niktoznamy
10.02.16,18:34
Dobrý deň,

Moja dcéra podpísala zmluvu s jednou modelingovou agentúrou (viď foto), v ktorej sa zaviazala, že zaplatí 198€ za nejaké školenie. Možnosť odstúpiť od zmluvy je spoplatená čiastkou 300€, obidve čiastky sú úplne devastačné.

Neviete, ako by sa dalo od takejto zmluvy odstúpiť bez újmy?

Zmluva je na fotkách. Ak ma napadnú ešte nejaké detaily, určite doplním v komentároch. Zatiaľ sme uvažovali, že by sme odstúpili s odvolaním na § 39a Občianskeho zákonníka (č. 40/1964 Zb.)

Žiadne iné rozumné a hlavne čo najrýchlejšie realizovateľné riešenie ma nenapadá.

ZMLUVA JE NA TOMTO LINKU (http://postimg.org/gallery/1fv24dw40/) alebo vo fotkách

Dakujem za kazdu radu
misoft
10.02.16,17:52
Bod 7. uvedenej zmluvy - neprijateľné zmluvné podmienky! Nemožnosť odstúpenia od zmluvy do nejakého uvedeného času. V zmluve sú len povinnosti pre jedného účastníka zmluvy - klienta, modelingová spoločnosť má len minimálne povinnosti, za to však väčšie práva sankcionovať. Táto zmluva (podľa mňa) je nevyvážená pre účastníkov zmluvného vzťahu, jednostranne zameraná.
Dobrý právnik by našiel i presný §. A vytrieskal by tú modelingovú spoločnosť....
niktoznamy
10.02.16,17:55
Poradite mi, akym sposobom sa mam odvolat alebo co? ako odstupit? staci ked im tam poslem "Odstupenie od zmluvy"?
misoft
10.02.16,18:02
Skôr §53
§ 53

(1) Spotrebiteľské zmluvy nesmú obsahovať ustanovenia, ktoré spôsobujú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán v neprospech spotrebiteľa (ďalej len „neprijateľná podmienka“). To neplatí, ak ide o zmluvné podmienky, ktoré sa týkajú hlavného predmetu plnenia a primeranosti ceny, ak tieto zmluvné podmienky sú vyjadrené určito, jasne a zrozumiteľne alebo ak boli neprijateľné podmienky individuálne dojednané.
profesional
10.02.16,18:44
Tá zmluva je spotrebiteľskou zmluvou. Obsahuje viacero neprimeraných zmluvných podmienok. Okrem iného v spotrebiteľskej zmluve nesmie byť dohodnutá zmluvná pokuta v zjavne neprimeranej hodnote k hodnote zabezpečovaného záväzku. Na základe porušenia kogentných ustanovení zákona, táto zmluva je relatívne neplatná. Takže je možné urobiť 2 veci:
A. Podať na príslušný súd na určenie neplatnosti zmluvy
B. Podať podnet na komisiu pre posudzovanie podmienok spotrebiteľských zmlúv Ministerstva spravodlivosti SR s návrhom vyhlásenie vybraných podmienok zmluvy za neplatné.
V žiadnom prípade nič neplatte.
Samotná existencia neprimeraných či neprijateľných zmluvných podmienok nezakladá nárok na odstúpenie od zmluvy.
Odstúpenie od zmluvy nemá nič s jej neplatnosťou a naopak.
niktoznamy
10.02.16,19:03
Dakujem za vasu odpoved. Ja som tak trochu lajk, takze by ste mi prosim mohli vysvetlit, ako konkretne mam postupovat pri bode A a kolko mam na to casu, kedze zmluva bola uzatvorena 9.2.2016?
profesional
10.02.16,19:10
Normálne návrhom na súd - žalobou. Ak to nezvládaš urobiť, tak si zožeň advokáta.
Máš na to 3 roky.
niktoznamy
10.02.16,19:14
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/ poradite mi, ktory zo vzorov je najblizsie k mojmu predmetu veci?
jslancik
11.02.16,05:26
Jejda, najdi si pravnika. To tu budes pisat ohladom kazdej z miliona veci, ktorej nerozumies? Tak ci tak budes potrebovat pravnika, ked to pojde pred sud.
misoft
11.02.16,05:28
A navyše, keď bude "úspešný", tak "agentúra" mu i toho právnika zacáluje do centíka.....
bjuty smis
11.02.16,06:26
netreba hned súdy zaťažovať ....peniaze vyhadzovať

chod do agentúry avy&svetli im, že zmluvu neuznávate -použi argumenty a prípadný další postup z tvojej strany, ako ti radí odborník - profesional...

myslím, že tým to bude vyriešené..

ak by náhodou naozaj začali o vás vymáhať tých 300.-€, potom aj poži ten postup....
bjuty smis
11.02.16,08:59
jslancik, nezdá si ti trochu divné radiť v tejto téme, aby si našiel právnika ???
viktorviktor
11.02.16,11:52
je to staré /z porady 2006/, možno sa niekto dopátra k odkazu


