Saška Inštri Grinčová
10.02.16,09:25
Zdravim mali by sme zaujem o hypoteku na 35 000 byt ma hodnotu 55 000. Chceli by sme ju zobrat s priatelom ako spoludlznici obaja mame do 35 rokov. Vedel by mi tu niekto poradit ci su nejake vyhodne moznosti.pocula som aj o fonde rozvoja byvania. Moj príjem je maly 223 eur rodicovsky a pridavky a 50 eur opatrovatelsky prispevok.mam aj sirotsky dochodok ale ten sa asi nerata priatel je zivnostnik.
Martuk
10.02.16,12:12
málo informácií na poskytnutie rady. Záleží od doby, na ktorú by tá hypotéka bola braná, od výšky príjmu tvojho priateľa. Najlepšie urobíte (obaja), keď sa zoberiete a obehnete si zopár bánk, vysvetlíte situáciu a v banke (bankách) vám dajú presnejšie informácie.
vicktor
10.02.16,13:44
Obavam sa, ze vela moznosti nemate... :(
Na nete najdi "hypo / uverova kalkulacka", natukaj udaje - hlavne prijmy zo zivnosti a zhodnotte vysledok.
modrofuzik1
09.03.16,08:08
zdravim vas, prijem zo zivnosti je v mnohych bankach posudzovany dost striktne, ale su banky, ktore vedia akceptovat ovela vyssiu sumu ako vyjde z danoveho priznania.
fortunka
09.03.16,08:16
Zacnite od svojich banka a obehnite si co treba, rucite Vam bude treba vediet danovy zaklad, nasledne banka da priatelovi potvrdenie na DU kde potvrdia oni prijem... V juni sme takto brali uver, bez problemov sme ho dostali, ale vsetko to zalezi od vysky prijmu priatela, ty to nijak neovplyvnis, kedze prijem prakticky nemas. Tazko povedat aj kolko % prefinancuju, ci budete mat narok na statny prispevok na urokovej sadzbe, ci budete dohadovat nejake zrychlene splacanie, fixaciu... :D Cize nie je otazka AKU hypoteku zobrat ale KDE a CO k tomu budete vsetko potrebovat. Do banky uz rovno chodte s podkladmi o prijme (v TB nebol problem s nicim inym, tukla ICO, moje RC a mala vsetko co potrebovala aj to ci sme dlznici niekde (SP, ZP...), uvery... )
naxmt
17.04.16,12:20
Je potrebne si stanoviť kto ma "lepši" prijem(z pohľadu banky), ten bude hlavný žiadateľ o hypotéku...
U Vás:
- rodičovský príspevok = z neho banky akceptujú len základ 203€
- sirotský je dávka dlhodobého charakteru = mal by byt akceptovateľný
- opatrovateľský záleží od banky....
U priateľa:
Príjem sa vypočíta z daňového priznania. VZORCOM: ("základ dane" mínus "daň")/12 = mesačný príjem
Pri živnostníkoch je bežná prax, že daňové priznanie býva optimalizované a potom mesačný príjem je nízky , často až 0lový.....
Ak je priateľov príjem vyšší ako Váš súčet príjmov, odporúčal by som aby bol on žiadateľ...

Kalkulačka na internete Vám nepomôže, nakoľko tie sú marketingovo nastavené tak, aby Vás dostali na pobočku... štandardne tieto kalkulačky počítajú s najlepšou bonitou, čo je dosť skreslujúce...

U Vás sa môže stať, že to nevýde z dôvodu nízkych príjmov a vysokého zaťažania....
ZAŤAŽENIE:
- všetky pôžičky ak nejaké máte
- životné minimum (ktoré si banky stanovujú samostatne, štandardne je to cca 100-200€/osobu záleží od banky) u Vás sa počíta VY+priateľ+deti
-samotná splátka novej hypotéky
- plus rezerva 2,00% na základe regulácie NBS z 10/2015

ak Vás zaujíma viac napíšte čo konkrétne a ja Vám to sem doplním.....

