jancibakanci
10.02.16,07:49
zdravim som szčo, musim pnku poslať aj zamestnavatelovi , nemam narok na davku pocas pn a do teraz som to nerobil ze som posielal pn aj zamestnavatelovi, mam ale ten problem ze mam noveho zamestnavatela a neviem ako je to so zakona, aby som neurobil blbost, za odpoved dakujem
kopretinka
10.02.16,08:52
si živnostník,ty nemáš zamestnávateľa!!
jancibakanci
10.02.16,12:31
poskytujem sluzby ako zivnostnik , ako recepcny , este neplatim odvody do soc.poisovne, ja len chcem vediet ci musim poslat tomu co ma plati aj ked som szčo pnku, pooslal som mu sms ze som prace neschopny, staci to ci mu musim posielat aj pn?dakujem za odpoved
Tweety
10.02.16,12:33
Ako živnostník nemáš zamestnávateľa, máš len obchodného partnera. Preto potvrdenie o trvaní PN zašleš priamo do SP. Ak ale neplatíš odvody, nárok na nemocenské nevznikol. Či si zamestnaný aj na pracovnú zmluvu? Ak áno, potom odovzdáš svojmu zamestnávateľovi.
jancibakanci
10.02.16,12:33
ale ano mam, ktory ma plati , okrem ineho robim aj recepcneho pre jednu firmu , no a vyskociila mi platnicka tak som siel na pn , a pravde podobne ma idu operovat, zmluvnemu partnerovi som poslal sms s tym ze nemozem nastupit do sluzby a on odpisal ze sms dostal a akceptuje, len cchcem vediet ci mu mam poslat aj pnku
kn-alka
10.02.16,12:35
ešte raz: ty NEMÁŠ zamestnávateľa, si živnostník, PN máš vypísanú pre SZČO, teda "zamestnávaš sám seba" , ty sám ju zasielaš na SP - ak ešte neplatíš odvody do SP, tak si sa ani nemusel vypísať, nemáš nárok na nemocenské.

Svojmu odberateľovi (tomu, čo ťa platí) nemáš čo oznamovať, že si PN, to že neposkytneš dohodnutú službu, si musíš kuknúť v zmluve, čo máte medzi sebou uzavretú.
kn-alka
10.02.16,12:37
ak si LEN živnostník, nemáš uzavretú pracovnú zmluvu, tak NEMÁŠ zamestnávateľa
Ako živnostník máš zákazníka, odberateľa, ktorému poskytuješ službu.

Recepčného robíš ako zamestnanec na pracovnú zmluvu? alebo dohodu? ak áno, tak tá PN má byť vypísaná na toho zamestnávateľa.
jancibakanci
10.02.16,12:43
len obchodneho partnera , viem ze nemam narok na nemcenske to je v poriadku, mam len zmluvu o poskytovani sluzieb , nevies nahodou ci ked mam v zmluve zakotvene ze dostanem pokutu ak neposkytnem sluzby , a som pn a pn koli v podstate tej praci , ci mi moze dat tu pokutu, lebo a tu pracu momentalne vobec nemozem robit, vyskocena platnicka a operacia, chcem dat vypoved zmluvy ale je nastavena na 30 dni od buduceho mesiaca a ja budem na sto percen estee stale pn. povedali mi ze len rehabilitacia bude trvat cez dva mesiace , moze ma nejak pokutovat , v zmluve je len ze ak nenastupim vcas na sluzbu ma narok na pokutu , vdaka
jancibakanci
10.02.16,14:27
recepcneho robim rok, co to s tym ma spolocne, uz som to 5 krat napisal ze neplatim zatial, a co by sa veronika zmenilo ak by som platil odvody? ttam to nie jepodstatne ci mi plati pn socialka abo nie , proste som pn a budem dlhodobo ci uz dostavam love od socialnej alebo nedostavam
jancibakanci
10.02.16,14:49
ine som sa pytal , je to tam hore jasne napisane ,
kn-alka
10.02.16,18:29
ja som ti už odpovedala - ako SZČO na PN nikoho do toho nič - tvojho odberateľa nemá čo zaujímať.
kopretinka
10.02.16,21:33
to od kedy existuje živnosť "recepčný" ???
veronikasad
10.02.16,21:46
skôr by som sa spýtala - aj keď to jancibakanci počuť nechce - po novele zákona o nelegálnej práci od 1.1.2016 . dokedy ? Kto zaplatí pokutu, ktorá takémuto "zamestnávatelovi" hrozí ?
jancibakanci
11.02.16,15:10
kokos od buduceho tyzdna , vidim ze ssi v obraze, nezasaahuj do diskusie pokým nevies reaagovat k veci , aj predavaac moze robit na zivnost, ale to sa dozvies az buduci tyzden , clovek tu zhana info a taky jak ty co ich zaujimaju kraviny je tu dost. blba otazka od kedy exisz´tuje zivnost recepcny, joj nervy mojje , mudr ako delo
daj pokoj tejto porade lepsie bude ak budes dalej mudrovat doma , pa pa
veronikasad
11.02.16,15:52
Doporučujem pozrieť si ukážku z videoškolenia p. Jozefa Mihála k Zákonu o nelegálnej práci - pa pa

http://www.porada.sk/skolenia/?p=1727
misoft
11.02.16,15:57
Mám dojem, že niečo podobné existuje, ale! Ako živnostníka sa ho Zákonník práce netýka - teda zbytočne dáva PN-ku "zamestnávateľovi". Naopak - zamestnávateľ má so živnostníkom uzavretú zmluvu a v nej je istotne niečo v tom zmysle, koľko a čo musí urobiť, odviesť, splniť.
Takže jancibaknci - len aby si ešte ty neplatil za nesplnenie zmluvy!
veronikasad
11.02.16,16:01
Dušan, pozri tú ukážku čo som priložila, sprísnili sa podmienky - v tomto prípade bez ohladu na to akú zmluvu má uzatvorenú - ide o závislú prácu.

A aby dostal aj odpoveď na pôvodnú otázku, v zmluve s odberatelom si mal písomne dohodnúť podmienky výkonu práce počas neschopnosti výkonu práce (PN). Ak neuzatvorí dodatok, veľmi ľahko sa môže stať, že si odberateľ voči nemu uplatní zmluvne dohodnutú pokutu.