Nike
02.11.04,11:24
Úmyslom zákonodarcu zrušením DPC v ZP bolo zvýšenie počtu VPP (prac. pomer na skrátený úväzok) a teda aj odvodov do poisťovní. Čítaním tohto fóra mám pocit, že vo väčšine prípadov sa DPC nahradili DVP. Výklady však hovoria, že to nie je také jednoduché. Napr. s upratovačkami, vrátnikmi a inými činnosťami, ktoré nie sú jednorázové ale pravidelné.
Napadlo mi to v súvislosti s dotazom o "príkaznej zmluve". Ak by príjem spadal do § 5 ZDP bolo by možné nahradiť DPC ňou. Otázka je čo odvody ZP,SP.
Zaujímali by ma vaše názory a skúsenosti.
Pekný deň
luebchenko
02.11.04,14:47
Mojim klientom odporúčam buď zvýšenú "literárnu" aktivitu - treba vypísať do roka aspoň 4 dohody, pokaždé na inú "ukončenú akciu", fantázii sa medze nekladú a pochybujem, že by bolo spätne možné skontrolovať, či tá upratovačka v skutočnosti upratovala, alebo raz kosila, raz pomáhala v administratíve, raz sťahovala.... Prípadne si trúfajú sami tieto dohody obhájiť - napr. i keď ide stále o vzdelávanie v rámci kurzu - kurz ako taký je pokaždé iný, v závislosti od záujmu účastníkov, čiže je nelogické, aby niekoho zamestnali na riadny PP.
Nike
02.11.04,16:20
Ďakujem za názor, už som sa zľakla, že som vymyslela niečo nezrozumeteľné.

Súhlasím. Tiež sme zvýšili "literárnu" aktivitu. Je to jeden zo spôsobov. Mám ale obavu,že nie príliš legálny vo všetkých prípadoch. Niektoré výklady sa k tomuto spôsobu prikláňajú len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Napr. vrátnica a dvaja vrátnici, no asi ťažko obhájime, že tam nesedia pravidelne.
Nike
03.11.04,09:32
Nikto sa nechytil. Takže ako to je? Robíte DVP na pravidelnú činnosť alebo nie.


Že ma pán Mihál nechal v štychu beriem osobne.

Pekný deň
vladan
03.11.04,09:47
Nikto sa nechytil. Takže ako to je? Robíte DVP na pravidelnú činnosť alebo nie.
...tiež každomesačne zapájam do pracovného procesu s dohodami svoju "predstavivosť":D (žiadna pravidelná činnosť... veď by ma kontrola pochovala zaživa:p )
elenka
03.11.04,11:08
Dohody o vykonaní práce robím, ale vždy na inú činnosť - litera zákona zostáva zachovaná.
Jozef Mihál
03.11.04,11:57
Pardon Nike, dnes nestíham. DVP musia byť jednoznačne na jednorazovú činnosť. Pokojne môže ísť o to, že každý mesiac jednorazovo dotyčná osoba umyje okná, ak sa pre každé umývanie urobí nová DVP.

Príkazná zmluva (PZ) tu bola preberaná v dávnejších časoch dostatočne, treba si pohľadať. V zásade pri PZ obvykle pôjde o závislú činnosť - závisí od formulácie PZ. Nejde však o zamestnanca podľa zákonov o zdr. a soc.poistení, preto sa odvody neplatia.
Nike
03.11.04,15:30
Vďaka všetkým za podporu. Už som si myslela, že som vymyslela niečo nové. Som rada, že to všetci robíme približne rovnako.

P.Mihál vďaka za reakciu.
Nike
03.11.04,16:16
P.Mihál, prezrela som všetko čo obsahovalo aspoň jedno slovo "príkazná". Ale nemôžem povedať, že to vyriešilo môj problém. Nie je to vôbec jasné.

Vy ste v niektorom príspevku spomenuli možnosť uzatvárania zmlúv podľa obč. zák. a aj zmluvu o dielo. Jeden z výkladov MF je ten, že je to možné. Na otázku kam do ZDP to dať = § 6 ods. 2 písm b. ??!!! To samozrejme vyvolalo množstvo ďalších otázok. Dali sme písomný dotaz na daň. riaditeľstvo. Už pol roka si s tým lámu hlavu. Na moje dotazy počujem len jednu odpoved - nie je to také jednoduché.

Keď som legislatívcov varovala čo spôsobia zrušením DPC mali pohotovú odpoveď - máme zmluvy o dielo. Teraz si s tým nevedia rady ani oni.

Mám pocit patovej situácie.

Pekný večer prajem
Jozef Mihál
03.11.04,17:09
Nike, zmluvy o dielo zdaňovať podľa § 6 ods.2 písm b. ???

§ 6 ods.2: Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 29) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
...
Odkaz 29 pod čiarou: Napríklad zákon č. 328/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, § 58 zákona č. 195/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.

To hádam nie. Podľa môjho názoru ide buď o závislú činnosť § 5, alebo o ostatné príjmy, § 8 ods.1 písm.a.

Inak ako spriaznenej duši (detektívovi pátračovi na DRSR) Vám silne fandím.
Nike
03.11.04,19:34
b) z činností, 29) ktoré nie sú živnosťou ani podnikanímáno taká bola prvá odpoved. Tiež si myslím, že nevedia čo činia.
Ale do § 8 by som to tiež nedávala pokiaľ to pravidlená napr. ročná činnosť.

Z uvedeného chaosu ale vyplýva, že beztrestne nahradiť DPC zmluvou podľa obč.zákonníka asi nie.
Som zvedavá či sa dožijem stanoviska.