PS: ospravedlňujem sa predošlé znenie bol som na mobile a skopírovali sa mi dve reakcie do jednej. Bol som upozornený na nezrozumiteľnosť a že si tu robím reklamu, tak som príspevok trochu upravil(pôvodné znenie viď buchač). Verím že je to zrozumiteľnejšie. Mám aj kalkulačku, ktorá vie toto reálne prepočítať ale na túto ponuku sa kolegovia z porady hnevali tak Vám len odporúčim zastaviť sa na pobočku banky aby Vám to prepočítali. Kvôli vyššie uvedenému, hlavne "životné minimum" sa stáva že v jednej banke to nevýjde a druhej áno, preto určite skúste viac bánk.
buchač
17.04.16,12:36
Je potrebne si stanovit kto ma "lepsi" prijem.... ten bude hlavny ziadatel... Vas prijem rodicovsky z neho banky akceptuju len zaklad 209eur??? a skor ako prijem spoluziadatela... sirotsky je davka dlhodobeho charakteru mal by byt akceptovatelny.. a opatrovatelsky zalezi od banky.... priatelov prijem sa vypocita z danoveho priznania a je to zaklad dane minus dan a to cele deleno 12 toto je jeho mesacny prijem pri zivnostnikoch bezny problem je ten ze danove priznanie byva optimalizovane a teda toto cislo vychadza velmi male..... kalkulacka na internete Vam nepomoze nakolko tie su marketingovo nastavene tak aby Vas dostali na pobocku... bezne su tam len tie najlepsie uroky co je dost skreslujuce... u vas sa trochu obavam nizkych prijmov a vysokeho zatazenia.... nakolko vam musi vyst zivotne minimum na vas vsetkych aj s detmi aj so splatkou... zivotne min. si kazda banka stanovuje vlastne a preto to v niektoj moze a v inej nemusi vyst..... bezne sa ich minima hybu niekde okolo 100-200eur /osobu.... ak chcete poslite mi udaje v sprave..... ja mam jednju Dobry den v prvom rade by som chcel obhajit sikovnych financnych poradcov.... 100ludi urobi roboty 100x inaksie tak preco ich hadzat do rovnakeho vreca? Alebo je uz dnes bezne nadavat na profesiu pretoze su v nej nekompete tny? Ale takych predsa najdeme v kazdom odvetvi... tak potom to iste plati aj o lekaroch, poziarnikoch, policajtoch, a aj o profesii ktoru vykovate vy..... neberte toto ck pisem v zlom len sa mi nedalo nezareagovat....sikovnu kalkulacku kuknem Vam to:)
Ani Kristus Pán sa z tohoto nevysomári...
Poslať niekde niekomu anonymnému nejaké osobnejšie údaje ?
...si sa s koňom stretol zoči voči (čítaj zrazil)...či ?

P.S.:
Šikovný poradca si akože aj Ty ??? Povedal kto ? Mamka s ockom ?
Lebo ten príspevok je tak písaný, ako keby si bol v limbu....alebo v absťáku.
Martuk
17.04.16,15:43
pre naxmt: nenaháňaj si tu klientelu!!! Je to jednak v rozpore s pravidlami tejto stránky a jednak je to moráone neslušné. Z tvojho príspevku sa, ako už vyššie napísal vyššie buchač, nikto nevysomári - tvoj príspevok nemá zmysel, nedá sa čítať a nemá hlavu a pätu a po ďlašie, takíto týpci len odrbávajú ľudí. Nože ešte povedz pre koho robíš, pre ktorých takzvaných odborníkov, aby sme mali všetci jasno.
naxmt
18.04.16,04:28
Dobrý deň nedá sa mi od povedať na Vaše príspevky.... neprišiel som sem za účelom naháňania klientely ale preto že o tejto oblasti niečo Viem. Ak to vyznelo inakšie ospravedlňujem sa za to nebol to môj cieľ išlo mi len o to že oblasť hypotéky je veľmi rozsiahla téma a každý prípad je jedinečný... Môj príspevok som dnes upravil aby nebol v rozpore a odstránil jeho časť nakoľko sa mi dva príspevky spojili do jedného písal som to cez mobil a tieto stránky nie sú otimalizované na také písanie. pre buchač: stále som názoru že "hádžete" ľudí do jedného vreca.... nerozumiem prečo ste sa rozhodli ma urážať ak áte s mojim vyjadrením problém tak si to odkomunikujme v súkromí a nie tu kde by skôr mali zaznieť rady ako daný problém vyriešiť. Pre Martuk: ja sa financiám venujem 9rokov zastupujem svoje vedomosti a nie vedomosti nejakej spoločnosti. Mysím si že toto nie je to správne miesto a Sašku určite nezaujíma ako sa mi tu naťahujeme preto v tom už nebudem pokračovať. Ešte raz sa všetkým ospravedlňujem ak t vyznelo že si tu robím reklamu.
Roberta_Bezakova
27.06.17,09:40
Suhlasim s naxmt - ten kto ma lepsi prijem musi byt ziadatel. Hypoteka je velmi variabilna, kazda banka bude vediet s vasimi prijmami urobit nieco ine podla ich kriterii posudzovania. Skoringy si banky nastavuju sami. Jedine, co mozem poradit, aby ste ju mali co najskor schvalenu, je aby ste sa pripravili na vsetko co vas bude cakat.
Skuste si precitat niektore clanky na nete, kde je cely postup komplet popisany, aby vas nezdrzovalo doplnanie dokladov a podobne:
https://ekonomika.sme.sk/c/20185664/12-zasadnych-a-jednoduchych-rad-ako-si-vybavit-lacnu-hypoteku.html
https://www.pozicka.sr/vybavovanie-hypoteky/
https://www.etrend.sk/financie/ako-dlho-trva-vybavenie-hypoteky.html
Drzim palce.
misoft
27.06.17,10:50
mimotemy
@Roberta_Bezakova: Po roku hádam tú pôžičku dávno využili a teraz už splácajú - skús sa niekedy pozrieť na dátumy príspevkov, ak radíš....

P.S. Tie palce už môžeš pustiť....:D