misurka
11.02.16,21:32
Opatrovateľka so slovenskou živnosťou pracuje v DE, do jej príjmov sa nezarátava v tomto prípade bezplatne poskytnuté stravovanie a ubytovanie od nemeckej rodiny (započítavalo by sa iba v prípade rakúskej živnosti), ale čo cestovné, ktoré jej rodina prepláca "do ruky"? Hoci v zmluve stojí, že rodina prepláca 1x za mesiac cestovné do výšky 150 EUR.
Mila123
12.02.16,06:01
mňa zaujíma to stravovanie a ubytovanie, prečo sa nemá zdaňovať? a cestovné? tiež sa nemá?
misurka
12.02.16,06:14
No práve, čo viem tzv. sachbezug sa pripočítava iba v prípade, že sa podniká na základe rakúskej živnosti podľa platných rakúskych zákonov. Len v prípade zdaňovania príjmov na základe slovenskej živnosti mi to nie je úplne jasné...
Mila123
12.02.16,06:30
priznáva sa všetko, aj nepeň. príjem, aj príjem na cestovné vyplatené v hotovosti.....
misurka
12.02.16,07:51
aj v prípade slovenskej živnosti?
zanetth
12.02.16,10:54
No podľa mňa sa v prípade slovenskej živnosti treba riadiť slovenský zákonom o dani z príjmu. Príspevok na cestovné bude podľa mňa príjmom aj výdavkom, ak sa jeho výška uvádza samostatne na faktúre alebo je dohodnutý v zmluve. Čo sa týka toho nepeňažného príjmu za stravu a ubytovanie - v prípade SK-živnosti by som to asi nezdaňovala, resp. netuším akou sumou by som to vyčíslila. V prípade AT živnosti sa riadime rakúskym zákonom a tam sa Sachbezug pripočítava do príjmov podľa usmernenia rakúskeho finanzamtu. Na Sk zrejme takéto usmernenie neexistuje, ja by som v tomto prípade stravné a ubytovanie ako nepeňažný príjem asi neriešila, ale uvítam aj názory iných.
misurka
12.02.16,11:30
Práve toto ma metie, ja osobne zastávam názor, že sachbezug sa k príjmom prirátava iba v prípade rakúskej živnosti.
profesional
12.02.16,11:41
Zásadnou vecou je, že vykonávanie opatrovateľskej činnosti v Nemecku na slovenskú živnosť je nelegálne. Na toto máš mať nemeckú živnosť a platiť dane a odvody v Nemecku. Ak ti na to prídu nemecké úrady, tak si ťa poriadne podajú tak, ako tksíce ďalších takých aki si ty. So slovenskou živnosťou smieš v Nemeckj realizovať iba príležitostné poskytnutie služby alebo cezhranićne poskytované služby. Za toto čo teraz robíš ti hrozí v Nemecku trestné stíhanke pre nepovolené podnikanie. Čudujem sa naivným ľuďom ako ty, čo si myslia, že si založia na slovensku živnosť a že môžu kdekoľvek v EÚ robiť čokoľvek.
misurka
12.02.16,11:49
Toto sa netýka mňa, ale aj tak ďakujem.
profesional
12.02.16,12:03
Ak takej osobe robíš účtovníctvo, tak ňou vystavené faktúry resp. prijaté platby na ich základe nesmieš účtovať ako zdaniteľný príjem. Zákon totiž exaktne definjje čo je zdaniteľný príjem a príjmy z páchania trestnej činnosti zákon ako zdaniteľné nedefinuje. A môžeš ju rovno odkázať na povinnosť vystaviť tie faktúry podľa nemeckého práva a viesť účtovníctvo v Nemecku.
hanelie
12.02.16,13:19
profesional ???

kuk tu , že to ide aj na slovenskú živnosť: http://www.opatrovanie-tmt.sk/opatrovanie-nemecko/
hanelie
12.02.16,13:27
cestovné je príjmom - Sachbezug sa nerieši, pretože ako píše zanetth riadi sa slovenskou legislatívou - Sachbezug je podľa rakúskej smernice - aspoň o tom neviem, že by na SK bola o tom smernica - stravná jednotka pre opatrovateľku
zanetth
12.02.16,13:40
http://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/24-stunden-betreuung-wie-man-die-richtige-pflege-findet/7905820.html

Hej, dá sa, ale ako sa píše vo vyššie uvedenom článku, v prípade živnosti musí pracovať minimálne na 2 miestach - nie v jednej rodine, a nie som si istá, či nemusí byť aj registrovná podľa §7a zákona o DPH ako dodávateľ služieb v krajinách EÚ , nesmie mať jedno miesto, kde vykonáva prácu. Ďalšia vec je, že ak robí stále v jednej rodine tak Nemci to už považujú za pseudo-živnosť tzn. je to už skôr závislá činnosť a teda rodina alebo slov. či nemecká agentúra by ju mala zamestnať.
Mila123
12.02.16,13:47
§ 7a (DPH)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
hanelie
12.02.16,14:24
ešte doplním : nie E 101 ale po novom formulár PD A1 je zárukou toho, že nemecké orgány ju nebudú "naháňať, trestať ap., ostatné podmienky - dve rodiny striedanie miesta po 3 mesiacoch ap. to už je vecou agentúry