Natty
11.02.16,14:57
Uvádzam odpoveď z FR SR zo dňa 16.02.2016:
...
"Vychádzajúc z účtovných predpisov k zaúčtovaniu uvedených daňových výdavkov v otázke uvádzame:
a) nákup diaľničných známok - v peňažnom denníku sa jedná o výdavok podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 2. služby,
nákupom diaľničných známok sa preukazuje úhrada za užívanie diaľnic a vymedzených úsekov ciest motorovými vozidlami na území SR alebo v zahraničí,
b) výdavky na stravné lístky – v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 6. ostatné výdavky (v nadväznosti na § 4 ods. 9 postupov účtovania - veta: a ďalšie výdavky neuvedené v odseku 6 písm. e) v prvom až piatom bode)."
hanelie
11.02.16,14:10
stravné lístky - ostatné výdavky, provízia - výdavok za služby
Natty
11.02.16,17:34
Ďakujem za názor, ale potrebujem sa o niečo konkrétne oprieť. Prečo práve ostatné výdavky? Ja som našla článok, ktorý uvádza, že stravné lístky sa účtujú ako služby. V Krose je ale uvedené účtovanie do ostatných výdavkov. Som z toho zúfalá. To fakt k tomu neexistuje žiadne bližšie metodické usmernenie???
Anik
11.02.16,17:45
stravné lístky sú ostatné výdavky,
tovar - zásoby to nie sú
ani služba to určite nie je -Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné.
Natty
11.02.16,18:30
Ale podľa tohto článku sú stravné lístky určené na konzumáciu jedla v zariadeniach poskytujúcich reštauračné SLUŽBY: http://www.uctoprekazdeho.sk/stravne-listky-uctovanie-v-ju/ S tým sa dá iba súhlasiť, takže prečo ostatné výdavky??? Stále nie som presvedčená o správnosti účtovania... A mimochodom v postupoch účtovania to nie je jednoznačne, a vlastne ani vôbec uvedené. Veď ak by som sa to tam dočítala, tak sa nepýtam. Ja chcem mať istotu, že účtujem správne a v tomto prípade sa strácam...
Tweety
11.02.16,18:39
Natty
11.02.16,18:54
Tweety, tak teraz som v pomykove už aj pri diaľničných známkach. Doteraz som ich účtovala ako služby, tiež podľa nejakého článku. Ja už fakt neviem, komu, resp. čomu veriť?!
Tweety
11.02.16,19:05
pozrela si si postupy účtovania na FS?
Natty
11.02.16,19:25
Pozrela, odpoveď som stále nenašla. Asi je to o tom, kto si čo ako vyloží...
Tweety
11.02.16,19:42
Natty
12.02.16,11:58
Dík za usmernenie. Tému som prelúskala, no k adekvátnej odpovedi som nedospela. Rôzne zdroje = rôzne názory. Ale našla som v pc v starších príspevkoch, ktoré si ukladám z porady (a zhodou okolností z tejto témy) toto:

19.11.2013
nedavno som opat zacala uctovat a poslala som si na temu "sluzby" vs. "ostatne vydavky" dotaz na frsr. odpoved pripajam do temy:

najskor otazka:

Dobry den,
Prosim velmi pekne o pomoc pri nasledovnej otazke:
S ucinnostou od 01.01.2013 bolo vymedzené nové obsahove clenenie pre penazny dennik, v postupoch pre jednoduche uctovnictvo.
Robi mi problem spravne rozclenit vydavky do clenenia sluzby a ostatne vydavky. V postupoch sa pise, ze do clenenia sluzby je mozne uctovat napriklad "cestovne". Je tym myslene cestovne v zmysle zakona o cestovnych nahradach?
V pripade SZCO - kam sa potom uctuju spravne napriklad stravne vydavky (diety), alebo stravne listky podnikatela? Dalej napriklad kolky, dan z motorovych vozidiel? Tiez som videla nazor, ze opravy a udrziavanie budov patri obsahovo do clenenia ostatnych vydavkov?
Cestovne nahrady ma zneisťujú pri urcovani povahy sluzieb a inych vydavkov.
Existuje nejake voditko, ako spravne rozclenit uvedene vydavky? Alebo je to na rozhodnuti uctovnej jednotky podporenej vypracovanim internej smernice?
Vopred dakujem za Vas cas a odpoved.

Odpoved:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 6 písm. e) Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z.n.p. (postupy účtovania), v peňažnom denníku sa uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom, v členení najmä na 1. zásoby, 2. služby 3. mzdy, 4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov, 5. tvorbu sociálneho fondu, 6. ostatné výdavky.
V zmysle § 4 ods. 9 postupov účtovania, ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého hmotného majetku a tvorba rezervy podľa osobitného predpisu ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

T.zn., do položky služby patria výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb od iných subjektov, napr. úhrady za telefón, bankové poplatky, poštovné, nájomné, opravy a udržiavanie hmotného majetku, výdavky na školenie, odborné semináre a pod. V položke "ostatné výdavky" sa uvádzajú prevažne výdavky nepeňažnej povahy, t.j. účtovné prípady účtované v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií (kurzové rozdiely, odpisy, rezervy - vymenované priamo v postupoch účtovania). V priebehu účtovného obdobia sa do tejto položky zahŕňajú iba tie výdavky, pre ktoré nie je náplň v ostatných stĺpcoch prehľadu.
Výdavky, ktoré sú v účtovnej jednotke úhradami za poskytnuté služby, nemôžu patriť do ostatných výdavkov.
Vychádzajúc z uvedeného, do ostatných výdavkov patrí daň z motorových vozidiel (zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavené odpady v z.n.p., Jedenásta časť), ostatné Vami vymenované položky budú v prehľade účtované ako služby. Účtovanie vyplýva z postupov účtovania, nie z rozhodnutia účtovnej jednotky vypracovaním vlastnej internej smernice.
FR SR

Takže ma to stále smeruje k tým službám...
Tweety
12.02.16,12:07
smerodajné sú postupy účtovania