ivetal
11.02.16,07:32
Dobrý deň,

vychádza sa pri výpočte náhrady za spotrebované PHM /pri vyúčtovaní súkromného auta, nie pracovnej cesty/ zo zákona o cestovných náhradách? Mám na mysli najmä §7, kde sa hovorí o spôsobe preukazania ceny za PHM. Z tohto § mi vychádza, že pri vyúčtovaní súkromného auta nie je potrebné dokladovať nakúpené PHM bločkami, ale môže sa vychádzať z ceny Štatistického úradu. Je to tak? Ďakujem.
veronikasad
11.02.16,07:31
ide o vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca, alebo SZČO ?
avalik
11.02.16,08:00
pri PHL vychadzas zo zakona o dani z prijmov § 19 ods. 2, pism. d), e) alebo l)
cenu bez dolozenia blocku a pouzitu podla statistickeho uradu je mozne uplatnit len ak ide o cestovne nahrady "zamestnancovi" pri pouziti sukromneho auta podla zakona o CN
uz to tu bolo x-krat rozoberane a usmernenie najdes aj na stranke FS
ivetal
11.02.16,08:07
Jedna sa o zamestnanca.
veronikasad
11.02.16,08:08
Pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnanca môžeš použiť cenu zverejnenú Štatistickým úradom
ivetal
11.02.16,08:22
nejedná sa však o vyúčtovanie pracovnej cesty ale o vyúčtovanie náhrad za použitie súkromného auta /napr. počas celého roka/
veronikasad
11.02.16,08:24
Na aký účel auto používa ?
ivetal
11.02.16,08:25
Jednania a dovoz tovaru k zákazníkom - pravidelne.
veronikasad
11.02.16,08:26
a čo DP a zaplatenie dane z mot.vozidiel, keď sa "zobudil" vo februári ?
ivetal
11.02.16,08:26
Hm, takže každopádne treba priložiť potvrdenky o nákupe PHM. Aj keď si uplatní celú výšku alebo len 80%. Tak?
veronikasad
11.02.16,08:28
To si kde vyčítala ? Píšeš, že ide o zamestnanca. Ten si nemôže uplatňovať cestovné náhrady bez vyúčtovania pracovnej cesty.
ivetal
11.02.16,08:29
To sa doteraz neriešilo /dodatočné DP/, zaujíma ma, či je nutné prikladať k vyúčtovaniu náhrad za použitie súkromného auta potvrdenky o nákupe PHM.
veronikasad
11.02.16,08:32
U zamestnanca nie je potrebné, ale ak auto používa na základe vzájomnej dohody so zamestnávatelom, ide o pracovnú cestu, kde treba robiť vyúčtovanie - teda žiadne nevedenie knihy jázd a pomer 80-20.
Predpokladám, že si chce uplatniť nielen spotrebu PHM, ale aj náhradu za používanie súkr.mot.vozidla.

