minervacar
09.02.16,18:30
Chcel som reklamovat okliare a tie som doniesol spulu s blocekom, co bolo optikou odmietnute. Potrebuju odo mna nejaky papier (s dodatocnymi informaciami o dioptriach, ako boli merane atd..), kt. mi mali dat pri prevzati tovaru a kt. som vobec nedostal.

Moze optika odmietnut moju reklamaciu podla zakona kvoli takejto vecii? Nemali by si samy viest nejaku evidenciu a nie pytat to od zakaznika? Ako to dalej riesit?
arizona
09.02.16,18:23
Ten papier si urcite mal,dal ti ho lekar a na zaklade neho ti optika robila okuliare,teda skla.

Oni to potrebuju,aby mohli overit,ci sa nestala chyba. Myslim,ze kopiu by ti mohol vypisat aj ocny lekar
minervacar
09.02.16,18:36
Upresnim, ide o papier, kt. mi mal dat predajca pri prevzati okuliarov - nepamatam si nazov. Nove mi vyrobili na zaklade zmerania starych okuliarov.

Tak ci tak, nepaci sa mi, ze to vobec odomna niekto pyta. Take veci si maju evidovat samy, nie?
misoft
09.02.16,18:41
No ide aj o to, o akú (teda prečo) reklamáciu ide. Pokiaľ by sa týkala mechanického vyhotovenia, prípadne nekvality práce - nemajú právo odmietnuť, ak však ide o sklá (šošovky) - tak majú právo vyžadovať i výsledky merania skiel.
buchač
09.02.16,19:20
minervacar (Dnes 20:36) Upresnim, ide o papier, kt. mi mal dat predajca pri prevzati okuliarov - nepamatam si nazov. Nove mi vyrobili na zaklade zmerania starych okuliarov.
====================

Ty vlastne čo reklamuješ ?

Rám, alebo sklá ?
minervacar
10.02.16,05:29
Skla
minervacar
10.02.16,05:31
Ide o skla. Tie vyrobili podla starych okuliarov, teda zmerali ich na predajni. Takze o tom musia mat evidencu oni a nie ja. + ziadne potvrdenie o merani skiel som ani nedostal... to je ten problem...
buchač
10.02.16,05:49
minervacar (Dnes 07:31) Ide o skla. Tie vyrobili podla starych okuliarov, teda zmerali ich na predajni. Takze o tom musia mat evidencu oni a nie ja. + ziadne potvrdenie o merani skiel som ani nedostal... to je ten problem...
===========================
No neviem teraz, ale myslím si, že problém je na Tvojej strane...aspoň podľa mňa.

Optika ako taká síce urobí meranie skiel, ALE toto je informatívne a určite nemajú evidenciu ako takú.
Takže podľa mňa samotné nové sklá nemusia vyhovovať očiam.

Poviem inak, nakoľko pre 3 týždňami som si dal urobiť nové okuliare - bifokálne.
Síce optička odmerala tie okuliare na čítanie a na diaľku, ale len z dôvodu, či má k dispozícii nové sklá, aby mohla urobiť následne ten výbrus.
No primárny bol papier od očného lekára, kde boli výsledky, podľa ktorých sa robili nové okuliare.
A na tieto mám aj potvrdenie z optiky...a samozrejme aj ten poukaz od očnej lekárky.
minervacar
10.02.16,08:33
Ake informativne meranie? Ved prave na zaklade iba toho mi vyrovbili nove okuliare. Pytal som sa ci to staci, ci nepotrebuju zmerat zrak, alebo info od ocneho. A ze nie, zmerat stare okuliare staci. Nic ine netreba.

A este mi ani nedali doklad o merani, ktory teraz pytaju. Takze ja som spravil chybu? To vazne? Ved na stare okuliare vidim a na nove nie.
avalik
10.02.16,08:40
pohladaj ten papier s meranim, mne ho zvyknu davat v sacku s povodnymi sklami z ramu okuliarov

PS: ja by som si nedala robit nove okuliare bez vysetrenia oci, len na zaklade premerania starych
misoft
10.02.16,08:46
No práve - ty si spravil chybu. Pokiaľ sa musia robiť nové sklá - musí byť lasjtro od očiara, aby optici vedeli presne sklá vybrúsiť. Ono totiž nejde len o vybrúsenie tvaru skla do rámu, ale i o umiestnenie stredu skla, ohnísk skla voči oku! A keďže "merali" podľa starých skiel - nové sklá môžu byť (ohniská) v ráme posunuté a ty potom vidíš prd.
buchač
10.02.16,08:58
minervacar (Dnes 10:33) Ake informativne meranie? Ved prave na zaklade iba toho mi vyrovbili nove okuliare. Pytal som sa ci to staci, ci nepotrebuju zmerat zrak, alebo info od ocneho. A ze nie, zmerat stare okuliare staci. Nic ine netreba.

