majky8888
09.02.16,20:09
Dobrý večer!

Nakoľko mi rôzne štátne orgány a orgány samosprávy podávajú protichodné vyjadrenia, idem posielať žiadosť o výklad zákona na NS SR. Narazil som však na problém, že som na to nenašiel žiadnu šamblónu, resp. vzor. Takže napísal som obyčajný list, v ktorom som vysvetlil problém.

Myslíte, že musím uviesť aj konkrétny zákon a paragraf, ktorý žiadam vyložiť? Pretože problém je komplexnejší a zahŕňa viacero zákonov (a sám neviem aké, každý sa odvoláva na iný).

A ešte jedna otázka, ako by ste takýto list začínali? Akým oslovením? Vážený súd / Vážené sudkyne a sudcovia Najvyššieho súdu alebo bez oslovenia rovno pred VEC: uviesť text?

Ďakujem!

M.
Mária27
09.02.16,21:11
Zbytočne tam budeš písať, odpoveď nedostaneš. Súdy vykladajú zákony v rámci súdnych rozhodovaní, vyšší súd zjednocuje výklady nižších súdov. Ústavný súd vykladá ústavu a ústavné zákony, posudzuje súlad právnych predpisov (aj rozhodnutí súdov) s ústavou.

Ty si môžeš zaplatiť advokáta, ktorý odvšem sám môže pochybiť (a ty o tom ani nemusíš vedieť), ale peniaze vezme za úkon ... Potom sa s ním môžeš súdiť, ale on sa vie predsa len lepšie orientovať v zákonoch ...

Najvyšší súd vykladá zákony v súdnom konaní a osobitne prijímaním stanovísk pri rozdielnych judikátoch, teda nie na požiadanie občana.
V zákone č. 757/2004 o súdoch je uvedené:

§ 8
(3) Najvyšší súd dbá o jednotný výklad a jednotné používanie zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov vlastnou rozhodovacou činnosťou a tým, že prijíma stanoviská k zjednocovaniu výkladu zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov a zverejňuje právoplatné súdne rozhodnutia zásadného významu v Zbierke stanovísk najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky.
clen
10.02.16,08:08
pozri si dôvodovú správu, tam je napísané ako NRSR zákon vykladá (aj keď to nepíšu ku každej vete, ale možno tam bude čo potrebuješ)
majky8888
10.02.16,16:21
Skutočne? Keď som tam volal, bolo mi povedané aj na podateľni aj v kancelárii, že sa to dá.
Mária27
10.02.16,16:31
Však skús, povinnosť to nie je, možno niekedy dobrá duša poradí.