jenny7
08.06.06,10:38
Neviem, či účtujem správne DPH, mám takýto príklad:
vystavili sme proformu za tovar odberateľovi, ktorý je fyzická osoba a je z Nemecka, čiže na faktúre uvádzam DPH.
Proformu zaplatil dňa 29.5., ale kedže sme nemali pre neho ešte všetok tovar, tak som vystavila ostrú - vyúčtovaciu faktúru až dátumom dodania a to bolo 6.6.. je tam dodržaný limit 15dní, ale teraz neviem v akom mesiaci mi to ukáže v DPH?? Môžem dať na faktúre dátum daň.povinnosti dňa 29.5. alebo až 6.6.??Podľa mňa by to mohlo byť toho 29.5., ale nie som si istá.
Podobný prípad mám aj pri dodaní právnickej osobe, ktorá spadá pod §43, čiže DPH nedávam, ona si to zdaní vo svojom členskom štáte. Ale čo s tým dátum pri DPH?? môžem v tomto prápade prihliadať na prijatú platbu??
Prosím poradte mi, ďakujem za príspevky.
plavčík
08.06.06,08:56
Odpoveď
vystavili ste proformu za tovar odberateľovi, ktorý je fyzická osoba a je z Nemecka, čiže na faktúre uvádzam DPH. No a nie je o náhodou zle???

Veď proforma fa. je vlasne zálhová fa a na nej DPH neuvádam...Proformu zaplatil dňa 29.5., ale kedže sme nemali pre neho ešte všetok tovar, tak som vystavila ostrú - vyúčtovaciu faktúru až dátumom dodania a to bolo 6.6.. je tam dodržaný limit 15dní, ale teraz neviem v akom mesiaci mi to ukáže v DPH?? Môžem dať na faktúre dátum daň.povinnosti dňa 29.5. alebo až 6.6.??Podľa mňa by to mohlo byť toho 29.5., ale nie som si istá.

Dátum dodania tovaru je dátumom zdaniteľného plnenie a tak by som to jednoznačne dal do 6/06Podobný prípad mám aj pri dodaní právnickej osobe, ktorá spadá pod §43, čiže DPH nedávam, ona si to zdaní vo svojom členskom štáte. Ale čo s tým dátum pri DPH?? môžem v tomto prápade prihliadať na prijatú platbu?? Dátum v DPH - dátum dodania


Ale po prijatí plaby si povinná do 15 dní vystaviť daň doklad takže podľa toho tiež by si to mohla dať do 6/06
jenny7
08.06.06,10:47
Čiže v týchto prípadoch vôbec nebrať do úvahy prijatie platieb?? Ďakujem za názor.
Má niekto na to aj nejaký iný príspevok, prosím napíšte! Rada si prečítam aj iné názory,ako by ste v takomto prípade postupovali???
ALBO
08.06.06,17:12
Neviem, či účtujem správne DPH, mám takýto príklad:
vystavili sme proformu za tovar odberateľovi, ktorý je fyzická osoba a je z Nemecka, čiže na faktúre uvádzam DPH.
Proformu zaplatil dňa 29.5., ale kedže sme nemali pre neho ešte všetok tovar, tak som vystavila ostrú - vyúčtovaciu faktúru až dátumom dodania a to bolo 6.6.. je tam dodržaný limit 15dní, ale teraz neviem v akom mesiaci mi to ukáže v DPH?? Môžem dať na faktúre dátum daň.povinnosti dňa 29.5. alebo až 6.6.??Podľa mňa by to mohlo byť toho 29.5., ale nie som si istá.
Podobný prípad mám aj pri dodaní právnickej osobe, ktorá spadá pod §43, čiže DPH nedávam, ona si to zdaní vo svojom členskom štáte. Ale čo s tým dátum pri DPH?? môžem v tomto prápade prihliadať na prijatú platbu??
Prosím poradte mi, ďakujem za príspevky.
Podla mna pri dodani tovaru pre FO nemca ide o §13, teda slovenska dan, ale den dodania je den prijatia platby vopred §19/4. Takze ako pri faktruracii zalohy a vyuctovani na Slovensku. DP ak islo o 100 percentnu zalohu je 29.5.DP.
Pri dodani podla § 43 postupujete podla § 19/8, napr. den dodania tovaru date aj den vystavenia , ten isty.
rems
08.06.06,17:24
V tom prvním případě souhlasím s Albo, je to prodej s dph a tím pádem je to z hlediska dph jako na Slovensku. V tom druhém případě bych dala daňovou povinnost buď: pokud je tovar dodaný a faktura vystavená ten samý den - tak v ten den je daňová povinnost, pokud je fa vystavená po dodání tovaru - pak je daňová povinnost v den vystavení faktury a třetí případ - pokud je fa vystavená před dodáním tovaru - pak je DP 15. následujícího měsíce po dodání tovaru. V rámci EU dodávek je prostě rozhodující den dodání tovaru. Na zaplacené zálohy se v tomto případě nebere ohled. Někde jsem to četla tady na poradě, taky jsem myslím přede dvěma dny řešila záležitost se zaplacenou zálohou v rámci dodávek EU.
rems
08.06.06,18:06
Teď jsem zmatená:
§19: (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Takže z toho, co jsem zatím pochopila tak den přijaté zálohy z uskutečněných dodávek do EU se považuje za den daňové povinnosti, kdežto opačně, tj. v případě nadobudnutia tovaru se na den odeslané zálohy nepřihlíží a bere se v potaz až den nadobudnutia tovaru. Uf, opravte mě někdo, prosím, už se do toho začínám taky pěkně zamotávat!
ALBO
08.06.06,21:11
Teď jsem zmatená:
§19: (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Takže z toho, co jsem zatím pochopila tak den přijaté zálohy z uskutečněných dodávek do EU se považuje za den daňové povinnosti, kdežto opačně, tj. v případě nadobudnutia tovaru se na den odeslané zálohy nepřihlíží a bere se v potaz až den nadobudnutia tovaru. Uf, opravte mě někdo, prosím, už se do toho začínám taky pěkně zamotávat!
Pri nadobudnuti tovaru/na Slovensko/podla § 11 sa pri stanoveni DP treba riadit § 21 a tam je povedane zjednodusene, ze DP vznika vystavenim Fa ak je tovar dodany alebo 15. den nas. m. po dodani tovaru.Takze DP vznika pri nadobudnuti az po dodani tovaru a nie zalohou.
Ale pri ostatnom dodani tovaru a sluzby a dodani tovaru s instalacoiu zostava v platnosti § 19 a ten ma v sebe dodanie aj platbu vopred.

Preto napr. pri nadobudnuti tovaru od platitela zalohu nesamozdanite ale sluzbu napr. reklamu z nemecka, tam pripadnu zalohu samozdanite.