detské pieskovisko, tak neviem, neviem... Možno ďalší, čo raz bude hľadať radu na Porade... :rolleyes:
bjuty smis
17.05.16,12:50
ešte som nevidel. že by mal niekto krb v strede záhrady...
buchač
17.05.16,14:17
na reláciu Hurá do záhrady, kde záhradní architekti "vyrábali" záhradu.
Ak to bolo na Tv GrC, tak otázka.

...a si Ty normál, že takéto relácie sleduješ ? Lebo jeden čas bola na dotyčnej tv aj podobná, kde byty dávali dokopy.
Videl som jednu - dve časti (že sa niečomu poučím), no nevedel som, čo skôr...či sa smiať alebo plakať. Takže došlo k rezignácii a radšej som to prestal sledovať.
Zázrační fachmani sú to, čo za pár dní dať do richtiku záhradu, byt, dom dokážu...všetky technologické postupy zahodiť a robiť len tak, aby to na obrazovke dobre vyzeralo.
misoft
17.05.16,15:44
To existuje i taká relácia? No to sú mi veci..... ts,ts,ts.....
buchač
17.05.16,15:56
To existuje i taká relácia? No to sú mi veci..... ts,ts,ts.....
Momentálne reprízuju v nedeľu pred obedom..."Nová záhrada"...kukni a urob si názor sám.
misoft
17.05.16,16:08
Kuknem, zhodnotím, zreferujem.....:D
Oliwa
17.05.16,19:46
na reláciu Hurá do záhrady, kde záhradní architekti "vyrábali" záhradu.
Ak to bolo na Tv GrC, tak otázka.

...a si Ty normál, že takéto relácie sleduješ ? Lebo jeden čas bola na dotyčnej tv aj podobná, kde byty dávali dokopy.
Videl som jednu - dve časti (že sa niečomu poučím), no nevedel som, čo skôr...či sa smiať alebo plakať. Takže došlo k rezignácii a radšej som to prestal sledovať.
Zázrační fachmani sú to, čo za pár dní dať do richtiku záhradu, byt, dom dokážu...všetky technologické postupy zahodiť a robiť len tak, aby to na obrazovke dobre vyzeralo.
Buchyno, odpusť si tie invektívy... To, že som videla časť jednej relácie, kde práve osádzali krb, neznamená, že som jej pravidelným fanúšikom... V nedeľu popoludní som obyčajne vonku - na terase... :)
Mimochodom, žiadna Nová záhrada a žiadna JOJ ani repríza, ale Hurá do záhrady a STV.
Ja o voze a Ty o koze... akurát téma relácie totožná.
http://huradozahrady.com/
buchač
17.05.16,20:05
na reláciu Hurá do záhrady, kde záhradní architekti "vyrábali" záhradu.
Ak to bolo na Tv GrC, tak otázka.

...a si Ty normál, že takéto relácie sleduješ ? Lebo jeden čas bola na dotyčnej tv aj podobná, kde byty dávali dokopy.
Videl som jednu - dve časti (že sa niečomu poučím), no nevedel som, čo skôr...či sa smiať alebo plakať. Takže došlo k rezignácii a radšej som to prestal sledovať.
Zázrační fachmani sú to, čo za pár dní dať do richtiku záhradu, byt, dom dokážu...všetky technologické postupy zahodiť a robiť len tak, aby to na obrazovke dobre vyzeralo.

Buchyno, odpusť si tie invektívy... To, že som videla časť jednej relácie, kde práve osádzali krb, neznamená, že som jej pravidelným fanúšikom... V nedeľu popoludní som obyčajne vonku - na terase... :)
Mimochodom, žiadna Nová záhrada a žiadna JOJ ani repríza, ale Hurá do záhrady a STV.
Ja o voze a Ty o koze... akurát téma relácie totožná.
http://huradozahrady.com/
Najprv citácia z môjho profilu...OK ?

Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty.
--------------------
Včul reakcia s dôrazom na zvýraznené.
Spomenul som v mojom príspevku snáď STV ??? Nejak to tam nevidím...Ty snáď áno ???
Ty vidíš nejakú invektívu ? Lebo ja nie. Invektíva by bola úplne inak napísaná...a pritom by som použil tie isté slová.
Nechápem, prečo sa snažíš (a nie si sama) vidieť za mojimi riadkami len to zlé....to akože mám byť fakt zlý ? Radšej nechci/te...
---------------------
Mimochodom...aj na STV to nie je bohvie čo. Farkašová je síce šarmantná a aj pekná, ale to nestačí na kvalitnú úroveň.
Keď už porovnávam...tak na Přemka Podlahu sa proste nechytajú...aj keď už v tých posledných rokoch to nebol on. Přemek bol na rozdiel od iných solídne v obraze.
Oliwa
17.05.16,20:17
To existuje i taká relácia? No to sú mi veci..... ts,ts,ts.....
Momentálne reprízuju v nedeľu pred obedom..."Nová záhrada"...kukni a urob si názor sám.
Buchy, reagovala som súbežne aj na toto, čo si písal misoftovi.
A žiadna Farkašová v mnou uvedenej relácii neúčinkuje... Ja viem, že Ty chceš mať vždy pravdu za každú cenu, aj keď ju nemáš... ;)
Asi si dnes veľa betónoval či čo a si už unavený... dobrú noc. :)
buchač
17.05.16,20:28
To existuje i taká relácia? No to sú mi veci..... ts,ts,ts.....
Momentálne reprízuju v nedeľu pred obedom..."Nová záhrada"...kukni a urob si názor sám.
Buchy, reagovala som súbežne aj na toto, čo si písal misoftovi.
A žiadna Farkašová v mnou uvedenej relácii neúčinkuje... Ja viem, že Ty chceš mať vždy pravdu za každú cenu, aj keď ju nemáš... ;)
Asi si dnes veľa betónoval či čo a si už unavený... dobrú noc. :)
Nereaguj na to, čo sa Teba netýka...reaguj na mňa, tak ako ja reagujem na Teba...inak je z toho miš - maš.

Farkašovú som spomenul, je pravda, že tie relácie sú si podobné, mne na jedno kopyto...ona učinkovala/je v tomto http://www.csfd.cz/film/257912-postav-dom-zasad-strom/prehled/

Mimochodom, pravda je predsa niečo iné a ona samotná je nie raz relatívna. Šak sa bavíme o názore (aspoň ja) na tému televíznych relácií, Ty si prvá načala s tým príkladom.
Niekomu sa tá, či oná relácia páči a niekomu nie. Nik nikomu nebráni a ani nenúti ich sledovať...či ?

Ale inak si pekne odbočila od mojej reakcie...to sa musí uznať. Píšem Ti malé, bezvýznamné plus.