gumy
12.02.16,06:06
Dobry den,

Zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s danovym priznanim na SR ak je zamestnany pod Kajmanskymi ostrovmi (popripade inym danovym rajom alebo napr. Hong Kong).

Na SR mam stale trvaly pobyt, no v zahranici som viac nez 90% casu. Nemam ziadny prijem na SR.

Nedostavam ziadny dokument o zdaneni prijimov na Kajmanskych popr. Hong Kong (kde sidli firma), pretoze sa dane proste neplatia.

Prosim Vas, ako to uviest na danovom priznanim v SR?

Dakujem velmi pekne.
Martin
profesional
12.02.16,05:51
Pletieš tretie cez deviate. Ak máš v Hong Kongu alebo na Cayman Islands firmu, nemá to s tebou ako fyzickou osobou nič. Ak v niekorej z tých krajín fyzicky pracuješ, tak tvoja mzda sa tam zdaňuje. Aj Hong Kong aj Cayman Islands majú daň z príjmov fyzickýcch osôb. A tento príjem sa tam riadne zdaňuje a potvrdenie by si bez problémov dostal. Aj keby si ho dostal, bolo by ti na nič. Nemáme s týmk krajinami uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Ak sa nachádzaš mimo SR viac ako 183 dní za rok, máš povinnosť odlásiť si v SR trvalý pobyt a musíš sa prihlásiť na pobyt v zahraničí. Ak si tak neurobil, si daňovým rezidentom v SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou na základe trvalého pobytu a musíš v SR celý príjem zo zahraničia zdaniť podľa slovenskỷch zákonov. Ale je mi jasné, že keď splietaš tretie cez deviate, že si asi skôr špekulant začiatočník, ktorý si zatiaľ nedal nánahu naštudovať si aspoň základy daňového práva.
bodliak
12.02.16,06:37
Mohol by si toto podložiť ?
Ak sa nachádzaš mimo SR viac ako 183 dní za rok, máš povinnosť odlásiť si v SR trvalý pobyt...
profesional
12.02.16,07:09
§ 6 ods. (1) zákona č. 253/1998 Z. z.
bodliak
12.02.16,07:15
Myslíš toto ?

(1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.
avalik
12.02.16,07:20
profesional, s tym povinnym odhlasovanim z trv. pobytu si to zle vysvetlujes - aj pri dochadzani do prace na tyzdnovky sa da stravit v zahranici viac ako 183 dni. 183 dni v zahranici este neznamena ciel trvalo zit v zahranici.
bodliak
12.02.16,07:23
alavik, práve preto sa pýtam, lebo jeho formulácia je niečo na hony vzialené paragrafu, ktorý uviedol
profesional
12.02.16,07:36
Existuje dostatočná judikatúra, ktorá vraví, že osoba sa zdržiava v Slovenskej republike v tom prípade, ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava aspoň 183 dní v roku. Osoba sa považuje za osobu zdržiavajúcu sa v zahraničí je taká, ktorá sa mimo územia Slovenskej republiky zdržiava aspoň 183 dní v roku. Viď. dôvodová správa k zákonu o hlásení pobytu obyvateľstva, viď znenie zákona o dani z príjmov, viď. komentár k zákonu o dani z príjmov a ďalšie..
Mimochodom, pokiaľ máš z nejakej krajiny výhradný príjem, tj. pracuješ tam a zdržiavaš sa tam väčšinu dní, tak sa má za to, že je tam centrum tvojich ekonomických záujmov a považuješ sa v zmysle medzinárodného práva - viď. napr. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - za osobu ktorá v tej krajine trvalo žije. Neexistuje okrem Gruzínska žiadna civilzovaná krajina sveta, kde sa môžeš zdržiavať viac ako 180 dní za rok bez povolenia k pobytu, resp. prihláseniu k pobytu. Súbeh pobytov vo viacerých krajinách je napr. v EÚ vylúčený.
avalik
12.02.16,07:48
len je rozdiel "osoba zdrziavajuca sa v zahranici", "trvaly pobyt", "centrum ekonomickych zaujmov" ... pretoze ja mozem byt osoba zdrziavajuca sa v zahranici - v AT praca, v CR rodina, s trvalym pobytom na SK a centrom ekonomickych zaujmov v CR - tam momentalne zije moja rodina, tam mam docasnu domacnost, nemam za ciel trvalo zit v zahranici
bodliak
12.02.16,07:51
Za rok som 29 dní v Rakúsku, 89 dní v Nemecku, 22 v Poľsku, 12 v Austrálii, 10 v Egypte, 10 v Maďarsku, 30 vo Francuzsku, 16 v UK, ...
takže sa mám ísť odhlásiť ?
profesional
12.02.16,11:48
bodliak: Áno. V zmysle medzinárodného práva sa budeš považovať za tzv. Perpetual Traveller. Detaily čo to znanená a čo z toho vyplýva si vieš vygoogliť. Podstatným je pri odhlasovaní úmysel nezdržiavať sa v SR po stanovenú dobu.

avalik: O pobyt máš povinnosť požiadať,. resp. ho zaregistrovať v krajine ak máš v úmysle, alebo sa budeš, zdržiavať na území konkrétnej krajiny po stanovenú dobu. Väčšina európskych krajín to má stanovené reštriktívne, tj. na 90 dní. Súbeh pobytov je právne vylúčený. Centrum ekonomických záujmov pre preukázanie povinnosti registrácie k pobytu ne len sekundárnym ukazovateľom. Ak sa v SR nezdržiavaš, nemáš nárok na trvalý pobyt v SR. Väčšina krajín EÚ ma dokonca stanovenú legislatívou povinnosť registrovať sa k pobytu, ak máš v krajine príjem zo závislej činnosti oo istỷ čas. Reálne to v schengene nikto neodkontroluje kde si, ak nie si zamestnanec, ale právo je v tomto jasné.
bodliak
12.02.16,17:53
.

:-D

Sprostosť. Právnici zase dotiahli niečo k dokonalosti.
Mária27
12.02.16,18:47
§ 8
Prechodný pobyt
(1) Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.