A este mi ani nedali doklad o merani, ktory teraz pytaju. Takze ja som spravil chybu? To vazne? Ved na stare okuliare vidim a na nove nie.
======================
Ja nevravím ani jedno a ani druhé.
Ja vravím MOJ postup a nič iné.
Ty si bol (predpokladám) v nejakom butiku v nákupnom stredisku...či ?

Nehnevaj sa, ak je môj predpoklad správny (a myslím si, že hej), tak sa proste nečuduj.
Tam sú proste iné praktiky a služby, ako v normálnej optike.
Ako som spomenul, bol som v optike, kde chodím X rokov...služby nadštandartné a nie iba ku mojej osobe. Tam ide o službu a nie iba o biznis...ak Ti poviem, že pôvodná cena za bifokálky bola 160€ a konečná sa stanovila na 40€ ...uveríš mi ???
minervacar
10.02.16,09:39
@buchac no povedal si, ze chyba je na mojej strane. bol som v optike s 20 pobockami na Slovensku.. ziaden butik. a nebolo to nijako lacne..
kopretinka
10.02.16,09:50
ak si si dal vyrobiť okuliare bez receptu,iba na základe toho,že ti zmerali staré okuliare,tak optik má byť fundovaný na to,aby ich urobil dobre alebo má poznať riziko,že nemusia sadnúť a mal to odmietnuť.
Ja si myslím,že ty si v práve.Objednal si,zaplatil a nie sú dobré.Cho´d tam znova s oboma okuliarmi,povedz,že oni ich merali,oni mali vedieť,čo a ako,a že trváš na reklamácii.Nemôžu odmietnuť reklamáciu.To neexistuje! Musia okuliare zobrať na reklamáciu a musia sa písomne vyjadriť.Nejaký papier o nameraných hodnotách je bezpredmetný,lebo tie hodnoty si namerajú zo starých aj nových okuliarov.
Ja by som poslala sťažnosť aj na firmu,že konkrétne v ktorej optike toto urobili.
misoft
10.02.16,10:10
Kvietoček - tvoj pohľad na vec - ako zákazník má právo na kvalitný tovar, lenže toto nie je jednoduchý tovar - je to zdravotná a korekčná pomôcka, ktorá vyžaduje odborné posúdenie a zameranie - to urobí očiar. Pretože pri výrobe nových skiel síce postupovali správne podľa starých skiel, ale nové sklá môžu mať v ráme iný tvar a potom je sklo nevycentrované a ohnisko šošovky je posunuté. Výsledok je, že nebude dobre vidieť (a on nevidí dobre cez nové sklá!!)
CCa pre rokom bolo v Občan za dverami: tiež sa jedna sťažovala, že nevidí cez nové sklá - v tomto prípade však urobil chybu optik - zameral presne, ale stred skiel bol posunutý o 5mm!!! inde a sklá nesprávne zaostrovali v spolupráci s okom. A toto bude i tento prípad. Tu však urobil chybu zákazník, lebo si dal urobiť sklá podľa starých (dioptrie budú sedieť, ale nie stred) a on nevidí. Ale toto je viac chyba zákazníka (i keď i optik má svoj podiel, keď toto neodmietol).
buchač
10.02.16,10:28
minervacar (Dnes 11:39) @buchac no povedal si, ze chyba je na mojej strane. bol som v optike s 20 pobockami na Slovensku.. ziaden butik. a nebolo to nijako lacne..
======================
Pozor ale na slovíčka.
Ja som použil výraz "problém" a Ty vravíš niečo o "chybe", nie ja.

Chybu urobili možno obe strany...Ty a optika.
No problém máš Ty, nakoľko Ty musíš dokázať chybu.
----------------------------------

ALE čo som ešte povedal ? Zopakujem ešte raz.

