vymysel1
13.02.16,15:54
Zdedil som 2 malé parcely pôdy. Chcem predať jednu parcelu pôdy (orná pôda) vo výmere 15 m2 v hodnote 300 eur. Vlastním túto parcelu len 2 roky. Som dôchodca. Musím zaplatiť z tejto sumy daň z príjmu?
Katy a R
13.02.16,15:00
ak si zdedil po priamych predkoch ... oslobodený príjem , ak nemáš iný príjem (zdaniteľný), tiež nemusíš riešiť :)
... a to kde kde máš tú pôdu, že za tú parcelku dostaneš 300 eur :confused:
veronikasad
13.02.16,15:07
Nemusíš podať DP a teda ani platiť daň z príjmov
vymysel1
13.02.16,15:08
A oslobodený na základe akého paragrafu? Nenašiel som to. Príjem oslobodený od platenia dane z príjmu z predaja nehnuteľností by som musel mať ten majetok v nadobudnutí dlhšie ako 5 rokov, čo nemám.
veronikasad
13.02.16,15:11
Zle si hľadal
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

...
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
---- započítava sa aj doba u poručitela
vymysel1
13.02.16,15:15
Ďakujem za upresnenie.