Nepôjde o dodatočné DP DzMV, ale riadne - podané po termíne, teda s pokutou.
ivetal
11.02.16,08:38
To som vyčítala z odpovede od Avalik, ktorá spomína zákon o dani z príjmov § 19, odst. 2, písm. l.
Ak sa teda jedná o zamestnanca, treba vychádzať zo zákona o cestovných náhradach? To bola prvotná otázka. To si má ten zamestnanec každý druhý deň vypísať cestovný príkaz a uplatňovať si náhrady resp. nejaký súhrnný mesačný cestovný príkaz?
veronikasad
11.02.16,08:41
Stačí mesačné vyúčtovanie pracovnej cesty, ano vychádzaš zo zákona o cestovných náhradách.
ivetal
11.02.16,08:45
Ok, takže zamestnanec si na konci mesiaca vypíše knihu jázd a vyúčtuje si základnu náhradu + náhradu za spotrebované PHM bez doloženia potvrdeniek, na základe cien ŠÚ. Tak?
veronikasad
11.02.16,08:48
Tak, ak má so zamestnávatelom uzatvorenú dohodu o používaní súkr.mot.vozidla na pracovné účely a auto nepoužíva na cestu do zamestnania. (z miesta bydliska do miesta výkonu práce, uvedeného v PZ)
avalik
11.02.16,08:56
a preco pises "nie pradovnej cesty"? vysvetli o co ti ide
veronikasad
11.02.16,08:57
Žeby optimalizácia základu dane ?
avalik
11.02.16,08:58
ja som tam spomenula 3 pismena z daneho odseku preco si si vybrala pism. l), ked pises ze ide o vozidlo zamestmanca?
avalik
11.02.16,09:00
to urcite, len nech to napise po slovensky :)
ivetal
11.02.16,10:43
a ktorý som si teda mala vybrať, keď ide o zamestnanca? Od začiatku, keď som zadala otázku sa prikláňam k názoru, že sa pri zamestnancovi vychádza zo zákona o cestovných náhradach.
avalik
11.02.16,10:50
pozrela si si ostatne pismena? preco pises v zadani, ze nejde o pracovnu cestu? ak nejde o pracovnu cestu tak predsa zamestnancovi nemozes vyplacat cestovne nahrady.
ivetal
11.02.16,10:55
Ok, tak je to zamestnanec, vykonáva cesty súkromným autom mimo miesta práce a bude si uplatňovať základnú sadzbu a náhradu za spotrebované PHM bez bločkov. Budeme vychádzať zo zákona o CN. Súhlasí?
avalik
11.02.16,11:45
ano, pisomna dohoda na pouzitie vozidla pri pracovnej ceste, cestovne prikazy a vyuctovania pracovnych ciest
ivetal
11.02.16,12:04
Môže vypísať knihu jázd alebo súhrnné tlačivo Vyúčtovanie pracovnej cesty?
ivetal
11.02.16,12:14
Oni naozaj prišli na to, že nijako neriešili auto, ktorým rozvážajú tovar ( zamestnanec-rodina), náklady si uplatňovali iba na auto, ktoré kúpili neskôr a je v majetku. Za firemné podali daň.MV A za súkromné by podali dodatočné DP (auto je súkromné, inde nevyužívanej na podnikanie).
ivetal
16.02.16,11:54
Takže som si z tejto debaty vyvodila takéto závery:

1. Automobil zaradený v majetku spoločnosti /100 % využitie na pracovné účely/

- Vedie sa kniha jázd
- Dokladuje sa nákup PHM
- Náhrada je vo forme úhrady za spotrebované PHM v plnej výške, ostatné náklady a dph v plnej výške

2. Automobil nezaradený v majetku spoločnosti – využitie zamestnancom /za zamestnanca sa považuje aj konateľ spoločnosti bez pracovnej zmluvy či inej zmluvy/

- Musí sa vyhotoviť písomná dohoda o použití súkromného motorového vozidla na pracovné účely a neobsahujúcu cestu do zamestnania
- Vypĺňa a cestovný príkaz + vyúčtovanie pracovnej cesty /môže byť aj súhrnné mesačné vyúčtovanie pracovných ciest/
- Vyúčtuje sa základná náhrada + náhrada za spotrebované PHM /podľa TP/
- Nie sú potrebné potvrdenky o nákupe PHM, môže sa použiť cena podľa Štatistického úradu
- Náhrady sa počítajú podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002

Je to správne?
ivetal
18.02.16,07:06
Ešte prosím o radu v dvoch otázkach:

1. Pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnancom /použije súkromné motorové vozidlo/ priloží k vyúčtovaniu rôzne potvrdenky súvisiace s pracovnou cestou /parkovné, vstupné a pod./. Môže zamestnávateľ /platiteľ dph/ odpočítať z týchto dokladov dph?

2. Ak má firma prenajaté vozidlo od inej spoločnosti môže si uplatňovať náklady na nákup PHM a odpočítavať DPH?