silviča
10.02.16,00:28
tak ma napadlo, ak dostane FO ktora prenajima nehnutelnost ficovu vratku (statky prispevok odber. plynu) za plyn, musi tento prijem uvadzat v DP a zdanit?
jslancik
10.02.16,05:37
Ako ta to mohlo vobec napadnut, pochybovat o tom. Ine preplatky - voda, kurenie, elektrina, to davas na stranu prijmov. Preco by plyn mal byt ina kategoria? Priamo do DP sa to neuvadza, to evidujes v DE, pripadne JU. Vysledok z toho ide do DP.
duves
10.02.16,05:57
To nie je vratka z vyučtovania. To je príspevok.
duves
10.02.16,06:00
ako može byt vratka z vyučtovania energii príjem? To vobec nie je (další) príjem. A určite nie zdanitelny. Za energie a služby spojene s byvaním platím z mojej zdanitelnej mzdy. A ak mam nastavene vyššie zalohove platby a vznikne (mi) preplatok, to nie je zdanitelny príjem.
jslancik
10.02.16,06:02
On prenajima byt...
silviča
10.02.16,07:23
Pochybovat ma napadlo, lebo nejde o nespotrebovanu energiu, ale o statny prispevok...
jslancik
10.02.16,07:28
irelevantné. je to tvoj príjem v období, kedy ti to príde. a nijak zvlášť ti to príjmy neovplyvní.
Chobot
10.02.16,09:14
No, nie je to až tak jednoznačné. Tot nie je preplatok z vyúčtovania spotreby plynu. Toto je štátny príspevok v zmysle zákona o štátnom rozpočte. VYplýva to aj z otázok a odpovedí SPP:

Ot: Môže sa štátny príspevok započítať s nedoplatkom u môjho dodávateľa?

Odp.: Nie, štátny príspevok vyplatí Ministerstvo hospodárstva SR zo štátneho rozpočtu priamo príjemcovi, a preto nie je možné tento príspevok započítať s nedoplatkom za dodávku plynu od dodávateľa plynu.

ZDroj: http://www.spp.sk/sk/domacnosti/spp-radi-a-pomaha/vratky-z-platieb-za-plyn/

A v zákone o dani z príjmov neviem, či je uvedené, že by takýto príjem bol oslobodený. Alebo vieš mi dať odvolávku na konkrétne ustanovenie zákona o dani z príjmu, podľa ktorého by to bol príjem oslobodený od dane? Možno sa to dá do niektorého odseku aplikovať, ale nechce sa mi nad tým tráviť čas.

Myslím, že nikto nebude nad tým uvažovať, aby to zahrnul do daňového priznania (okrem silviče). Či je to príjem oslobodený alebo nie.

Alebo sa teraz rozvíti vlna diskusie a ministerstvo financií z toho skasne daň.
lubko6394
10.02.16,09:38
Nielen daň, možno aj odvody a všetci plynári si budú za rok 2016 vypisovať DPFO-B.
vicktor
10.02.16,14:52
Je tu bohata vymena nazorov, ale ja netusim ci dotycna ma byt zaradeny v majetku a uctuje.
Ja som zamestnanec a nemam ziaden dalsi prijem, DP robi zamestnavatel, ale podla niektorych odpovedi sa zda, ze buduci rok ma caka formular B?
Chobot
10.02.16,16:05
Pevne verím, že nie. Keby to štát chcel ešte aj zdaniť, tak by Fico naštval veľkú skupinu voličov. O tú daň by ani nešlo, ale o tú prácnosť, keby každý to mal vykázať ako príjem.

Myslím, že naša garnitúra nemá v úmysle tento príjem občanom dodaňovať. Dúfam, že sa nemýlim.
vicktor
10.02.16,16:16
nastval, ale az po volbach :)
silviča
12.02.16,15:23
Katarína111
12.02.16,16:26
Ja si myslím ak FO prenajíma nehnuteľnosť a dáva si do daňových výdajov preddavky, ktoré platí na energie - tak aj vyúčtovanie je daňový buď výdaj alebo príjem (podľa toho či má preplatok alebo nedoplatok). Túto vratku by som považovala za vrátený preplatok - takže by som to zdanila.
silviča
12.02.16,21:21
vratka nie je preplatkom, je to statny prispevok. zrejme oslobodeny.
sito
12.02.16,23:34
Hm ... príspevok? Nie priznanie, že sme Vás o...

Že by finančná omluva? Čiastočná, mizerná. Ale predsa
avalik
12.02.16,23:50
Zákon o dani z príjmov

§ 9

(2) Od dane sú oslobodené aj

j) štipendiá51) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, štipendiá poskytované žiakom podľa osobitného predpisu,51a) podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení,52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, vyšších územných celkov a štátnych fondov vrátane nepeňažného plnenia okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu príjmu alebo v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a 6,


Zákon o štátnom rozpočte na rok 2016

§ 9
(1) Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo hospodárstva“) poskytne v roku 2016 z prostriedkov štátneho rozpočtu odberateľovi plynu v domácnosti116) (ďalej len „odberateľ“) spĺňajúcemu podmienky podľa odseku 2 štátny príspevok (ďalej len „príspevok“) prostredníctvom poštového úradu, spôsobom a vo výške, ktoré ustanoví ministerstvo hospodárstva všeobecne záväzným právnym predpisom.
(2) Ministerstvo hospodárstva poskytne príspevok odberateľovi ak:
a) dodávka plynu odberateľovi podlieha cenovej regulácii podľa osobitného predpisu17) a
b) odberateľ mal k 1. novembru 2015 uzavretú platnú zmluvu o združenej dodávke plynu podľa osobitného predpisu.18)
duves
13.02.16,05:49
ved hej, ja som to politicky nekomentoval, je to tak. najprv to občanovi ukradnu a potom mu vratia 1/10.
jslancik
13.02.16,06:28
Katarina, suhlasim.
Katarína111
17.02.16,11:09
Dnes sme už dostali ten list aj s poukážkou na 10,- Eur. V liste je uvedené, že ide o štátny príspevok z ministerstva hospodárstva. A toto vyzerá, že to nie je klasický preplatok za odobratú energiu (plyn). Takže to situáciu mení a tento príspevok podľa mňa nie je daňovým príjmom.
JAJA11
17.02.16,11:29
no myslím, že by naštval veľmi veľa ľudí, pretože ak by mal ten človek, čo dostane 10 EUR zaplatiť daň a ešte aj za vypracovanie DP, tak by ho asi vystrelo :-)
Ing. Ľubomír Janoška
17.02.16,11:38
Nie je dôležité, či niekoho naštve alebo nie, ale či je príslušný príjem oslobodený od zdanenia. A aby to nebolo príliš jednoduché, "príspevok" je v sprievodnom liste nesprávne pomenovaný a kategorizovaný... nemôže to byť príspevok vlády, keďže vláda o ňom nerokovala a neprijala k nemu žiadne uznesenie.
JAJA11
17.02.16,12:09
hej, je to štátny príspevok, len ešte musia preskúmať, či upravili zákony tak, aby sa to nemuselo zdaňovať.....
jednoducho paškvil, ako všetko to, čo doteraz vymysleli.... niekedy mám pocit, že im ide o to aby ľudia urobili chyby a oni mohli vybrať dane navyše a ešte k tomu aj pokuty .......