karolmachata
12.02.16,10:59
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. sme stavebná firma s výrobou a montážou plastových okien. ak si zadávateľ diela u nás objedná okná, my mu vystavíme FA bez DPH, v ktorej bude zahrnutá aj montáž aj výrobky. túto montáž ale ja zadám tretej firme, ktorá mi vystaví na túto montáž FA. ako mi ju má vystaviť s DPH alebo bez DPH. dakujem
psps
12.02.16,10:19
Podmienky tuzemského samozdanenia:
• Miesto dodania stavebných prác na Slovensku
• Druh stavebnej práce musí byť definovaný v klasifikácii štatistických činností
• Dodávateľ aj odberateľ musia byť platitelia DPH
* faktúra musí byť vyššia ako 5000,- bez DPH
Tweety
12.02.16,10:21
Druh musí byť definovaný a nedopísala si kód, a tú tretiu podmienku máš odkiaľ?
psps
12.02.16,10:53
S
účinnosťou od 1.1.2016 sa tuzemský prenos daňovej povinnosti rozšíril o
dodanie stavebných prác vrátane
dodania
stavby alebo jej časti a
dodanie tovaru s
inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž je
stavebnou prácou.
Na dodanie týchto tovarov alebo služieb v
sektore stavebníctva sa uplatní prenos daňovej
povinnosti podľa § 69 ods. 12 písm. j) zákona o
DPH len v
prípade, ak sa dodanie realizuje medzi platiteľmi dane,
t.j. dodávateľ aj odberateľ musia byť registrovaní pre daň v
SR ako platitelia dane.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf
Tweety
12.02.16,11:02
ale tých 5000 sa netýka stavebných prác, zmiešala si všetko dokopy
Kristina27
12.02.16,11:03
ale to obmedzenie 5000 eur a viac na tieto stavebné práce určite neplatí
psps
12.02.16,11:15
tých 5000,- som prečítala v hospodárskych novinách :

Na lešenárske, stavebnomontážne, inštalatérske, maliarske a mnohé ďalšie práce v stavbárskom odvetví sa od tohto roku začne vzťahovať tzv. tuzemské samozdaňovanie. Je to vlastne prenos daňovej povinnosti z dodávateľa na odberateľa. Takýto režim zaviedla finančná správa na vybrané komodity už dávnejšie, teraz sa však rozširuje aj o stavebné odvetvie vrátane niektorých dodávok tovarov s montážou. Má sa to týkať tak bytových, ako aj nebytových budov, prác na stavbe objektov, inžinierskych stavieb či špecializovaných stavebných prác. Prenos daňovej povinnosti sa však uplatní len v prípade, že cena na faktúre je 5000,- eur bez DPH a viac.

Tak kedy platí tých 5000,- a kedy nie ?
psps
12.02.16,11:22
a na aké stavebné práce táto podmienka platí?
Kristina27
12.02.16,11:28
na žiadne, obmedzenie platieb v hotovosti 5000 eur a viac je niečo úplne iné , neviem, čo to v tých novinách popísali
psps
12.02.16,12:34
asi som to pochopila, tých 5000,- platilo aj v minulosti aj teraz ale len na tovar podľa colného sadzobníka č.10,12,72... (obilniny, kovy) Len nechápem čo to za blbosť napísali do tých novín
napr.
Výnimkou zo všeobecného pravidla je aj ustanovenie § 69 ods. 12 zákona o DPH, ktoré v znení platnom do 31.12.2015 upravuje tzv. tuzemský prenos daňovej povinnosti pri zdaniteľných obchodoch uskutočnených medzi dvomi platiteľmi dane pri dodaní nasledovných tovarov alebo služieb s miestom dodania v tuzemsku:
poľnohospodárske plodiny (obilniny,olejnaté semená a olejnaté plody)
patriace do kapitol 10 a12 Spoločného colného sadzobníka (SCS),ktoré nie sú určené v nezmenenom stave na konečnú spotrebu,
ak základ dane vo faktúre za dodanie týchto tovarov je 5000 eur a
viac,
jana007
15.02.16,07:54
Redaktorka HN uviedla mylnú informáciu ohľadne limitu 5000,- bez DPH. Mala som s tým problém, lebo mi zákazníci volali, čo čítali v HN. Tu je reakcia HN :

Dobrý deň,

ďakujem veľmi pekne za spätnú väzbu. V inkriminovanej vete je skutočne nepresnosť – Vami spomínaný fakt ( "prenos daňovej povinnosti sa však uplatní len v prípade, že cena na
faktúre je 5000 eur bez DPH a viac" ) sa síce týka prenosu daňovej povinnosti, ale len v prípade tovarov ako poľnohospodárske plodiny, mobily, železo, oceľ, integrované obvody a podobne. Toto je zdôraznené v iných častiach článku. Avšak povinný limit s cenou na faktúre 5 000 eur a viac sa ne-týka prenosu daňovej povinnosti pri stavebných prácach. Vo vete teda malo byť skôr zdôraznené, že "prenos daňovej povinnosti sa pri stavebných prácach uplatní aj v takých prípadoch, ak cena na faktúre presahuje (alebo je rovná) 5000 eur bez DPH a viac, čiže limit pri stavebných prácach nie je."

Ďakujem ešte raz za upozornenie a ospravedlňujem sa za nepresnosť, ako aj za vzniknutú situáciu.

S úctou

Táňa Rundesová, HN
psps
16.02.16,18:27
tým, že vyšla takáto mylná informácia, tak som jednu faktúru za 3000,- vystavila s DPH. Preto sa teraz pýtam, je to povinnosť vystavovať faktúru bez DPH alebo ak je tak už vystavená a zaplatená, nevadí to ???
kuravesele
17.02.16,04:15
určite to vadí, treba to prerobiť.
matomx
09.04.16,12:48
ja uz tej danovej povinnosti pri stavebnych pracach fakt nechapem, takze je tam este limiit ze faktura musi byt minimalne 5000 netto, bez dph???? pri mensich fakturach sa to neoplatnuje? To nikdy nespominal, vsetci najskor riesili ci patria alebo nepatria do skupiny prac....
Tweety
09.04.16,12:53
Nie ,prenos nie je limitovaný.už som to tu napísala 12.2.
kubkokubko
09.04.16,14:23
Ja robím faktúry na stavebné práce aj za 200€ s prenosom daňovej povinnosti, u stavebných prác nejde vobec o sumy( len u tých daných komodít),Obaja musia byť platci DPH, miesto dodania SK, a práca z klasifikácie prác kod 41,42,43. Vraj ak má byť prenos DP a vystaví sa fa s daňou, tak odberateľ má sakra problém, keď si len podľa našich zlých faktúr odpočíta DPH, pretože je povinný si to samozdaniť bez ohľadu na zle vystavenú FA. Aspoň tak hovorili na školeniach o DPH k prenosu DP v stavebníctve, takže kontrolovať došlé faktúry odporúčam