Katarina5555
09.02.16,14:02
Zaujíma ma názor na DPH z repre v DP PO. Ide o to, že na školeniach bolo povedané, že podľa §19 odst.3 písm.k)2 - v DP nemusíme dať ako prip.položku celú 513 ale sumu očistenú o DPH - lebo DPH z repre možno podľa toho § považovať za daňový výdavok.
Lenže ako firma sme zmenili audítora a tomu sa to moc nepáčilo, ale keďže nejde o extra sumu, tak to nejak neriešil.
A tento rok na školení (iný prednášateľ ako predtým) sa tiež k tejto tematike vyjadril, že áno je to daňovým výdavkom.
Takže ma zaujíma názor viacerých. Ď
Tweety
09.02.16,13:06
Repre nie je daňovo uznaným výdavkom a nie je z neho možné uplatniť nárok na odpočet. Je to aj v ustanoveniach Zákon o dph.
Dáša_
09.02.16,13:15
no ale je rozdiel nárok na odpočet a daňový výdavok, nie? teda ja sa neviem vyjadriť k položenej otázke, toto len tak na okraj
kn-alka
09.02.16,13:33
ale ak repre nie je daňovým výdavkom, tak ako môže byť DPH z repre daňovým výdavkom?
na-ta
09.02.16,17:45
repre je na 513 s DPH ako daň. výdavok a v DP je pripočít. položkou aj s DPH.
Tweety
09.02.16,17:47
dan. výdavok je pripočít. položkou? to vážne?
Dav
09.02.16,17:51
Repre 513 je nedaňový výdavok a nie je možné uplatniť DPH. Ak je na účte repre účtované o reklamných predmetoch do 17,- EUR bez DPH za ks, tieto patria na účet 501 AE Reklamné predmety a tu je DPH nárokovateľná a suma do 17,-EUR za ks je daňovo uznaný výdavok.
Tweety
09.02.16,17:53
Presne o tom je ten odst. 3 písm. k
karakul
09.02.16,17:55
zadanie otázky mi evokuje, že niekoľko ľudí niečo povedalo, niekto z každého niečo dal dokopy a spolu to dáva jeden chaos.

Výdavky/náklady sa účtujú.
Položky zvyšujúce/znižujúce sa k ZD/od ZD pri a odčítajú
Účtovníctvo prostredníctvom účtov a analytických účtov dáva podklady k vyplneniu daňového priznaniu.
Účet 513 mám nastavený ako nedaňový účet. Takže obraty na ňom nemôže byť daňové výdavky. Nastavenie účtu ako nedaňového mi signalizuje, že treba jeho obraty preniesť do DPPO - konkrétne do tabuľky III.A.
Na účte 513 sa účtuje celá suma (t.j. včítane DPH)
Dav
10.02.16,03:29
Nemám zákon v hlave štýlom §=, ale vidím, že zadávateľka v tom nemá jasno a je chyba účtovať 513 namiesto 501 AE.
Tweety
10.02.16,07:21
áno, presne tak, dala tam reklamné predmety, ktoré tam nepatria
Katarina5555
11.02.16,11:58
nepomýlila som si reklamné predmety 501 a repre 513.
Išlo len o repre - kde nárok na odpočet DPH nie je.
A tento vyššie spomínaný § (ktorý tiež nenosím v hlave len som ho presne opísala) hovorí, že daňovým výdavkom je daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok.
Bolo to spomenuté na školeniach - konkrétne sa vyjadrovali k DPH z repre v súvislosti s týmto §.
Keďže na porade he veľa ľudí, tak som chcela vedieť názor všeobecne, či to niekto používa.
Dav
11.02.16,14:46
Ak sa vyjadrovali takto, jednoznačne treba zmeniť školiteľa. Nárok na odpočet vzniká, ak sa vzťahuje k daňovo uznanému nákladu. Ešte môže byť situácia, že DPH sa neuplatní, ale je súčasťou nákladov- je to DPH z členského štátu, ak je nižšia, ako stanovený limit pre vyžiadanie vratky DPH z ČŠ. Táto je súčasť nákladov a daňovo uznaná. Ale DPH z repre určite nie je daňový výdavok.
veronikasad
11.02.16,15:24
Prezradíš meno toho školiteľa ?