sudop
12.02.16,11:09
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu pri zúčtovaní RZD, nakoľko som sa s týmto ešte nestretla.
Máme zamestnanca, ktorý k 1.1.2015 bol poberateľom invalidného dôchodku t.j. bol invalidným dôchodcom a stále je, od 5.1.2015 do 8.2.2015 bol evidovaný na ÚP a od 9.2.2015 až doteraz je zamestnancom našej spoločnosti. Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD. No nie som si istá, či mu môžem urobiť RZD, nie som si istá v termíne od 1.1.2015 do 4.1.2015 kedy bol iba na invalidnom dôchodku t.j. nebol nikde zamestnaný a ani evidovaný na ÚP. Neberie sa to tak, že bol dobrovoľne nezamestnaný? Alebo to u invalidných dôchodcov neplatí.
Veľmi krásne Vám ďakujem za promptnú odpoveď.

S pozdravom

Lenka
Tweety
12.02.16,10:19
Pre Teba sú podstatné príjmy zo ZČ a nie to, či bol alebo nebol na ÚP. AK o RZD požiada, musíš ho spraviť. Inak hrozí zamestnáv. pokuta.
Katy a R
12.02.16,10:22
ak riadne požiadal - tak nie že môžeš .... ale MUSÍŠ spraviť RZD :)

doplním - a keby hneď bol aj dobrovoľne nezamestnaný časť roka , tak aj vtedy musíš...
sudop
12.02.16,10:22
Ja viem, že ak požiada, že musím urobiť RZD a rada mu ho urobím, len som nevedela, že ak je ID, či sa nechápe aj ako dobrovoľne nezamestnaný, ale pravdepodobne nie ...... ďakujem Vám za odpovede.
kn-alka
12.02.16,10:26
aj kebyže je dobrovolne nezamestnaný, tak čo? s RZD to nemá vôbec nič spoločné - aj tak mu ho musíš spraviť.

čo ti na tom nesedí?
sudop
12.02.16,10:43
OK, pochopila som, že ak je invalidný dôchodca, môže byť aj dobrovoľne nezamestnaný a ak ma požiada o vykonanie RZD musím mu ho urobiť. Ale ak nie je ID, a bol dobrovoľne nezamestnaný časť mesiaca a až neskôr nastúpi do zamestnania, tak si musí urobiť daňové priznanie sám, nakoľko bol dobrovoľne nezamestnaný.
Tweety
12.02.16,10:44
nepochopila si to správne.
sudop
12.02.16,10:50
No, čo som chodievala na školenia RNDr. Mihála tak si pamätám, že ak bol zamestnanec, ktorý požiada zamestnávateľa o vykonanie RZD aspoň 1 deň dobrovoľne nezamestnaný ( a ten dotyčný nie je dôchodcom, proste napr. 50ročný chlap) tak si musí urobiť sám daňové priznanie.
Katy a R
12.02.16,10:59
nebola som síce na Mihálovom školení ... ale pochybujem, že tam niečo takéto odznelo. ak by napr aj 11 mesiacov zamestnanec vylihoval na Bahamách a mesiac by robil u teba - tak ak požiada, musíš mu spraviť. :) (samozrejme len príjem z §5)
sudop
12.02.16,11:34
Potom si to asi s niečim iným mýlim. ďakujem za správne odpovede a nasmerovanie ma tým správnym smerom :)
veronikasad
12.02.16,11:35
Veru mýliš - so starobným dôchodcom, ktorý bol poberatelom SD k 1.1. a (ne)možosťou vrátenia zrazenej dane cez RZD