" No primárny bol papier od očného lekára, kde boli výsledky, podľa ktorých sa robili nové okuliare.
A na tieto mám aj potvrdenie z optiky...a samozrejme aj ten poukaz od očnej lekárky."
---------------------------------

Chápeš ma
kopretinka
10.02.16,10:48
oni sú odborníci,oni mu povedali,že oči netreba merať,že stačia staré okuliare.Je to ich chyba.
misoft
10.02.16,14:08
Nebudem oponovať - ale! Pokiaľ sa jedná o zdravotnú pomôcku (akúkoľvek na ktorúkoľvek časť tela) - musí najskôr posúdiť príslušný lekár.
Veď napr. človek s protézou dolnej končatiny chce novú po 5-tich rokoch - protetik povie - zmeráme podľa starej. A invalid sa už nepohne. A dôvod - telo sa mení, materiály sa menia - takže nemôže sa všetko podľa starého merať.
minervacar
10.02.16,16:33
@misoft: no ak musi byt lajstro ako je mozne, ze to odo mna nik nepytal? Ja neviem ake su postupy a nutne aktivity na vyrobu novych skiel, lebo nie som odbornik a ani optik.

Nechapem, kde som spravil ja chybu? Ja potrebujem vyrobok a odbornik si ma vypytat presne to co na zhotovenie potrebuje. Nie ja zakaznik to mam vediet? Ci ano?

Prepac, ale toto je typicky komunisticky pristup ku zakaznikovi. Len dnes uz sme v inej dobe..
minervacar
10.02.16,16:36
@bouchac: ano problem mam ja, lebo som zaplatil za zle vyrobeny sunt nie mojou chybou.
buchač
10.02.16,16:56
minervacar (Dnes 18:36) @bouchac: ano problem mam ja, lebo som zaplatil za zle vyrobeny sunt nie mojou chybou.
=======================
Vieš ako uzavriem hentú debatu z mojej strany ?

V podstate mi je jedno, kde a ako vzniklo k danej chybe a či problému.
No dá sa ale aj povedať, že poznáme len pohľad Tvoj ako nespokojného zákazníka. No pokiaľ jeden nevie pohľad tej druhej strany, tak je to jednostranné tvrdenie.

Veď aj na súde sú dve strany a na základe dôkazného bremena sudca vynesie rozsudok. Jedna strana bude vždy nespokojná.

Takže také resumé.
Nehľadaj rady na nete, ale obráť sa na príslušné organizácie. Dokáž, čo tvrdíš a potom budeš buď spokojný alebo to druhé.
minervacar
10.02.16,17:00
Dakujem za odpoved. Uplne sa s tymto stotoznujem. Mna primarne zaujimala legalna stranka ci mozu vobec odmietnut reklamaciu (co podla mna spravili v rozpore so zaknom), lebo som nemal nejaky blby listocek.

Takto to budem musiet spravit a trvat na reklamacii.

Mali to bud spravit poriadne, odmietnut zakazku alebo aspon informovat o rizikach. Mozno tu vyzeram ako ignorant, ale ja fakt nie som ani ociar ani optik a teraz som si daval vyrobit len 2he okuliare v zivote. Ako zakaznik nemam ani paru o spravnom postupe a ani nie som povinny to vediet. To je povinnost zamestnancov optiky.
minervacar
10.02.16,17:05
@misoft: nikto sa s tebou nehada aky je spravny vyrobny postup a co vsetko na vyrobu treba. ide o to, ze to ma vediet vyrobca a nie zakaznik. aspon podla mojej logiky.
misoft
10.02.16,17:10
Tak v tomto s tebou súhlasím - mal by to vedieť. Ale i zákazník musí vedieť, že okuliare DIOPTRICKÉ nie sú obyčajné slnečné okuliare, že presnú hodnotu (korekciu) zistí len očný lekár, ktorý vystavuje na zhotovenie okuliarov predpis (a v ňom sú údaje pre optika, ako a kde je potrebné všetko nastaviť).
Aspoň podľa MOJEJ logiky a normálneho ROZUMU.
arizona
10.02.16,19:53
@misoft podla mna,optik by mal vediet,ze ak sa meni ram,tak sa posuva aj stred! Je ro jeho chyba,ak to nezohladni a nedokaze zmerat Ak si nevie prisposobit podla starych okuliarov,tak by mal odmietnut takuto zakazku a vyzadovat od zakaznika presne merania od lekara a na zaklade toho okuliare vyrobit.
misoft
10.02.16,20:31
Chybu urobili obaja. Optik preto, lebo len "kopíroval" staré sklá, sťažovateľ preto, lebo sa spoliehal na to, že optik je lekár a vie presne "nastaviť" parametre skiel....