felama67
10.02.16,20:00
Prosím o radu, objemový bonus, ktorý vypláva Heineken po 5 rokoch (ak odberateľ splní podmienky odobratia množstva hl piva). Napríklad príde na bankový účet suma 5000 € (v zmluve je to špecifikované ako pôžička) a tzv. objemový bonus vo výške 1900 €. V jednoduchom účtovníctve je to aký príjem prvá aj druhá suma. V zmluve je to tak šalamúnsky napísané, že ani presne porozumieť sa tomu nedá. Ďakujem za každú radu.
ROBOTKA*
12.02.16,08:06
ak je to bonus tak je to prijem nechapem pozicka? To potom bude splacat? určite je to príjem podla mna. To co pride na ucet bude DU urcite zaujimat.
dana11
12.02.16,09:07
V roku 2014 som v JÚ účtovala o bezúročnej pôžičke od Heinekenu poskytnutej na dobu 5 rokov vo výške 6000 eur. V zmluve bolo dohodnuté, že ak klient splní dané podmienky (reklamné predmety, obrat...), bude mu vyplatená zmluvná odmena za prvý rok spolupráce.

1) Pôžičku zaslali klientovi na účet po podpise zmluvy:

- evidencia záväzkov INÉ= záväzok na základe predmetnej zmluvy,
- BV = + 6000, príjem iný neovplyvňujúci ZD,

2) K 31.12. poslali listom, že klient splnil podmienky a získal nárok na zmluvnú odmenu vo výške 1 200 eur bez DPH za prvý rok a zároveň by mal klient uhradiť splátku pôžičku vo výške 1 200 eur. Zároveň oznámili zápočet splátky s odmenou.

!!! Keďže klient bol platcom DPH,

3) Zaslali aj faktúru na zmluvnú odmenu vo výške 1200 bez DPH, dodávateľ bol môj klient (už nemám doklady, neviem podrobnosti, len čítam s emailu, ktorý som písala do Heinekenu), čiže ju vyhotovili za klienta a klient bol povinný odviesť DPH do štátneho rozpočtu

- Pohľadávky INÉ - 1200 - 240 = 1440,
- evidencia DPH, KV časť A1, riadky DP 03/04 = 240 eur

4) Započítanie k 31.12.

- ID výdaj neovplyv. ZD - zápočet pôžičky s odmenou - 1200 eur - pôžička
- ID príjem ovplyv. ZD - detto - 1200 eur - odmena

Rozdiel z faktúry 240 eur, mali zaslať na bankový účet, či poslali to už neviem, pokračovala v účtovníctve klientova dcéra, no a malo by sa to opakovať každoročne
kimno
21.02.16,17:45
Rozlucit sa s takým koncernom ako je Heineken a nemusíte sa tu trapit... ako moze niekto podpisat zmluvu na vytoc urceneho poctu hl..... Ved to je nenormalne / uzernicke/
anny
27.03.16,22:42
Tento pripad mam aj ja, zaujimalo by ma ako ste to nakoniec ukoncili s tym objemovym bonusom .... pojde do danoveho prijmu?
dana11
29.03.16,08:51
tak ako som uviedla, ID príjem ovplyv. ZD - 1200 eur - odmena...zdanila som tento príjem
anny
30.03.16,08:28
Ďakujem za reakciu, ja keď som si pozerala účtovanie v podvojnom účtovníctve konkrétne takýto prípad tam bol : tento objemový bonus ako poníženie tovaru a nákladov. Takže ja som to dala tiež ako poníženie výdavkov na zásoby. V podstate je to jedno. Tak či tak dostane štát peniaze za tento bonus.