"12.12.06, 11:29
Ahoj všetci,
včera na markíze odvysielali reportáž ohladne modelteamu. ....
Aj ja som to videl - bolo to v Paľbe. A pre tých, ktorí to nevideli, pripájam link na stránku, kde si to môžu pozrieť (v čase, keď toto píšem, ešte to tam nebolo)
http://www.markiza.sk/tv_archiv/?19383d=11.12.2006
Mimochodom, Hagyari Vám tam dal návod, ako z tej zmluvy vycúvať."
niktoznamy
11.02.16,14:15
link nefunkcny, a zmluva slecny je "lepsie" napisana, ako ta moja.
Melko272
11.02.16,16:24
V prvom rade - koľko má dcéra rokov (lepšie povedané je už plnoletá)?
bola zmluva podpísaná zákonným zástupcom?

ak nie (prípade oboch otázok), na začiatku netreba posielať hneď žalobu na súd, keďže akcia sa uskutoční už 13.02.2016

najprv by som skúsil dohodu - vyhlásenie zmluvy za neplatnú nakoľko jedna zmluvná strana (dcéra) nebola spôsobilá na právne úkony (§8 Občianskeho zákonníka)

je to asi najjednoduchšia možnosť na ktorú by sa mohlo dať v tomto prípade odvolať a tým "odstúpiť" od zmluvy
niktoznamy
11.02.16,16:47
zmluvu podpisal aj zaknonny zastupca, aj dcera
Melko272
11.02.16,16:59
Tak potom by som skusil cestu ktoru poradil este vcera misoft - neprijatelne zmluvne podmienky.
Mozno sa bude s nimi dat dohodnut bez toho aby sa to hned zalovalo. Na zaciatok by som im oznamil ze pokial sa nedohodnete tak to pojde pred sud
niktoznamy
11.02.16,17:03
Ja viem, to mi poradil aj pravny poradca, aby som argumentoval tymto a podal odstupenie od zmluvy. Mimochodom, prave som zistil, ze nie su v registrovani ORSR, meni to nejako situaciu? Ich ICO tam nefiguruje, stranku maju zrusenu atd. Tiez by som sa chcel mimosudne dohodnut, pretoze oni dobre vedia, co robia. Na sude by dostali pekne na frak, len neviem ci to bude vobec mozne pri ich jednani .. Pravnik poradil ze tam mam proste poslat odstupenie, v kt. sa budem odvolvat na § 53 a cakat na nejake vyrozumenie, nie kazdy je ale seriozny obchodnik, no..
expeeert
11.02.16,18:35
Ja ti neviem, či až tak nevyvážené, lebo málokde sa vidí, že si agentúra v prípade že nesplnia podmienky okrem vrátenia poplatku dá ešte aj to, že zaplatí pokutu 300 €.
To v takých štátno-súkromných korporáciách (od elektrikárov, plynárov, mobilných operátorov, soc. poistovni a pod...) neuvidíš, že keď sa napr. omeškajú s platbami oni, tak si dajú nejaké pokuty sami sebe za nesplnenie záväzku..
niktoznamy
11.02.16,19:10
Bud neviete co pisete, alebo ste ironicki. Ja neviem, preto sa pytam. Cakam len serioznu odpoved od seriozneho cloveka, ak mi to mozete objasnit, tak to spravte :)
profesional
11.02.16,19:12
Maloletý je spôsobilý vstupovať do záväzkových vzťahov v rozsahu svojich mentálnych schopností. Tj. nie každý právny úkon musí za neho robiť zákonný zástupca. Ak bola dcéra rozumovo spôsobilá pochopiť povahu práv a povinností, súhlas či už priamy alebo nepriamy sa od zákonného zástupu nevyžaduje, ak to pre konkrétny právny úkon zákon taxatívne nepredpisuje.
profesional
11.02.16,19:15
Tu nie je zákonný dôvod na odstúpenie od zmluvy. Samotná existencia neprimeranej zmluvnej podmienky nie je zákonom predpokladaný dôvod na odstúpenie od zmluvy. Toto je maximálne na vyhlásenie zmluvy z časti alebo úplne za neplatnú. Neplatnosť nemá nič s odstúpením.
niktoznamy
11.02.16,19:16
Na zmluve su podpisy aj zak. zastupcu, aj maloleteho. Takze asi vedeli preco to robia. Ja to neviem, prave preto som na porade..
niktoznamy
11.02.16,19:18
a este aj vyssie som avizoval, ze nie su vedeni v ORSR, viete mi povedat, ako to ovplyvnuje tuto zmluvu? Lebo ja by som to v tom pripade bral vsetko ako bezdovodne obohatovanie, dakujem
expeeert
11.02.16,20:37
Bolo to bez irónie, narážal som na článok 6 v uvedenej zmluve, kde si aj agentúra dala záväzok, že v prípade nesplnenia si povinností uhradí účastníkovi cenu kurzu a + mu vyplatí pokutu 300 €.
Stretli ste sa napr. pri zmluve s mobil. operátorom alebo bankou aby si sami sebe dali do zmluvy takúto pokutu?? Lebo ja ešte nie, všetci dávajú pokuty len zákazníkovi za akékoľvek omeškania a odstúpenia, pričom z ich strany žiadne pokuty v zmluvách nehrozia...
profesional
11.02.16,21:43
Zo zmluvy zjavne vyplýva, že ide o živnostníčku. Tá je a má byť zapísaná v živnostenskom registri. Väčšina živnostníkov nemá povinnosť byť zapísaná v Obchodnom registri.
profesional
12.02.16,07:26
Vôbec. Právnik to vyrieši lacnejšie ako keby si to mala riešiť sama ako osoba práva neznalá.