vladman
12.02.16,16:41
Ahojte, som SZČO a mám dodávku, ktorú ale naďalej neplánujem využívať v podnikaní, ale chcem si ju nechať. Takže plánujem ju prepísať u policajtov na seba, normálne ako na fyzickú osobu, bez IČO. Chcem sa spýtať, či v tom nie je nejaký háčik.Ďakujem
hanelie
12.02.16,15:55
háčik nie - ale vyraďovací protokol treba
JankaO
12.02.16,16:08
Načo prepis u policajtov a ešte za poplatok. Veď vlastník sa nezmenil. Jednoducho sa len vyradí z podnikania tak, ako píše hanelie, vyraďovacím protokolom..
vladman
12.02.16,17:39
Ok, len teraz za to auto platim velke pzp a ak by som ho prehlasil tak by bolo ovela menšie.A teda ak by som ho vyradil, tak buduci rok zaplatim cestnu daň za tento rok iba do dňa vyradenia?
hanelie
12.02.16,17:51
ano do dňa vyradenia teda do konca mesiaca v ktorom nastalo vyradenie
hanelie
12.02.16,17:53
určite ho treba prepísať -
JAJA11
12.02.16,17:55
nerozumiem, prečo by sa malo zmeniť PZP, veď je rovnaké či vlastní auto podnikateľ alebo súkromná osoba, či nie? DzMV sa platí len do vyradenia auta z evidencie hmotného majetku, ak ste o ňom neúčtovali tento rok, je to možné už od 1.1., nesmie sa však zabudnúť podať oznámenie v januári budúceho roka, že sa auto nepoužívalo na podnikanie....
ak ste ho používali, tak potom dňom vyradenia a podá sa DzMV len za toto obdobie
vladman
12.02.16,18:39
Takže nestači len vyradiť,treba ho aj prepísať....No už sa tešim na ten zabitý čas u policajtov
Žabinka
12.02.16,19:02
nerozumiem tomu pzp.. to sa predsa platí buď podľa objemu alebo výkonu.. či je vozidlo napísané na FO-SZČO, alebo FO-občana, s tým nič nemá..
a čo sa týka DzMV, stačí vyradiť vozidlo účtovne.. pozri si zákon o DzMV:
§ 8
Vznik daňovej povinnosti, zánik daňovej povinnosti a oznamovacia povinnosť
(6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je vozidlo, ktoré je evidované2) v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie3)alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť4) (ďalej len „podnikanie“) v zdaňovacom období.

netreba prepisovať a zbytočne platiť poplatky..
JankaO
13.02.16,09:42
netreba prepisovať, treba vyradiť z účtovníctva.
Sarlotka
13.02.16,10:01
vyska pzp zavisi obcas od tolko atributov, ze by s clovek cudoval, ano ak je na ico zvasca je vyssia ako na rc, a ten rozdiel byva obcas tak markantny ze 30 eurovy prepis za to stoji... .z uvedeneho dovodu robia preto fo s automobilom na ico prepis na rc

z hladiska uctovnictva pri vyradeni nie je podstatny prepis... pretoze v zmysle zakon a 595/2003 zakona o dani z prijmov plati:
obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

zanik dzmv je rozobraty aj v samotnom metodickom pokyne, nie je pravda ze zanik dzmv je dnom vyradenia (niekde nizsie je to tu spomenute) ale plati uz aj viackrat rozobrate na porade http://www.porada.sk/t276095-zanik-dzmv-info-fs.html
vladman
13.02.16,11:55
Ďakujem za rady,takže prepisovat u policajtov nemá význam.Len v januari 2017 oznamim DÚ že sa nepoužívalo na podnikanie.
Sarlotka
13.02.16,12:23
ma kvoli PZP, rozdiely bavaju naozaj velke ak je v technicaku rc alebo ico, pripadne sa opytaj v poistovni alebo hod do nejakej kalkulacky na výpocet pzp nete :)