KlaudiaKK
13.02.16,11:50
Dobrý deň, mám asi "mega" problém s ktorým neviem pohnúť a už som prečítala všetko možné aj nemožné. Klient uzavrel leasigovú zmluvu na auto v decembri 2015 ešte ako neplátca DPH, dokúpil zimné pneu ktoré mu však namontovali až v januári 2016 a preto auto zaradil a začal používať až v januári 2016 , kedy sa stal podľa rozhodnutia DU plátcom DPH. Prvú zvýšenú splátku a prvú riadnu splátku zaplatil riadne už v decembri 2015. A teraz to s čím si neviem rady : ako ja chúďatko toto všetko mám zohľadniť v prvnom daňovom priznaní k DPH a KV DPH: mal by mať nárok na odpočet dph pri registrácii podľa §55 z tej prvej zvýšenej splátky a aj prvej riadnej splátky a z nákupu zimných pneumatík - ale to by mal to auto zaradiť do užívania už v decembri nie ? Účtovníctvo som prebrala až od januára 2016 - dovtedy si robil daňovú evidenciu sám. Teraz má jednoduché účtovníctvo. Prosím poraďte mi ako sa z tohoto vymotať .
KlaudiaKK
13.02.16,18:36
Rozšírenie možnosti odpočítania dane pri registrácii platiteľa
Ustanovenie § 55 ods. 1 zákona o DPH sa novelou zákona o DPH dopĺňa nasledovne:
„Zdaniteľná osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k tovarom
a službám, ktoré nadobudla alebo prijala ako zdaniteľná osoba pred dňom, keď sa stala
platiteľom, ak tieto prijaté plnenia okrem zásob neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľa
osobitného predpisu (§ 79 zákona o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich
kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom dane.“ V poslednej vete sa slovo „majetok“
nahrádza slovami „tovary a služby

- toto bolo v informácii finančnej správy -

- a ak to správne chápem, keďže DPH z akontácie, a splátka z decembra 2015 a z nákupu zimných pneumatík z decembra 2015 neboli zahrnuté do daňových výdavkov tak by som tú DPH mohla uplatniť v zmysle novelizovaného §55 - veď aj vstupná cena na účely odpisovania neobsahuje DPH ( veď to auto zaradil do majetku až od 1.1.2016 a začal ho používať od januára 2016), či ?