MimiSami
10.02.16,08:27
Moj nevlastny otec sa rozviedol so svojou prvou manzelkou s tym ze dom mali spolocny a po rozvode sa dohodli ze polovicu domu bude obyvat nevlastny otec a druhu polovicu domu bude obyvat ta jeho exmanzelka. S tym ze ona tam nezostala ale nastahovala si tam dvoch synov s tym ze dom mal 4izby tak sa podelili na dve a dve. medzicasom sa jeden syn odstahoval do svojho domu a ten druhy tu zostal a nadalej ho uzival aj uziva aj s tou izbou co mal ten jeho brat co odisiel. otec sa ozenil s mojou mamou pristavili sme si v tej otcovej polovici kuchynu zachod kupelnu a trosku sme si ho aj z vonku zrekonstruovali. robil som to pre nevlastného otca nakolko mi on poskytol byvanie unho tak som to bral ako praca pre rodinu. dnes mame problem lebo teraz ten jeden syn co tam zostal si zrazu chce vybrat tu nasu polovicu domu ktoru sme si my zrekonstruovali lebo on si do jeho casti nezaviedol ani len vodu. elektriku berie tiez od nas a vsetko platia moj nevlastny otec a moja mama. otec by teraz chcel spravit zavet nakolko tento rok bude mat 70rokov a chce tu nasu polovicu napisat na mna. lenze jeho syn tvrdi ze on ma narok si vybrat po tolkych rokoch ktoru polku domu chce uzivat ked my sme si tu nasu dali do poriadku. my uz v tom dome zijeme od 1992. vedeli by ste mi poradit ako by sme vedeli v tejto veci postupovat aby nam zostala ta nasa polovica domu,ktoru sme si zrekonstruovali?
clen
10.02.16,08:07
v akom podiele vlastníte dom? ak máte podiel 1/2, tak si nemôžete sami vybrať ktorá polovica je vaša, musíte sa dohodnúť s druhým spoluvlastníkom...ak sa nedohodnete, mal by vás rozsúdiť súd
MimiSami
10.02.16,08:34
tak je to iba 1/2 a nie je urcene ze ktora ale tak myslim si ze viac sme v prave my aj keby to dame na sud nakolko od roku 1992 tam my byvame a my sme to zrerkonstruovali. co si myslite vy? mohol by sa sud skor priklonit na nasu stranu?
MimiSami
10.02.16,08:37
a este takto ked sa nevlastny otec rozviedol tak on chcel tu druhu polovicu kupit od tej svojej exmanzelky len ona nechcela a suhlasila s tym ze v tej zadnej casti co bude pripadat jej budu byvat ti jej synovia. len to bolo ako medzi nimi dohodnute.
arizona
10.02.16,11:16
Otec ak chce,aby jeho cast domu patrila tebe,nech ti ju radsej este za zivota daruje,alebo ju akoze "odkup". Zavet by mohli ostatne deti napadnut,maju totiz zakonny narok dedit po otcovi.

Ako to,ze si chce vybrat? Posli ho do certa! Ked su viaceri spoluvlastnici,nie je presne urcene,co komu patri,je to spolocne. Ale aj ustne dohody su platne,takze ak sa spoluvlastnici dohodli na nejakom sposobe spoluzitia,tak by to malo platit.
Otec je rovnaky spoluvlastnik,takze ho nemoze niekto len tak prestahovat a narokovat si na nieco o co sa nezasluzil.

Vy ste vlastne prestavbou navysili hodnotu celeho domj,teda aj im. Oni by podla spravnosti mali tiez prispiet na tu rekonstrukciu. Otec ich moze postrasit,ze si bude narokovat na vyplatenie urcitej ciastky.
marleau
10.02.16,12:06
Toho treba tiež dobre vykrstiť hranolom bez zrezaných hrán, pomáha to na rozvoj mozgu, boha mu.
dmc
10.02.16,12:47
kazdemu zo spoluvlastnikov patri patricny podiel na kazdom m2. ..... ziadna jedna izba ..druha izba..... V tomto pripade polovica s kazdeho metra stvorcoveho.

Podiel byvalej manzelky je prepisany na syna? Ak nie - nieje to partner na jednanie.
MimiSami
10.02.16,13:33
ono to je aj tak urobene ze dva vchody a nie je to prechodne. v prednej casti byva otec v zadnej casti syn
vicktor
10.02.16,13:40
Nie je jasne akym sposobom ste robili pristavbu - ved to muselo byt riesene s druhou stranou, nemate ziadnu pisomnu dokumentaciu o zamere, financovani, buducom uzivani?
Tiez nevieme ako dopadlo rozvodove delenie majetku - tam by tiez mala byt dohoda kto co bude uzivat.
MimiSami
10.02.16,13:58
O tej pristavbe bolo dohodnute medzi byvalymi manzelmi,takze to bolo vsetko v poriadku. a na rozvodovom,otec to chcel odkupit od nej ale to nechcela predat,lebo isli tak ze pol domu tvojho a pol domu jeho. a takto to je od roku 1992 ze otec byva v tej prednej casti kde ma aj sam vchod a nie je tam ziadny prechod do druhej casti a ta druha cast ma taktiez svoj vchod a nie je tam ziadny prechod.
Mária27
10.02.16,15:50
Bývalí manželia uzavreli dohodu o výkone spoluvlastníckeho práva tak, že si určili, kto bude ktorú časť reálne užívať a za akých podmienok. To nikto nenapadol a celé roky sa to rešpektovalo.
Otec môže požiadať o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd v prvom rade - ak to ide - vyporiada spoluvlastníctvo reálnym rozdelením veci. Určite rozdelí vec tak, ako sa užíva. Pri zrušení spoluvlastníctva sa vyporiadavajú investície. Ak by nezostala zhodnotená časť tomu, kto do nej investoval, druhý spoluvlastník by to musel doplatiť. Nakoniec, do domu investovali manželia z BSM, teda aj manželka by mala nárok na vyrovnanie jej časti investícií z BSM do výlučného vlastníctva (podielu) manžela..

Čo sa týka závetu, syn má nárok aspoň na polovicu svojej zákonnej časti. Ak by to závet nerešpektoval, mohol by byť napadnutý ako neplatný.
Na mieste otca by som drzého syna odpojila od elektriny ...
Mária27
10.02.16,16:29
Óoo, bez toho, že som čítala tvoj príspevok, som mu vlastne napísala to isté. Už to nebudem mazať - aspoň to má potvrdené.