dusanh174
10.02.16,19:20
Rekonštruoval som starší dom asi pred 10 rokmi. Zo špajze som urobil kúpeľňu, kde sme dali klasickú dlažbu a obkladačky. Tie obkladačky, najmä v hornej časti sa mi teraz odliepajú, ešte neodpadli, ale znejú duto celé plochy. Stena je z tehly a dutej tehly,hrubka asi 45cm., bola riadne napenetrovaná, presieťkovaná a na to šiel obklad na lepidle. Teraz celé plochy na vonkajšej stene, ale už aj na bočnej od spálne znejú duto. Môže to byť tým, že som asi pred dvoma rokmi dom zateplil polystyrénom? Keď aj dám obklad dolu, ako to riešiť potom, aby sa to nezopakovalo?.
Martuk
12.02.16,06:52
obkladačky si lepil na celú plochu alebo na lepidlo? Ale ešte ma napadlo, keď si penetroval podklad a následne sieťkoval, v akom stave bola pôvodná omietka? Totiž, ak sa ti odliepajú obkladačky, tak to môže byť aj tým, že podkladná omietka sa odlúpila. Tu vidím jedinú možnosť: omlátiť do tehly, nanovo omietnuť, napenetrovať a nalepiť nové obkladačky. Pokiaľ si zateploval len z vonku, tak to podľa mňa nie je príčinou.
Chobot
12.02.16,07:52
Je zbytočné hľadať príčinu. Po 10 rokoch je 90% pravdepodobnosť, že sa časť obkladačiek oduje či odlepí. Môžeš to nechať tak, ono to nepadne, okolité obkladačky, ktoré sa ešte neodlepili to udržia.

Mne pred 15 rokmi robili kúpeľňu majstri (snažili sa lepiť poctivo na celú plochu), a evidujem asi 3 miesta cca 50x50 cm či viac, kde je evidentne obklad odlepený. Vlhko v kúpeľni časom spraví svoje. Keby to bolo po pol roku, tak je to chyba lepenia. Ale po 10 rokoch....? Že sa vôbc čuduješ.

SI predstav, že obklad nalepíš suchý. Pekne poctivo to vyšpáruješ, čím ti vznikne nejaká plocha 2x2 či viac m2. Ak je v kúpeľni vlhko, dlažba nasiakne a každá kachlička zväčší svoj rozmer nech len o 0,1 mm. Na celej stene máš 20 radov kachličiek, tak sa celá plocha zväčší o 2 mm. A už máš pnutie a niekde niektorá nalepená kachlička povolí a odlepí sa od steny.

Kým ti to nepadne, nechaj to tak. možno o 5 rokov sa rozhodneš, že sa ti už nepáčia a obiješ to celé. Alebo ak ti padnú 3-4, tak ich znovu nalepíš.
duves
12.02.16,07:53
No neviem, či sa mu to oplatí. Možno by bolo dobre zabezpečiť dožitie toho obkladu ešte asi 5-6 rokov.
duves
12.02.16,07:53
Myslim, že viem ako to zafixovať, niečo podobne som riešil doma.
vicktor
12.02.16,13:59
A mozes prezradit tvoje know-how?
vicktor
12.02.16,14:05
Mne sa "oduvaju" obkladacky v kuchyni, tam nie je vlhko ako v kupelni.
Odtrhnut ich nechcem - popadaju mi z ruk, rozbiju a co tam potom vratim?
Prave teraz som dostal "napad" - sem-tam prevrtat sparovacku, naliat tam cez otvory riedke lepidlo a obkladacky pritlacit na stenu.
Neviem ci buducich smajlov mam povazovat za uznanie alebo za vysmech...
duves
12.02.16,14:18
Chobot píše, že to nepadne. No môže byť. Ale ak chces istotu, treba navrtať otvor/y, v hornej rade, kde sa to zduva a natlačiť tam lepidlo z kartuše. Lepidlo niečo redšie. Otvor netreba velky, len aby sa tam vmestila špička kartuše. Podla potreby to urobiť aj o par radov nižšie a v tej istej rovine aj 3-4 otvory. Neviem aka široka stena to je. No a posledna vec je. Dosky, jednu oprieť o kachličky, a druhu dosku na rozopretie o protilahlu stenu. A nechať to zaschnuť.
lapejko
19.02.16,05:07
Citujem: Stena je z tehly a dutej tehly,hrubka asi 45cm., bola riadne napenetrovaná, presieťkovaná a na to šiel obklad na lepidle.
Predpokladám, že nebola presieťkovaná tehla, ale omietka, v horšom prípade maľovka, ani jeden z týchto podkladov nie je nosný pre ker. obklad a časom sa namáhaním novou záťažou utrhne od podkladu, t.j. omietka od tehly...
Druhá možnosť je taká, že bolo použité štandardné cementové lepidlo, ktoré pred asi 10imi rokmi prišli na trh ochudobnené o zložky, ktoré tam mali byť. Dá sa to zistiť pri odobraní obkladačky,ktorá je v tomto prípade takmer čistá a lepidlo jeiba na stene s otlačeným vzorom.
Čo sa týka zateplenia, môže mať vplyv, kvôli tomu, že pôvodné steny mohli v omietke kvôli chladu trpieť kondenzáciou podľa umiestnenia rosného bodu. Po zateplení stena vyschla a zmenšila svoj objem a teraz má priveľkú kožu...
dusanh174
08.03.16,06:15
vďaka za všetky odpovede. s tým riedkym lepidlom to môžem vyskúšať, vyzerá to nádejne, max. keď to preženiem, tak to odduje ešte viac, padne a rozhodne to za mňa. o tej zvýšenej vlhkosti po zateplení, t.j. o tom posunutom rosnom bode som rozmýšľal aj ja. vďaka za všetky rady.
duves
08.03.16,06:54
neoduje